Nyári egyetem Burgenlandban

Ausztriában található egy önálló tartomány, Burgenland, ahol biztosítottak a magyar kissebség kollektív és személyiségi jogai. Az egykori őrvidéki településeken (Felsőőr, Alsóőr, Őrsziget) ma is a legmagasabb számban élnek magyarok Ausztria területén.

Az egyik magyarlakta településen, Őrszigeten – annak ellenére, hogy egy kis falucska 260 lakossal –, múlt héten nagyszabású nemzetközi szabadegyetemet szerveztek. A szervezést immár harmadik alkalommal a Burgenlandi Magyarok Népfőiskolája vállalta magára. A szabadegyetem célja a határokon túl élő magyarok összekovácsolása egy szilárd egységgé, amely a későbbiekben képes együttműködni, valamint a magyar nyelv fenntartása. Burgenlandban jelenleg 6200 magyar él, a magyar nyelv főként már csak az idősek szóhasználatában fordul elő. Azért, hogy a fiatal nemzedékből se vesszen ki a magyar nemzeti tudat, 1992-ben Felsőőrben Kétnyelvű Szövetségi Gimnáziumot alapítottak. Lényege, hogy a német tanítási nyelv mellett a legtöbb tantárgyból a horvát vagy a magyar nyelvet is használják a tananyag közvetítésére. A gimnázium egyik magyar nemzetiségű tanára Somogyi Attila, akinek gyökerei a felvidékről származnak. Mindent megtesz azért, hogy a diákok is továbbvigyék a magyar nyelvet. Ezért rendezték meg a szabadegyetem is. Az egyhetes sátortáborba hat országból érkeztek résztvevők, mégpedig Magyarországról, Horvátországból, Erdélyből, Vajdaságból, Szlovéniából, és mi felvidékiek is képviseltük az itteni magyarságot.

Az egész hetes program talán színesebb már nem is lehetett volna. Előadások, kirándulások, kézműves foglalkozások váltották egymást. Somogyi László nagyon érdekesen mutatta be a magyarok történelmét, a honfoglalástól napjainkig, részletesen kitérve azokra a momentumokra, amelyek magyarázatot adtak azokra a kérdésekre, hogy hogyan is kerültek a magyarok a világ minden tájára. A kitelepítést saját bőrén érezte ő is, hiszen 9 éves gyermekként őket is kitelepítették, mégpedig a Felvidékről, Kismácsédról.

Tánc, citera, buli

Ottlétünk alatt megtekintettünk több történelmi nevezetességet. Megemlíteném a Vörösvári kastélyt, amely először a Vörösvári majd az Erdődy család birtokába tartozott. Az elhagyatott kastélyt csak kívülről szemlélhettük. Megtudtuk, hogy a romos épületet nemrég értékesítette a burgenlandi kormány, így talán nemsokára újra régi pompájában ragyoghat majd a hangulatos mór stílusban megépített kastély. A felsőőri Inform-vásáron betekintést nyerhettünk az ipar egyes ágazataiba, ahol a kiállított termékek árai bizony nem a mi pénztárcánkhoz voltak szabva.

A táncos lábúak elsajátíthatták a néptánc alapjait, az érdeklődők megtanulhattak citerát pengetni. Nagy sikert aratott a magyarországi lovas íjászok bemutatója, mivel nem csak nézhettük az ősi magyar fegyver használatának módját, hanem ki is próbálhattuk, hogy hogyan lőttek a magyar vezérek, akik olyan sikeresek voltak mindenütt. Máriafalván (Mariasdorf) megnéztük a nevezetes gótikus stílusban épült templomot, amely minden bizonnyal Szent István korából származik.

A lékai Nádasdy-várban tett látogatással betekintést nyertünk a középkori lovagrendek világába. A várat gondosan megtervezett vizesárok veszi körül, amely az ellenség visszaszorítására szolgált. A szervezett vitaesten, a résztvevő csapatok kifejtették hazájuk európai uniós helyzetét, előnyöket, hátrányokat, félelmeket, azon országok résztvevői, amelyek még nem tagjai az Európai Uniónak megtudtuk mennyire előrehaladottak a csatlakozási tárgyalások. Mi a kedvezménytörvény nyújtotta előnyöket is megemlítettük.

Az egész napos bécsi kiránduláson megnéztük a város nevezetességeit, mint pl. a Bécsi állami operaházat, Szent István dómot, a városházát, egy ortodox templomot, a Károly templomot, valamint a Schönbrunni kastélyt, amely Mária Terézia óta a német-római, majd a később az osztrák császárok kedvelt tartózkodási helye volt. Esténként helyi és budapesti zenekarok húzták a talpalávalót. E bő egy hét alatt lehetőségünk nyílt megismernünk más országok magyarjainak életét, szokásait, gazdasági helyzetét, hogy nekik milyen nehézségekkel kell megküzdeniük, mik jelentenek náluk problémát. Kapcsolatokat építhettünk ki azokkal a magyarokkal, akik ugyanazon történelmi esemény miatt leszakadtak Magyarországtól, de ha határok még léteznek is, a barátságok, kötelékek ezeken magasan átívelnek.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?