Múzeumok éjszakája a bélyi Sennyey-kastélyban

A nagyvárosok megszokott programjai közé tartozik a Múzeumok éjszakája. A Bélyi Alapiskola igazgatóhelyetteseként innen vettem az ötletet, hogy a szépen felújított Sennyey-kastélyban múzeumok éjszakáját rendezzenek, természetesen a korosztályra (4–9.

A nagyvárosok megszokott programjai közé tartozik a Múzeumok éjszakája. A Bélyi Alapiskola igazgatóhelyetteseként innen vettem az ötletet, hogy a szépen felújított Sennyey-kastélyban múzeumok éjszakáját rendezzenek, természetesen a korosztályra (4–9. évfolyam) való tekintettel este 7 óráig tartott.

Dr. Kalinák Szabolcs iskolaigazgató megnyitója után fél kettőtől este hét óráig tíz lelkes pedagógus foglalkozott a gyerekekkel. A kézműves-foglalkozásokon a gyerekek régi eszközökkel ismerkedtek, majd csuhébabát, -virágot, rongybabát, -labdát és parittyát készítettek, amelyekből az iskola folyosóján kiállítást készítettek.

A délután másik felében bejárták a kastély felújított részeit. Ezután Smajda Márta pedagógus és Bűti Barnabás tanuló prezentációt mutatott be a Sennyey családról, a korabeli öltözködésről, bútorokról, képeslapokról stb. Hogy visszaadják a kor hangulatát, Oltman Vivien és Lackó Tamara egy-egy zongoraművet adott elő, majd gitárkísérettel énekeltek, Bűti Barnabás pedig egy deákról szóló történetet mondott el.

A délután vendége volt Turcsányiné Bodnár Marika, aki Sennyey Anna bélyi konteszkáról mesélt személyes élményei alapján, hiszen a Bodnár család gondoskodott a konteszkáról utolsó éveiben.

Nagyon szépen megoldották a gyerekek a feladatokat is. El kellett képzelniük, ők milyen kastélyban laknának, hogyan élnének, mi volna a nevük. Nagyon ötletes megoldások születtek. Megható fogalmazásokat írtak ezzel a címmel: Sennyey Anna utolsó naplója, Tudni kell, hogy élete végéig Bélyben maradt, és szegényes körülmények között halt meg. Ezután a gyerekek a családdal és a községgel kapcsolatos történeteket olvastak fel, majd mozaikokból kellett kirakniuk kastélyok képét. A legizgalmasabb feladat a könyvtárban várt rájuk. A pedagógusok közmondásokat rejtettek el a könyvekben, ezeket kellett megtalálniuk villanylámpával a sötét könyvtárban. Segítségül megkapták a könyvespolc sorát és a könyv címét. A nyertes csapat hét közmondást talált meg. A villanylámpás keresést mindenki kipróbálhatta, bár az utolsókat egy éppen arra járó szellem zavarta meg a keresésben. A rendhagyó, szép délutánt közös énekléssel zártuk.

Az ötletekért és a megvalósításért köszönet jár az iskola pedagógusainak: Lackó Péternek, Oltman Lászlónak, Vaszily Erzsébetnek, Tótok Ilonának, Borsos Ágnesnek, Forgács Alexandrának, Pikó Renátának, Nagy Katalinnak, Smajda Mártának valamint Perhács Mareknek, a kastély gondnokának és a kastély fenntartójának, a Nagykaposi Prosperitas Alapítványnak.

Szakszon Anna

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?