Múltidéző Komáromban

November 11–12-én zajlott a Múltidéző, a felvidéki magyar középiskolások számára rendezett történelmi-művelődéstörténeti vetélkedő a komáromi Selye János Gimnáziumban.A téma idén a reformkori magyar és szlovák nemzeti mozgalom (1820–1848) volt, 8 felvidéki középiskola 10 versenycsapata mérte össze t

November 11–12-én zajlott a Múltidéző, a felvidéki magyar középiskolások számára rendezett történelmi-művelődéstörténeti vetélkedő a komáromi Selye János Gimnáziumban.

A téma idén a reformkori magyar és szlovák nemzeti mozgalom (1820–1848) volt, 8 felvidéki középiskola 10 versenycsapata mérte össze tudását. A verseny két körből állt: péntek délután egy írásbeli feladatot töltöttek ki a versenyzők, szombaton szóbeli feladatokkal folytatódott a verseny, többek között Kossuth Lajos és Széchenyi István bőrébe bújva folytattak szópárbajt a diákok.

A versenyen szerzett pontok alapján rendkívül szoros eredmény alakult ki, ami a diákok felkészültségét is mutatja. Első és harmadik helyen a Pozsonyi Magyar Tannyelvű Gimnázium versenycsapatai végeztek, felkészítő tanáruk Kulcsár Mónika volt. A második helyet a komáromi Selye János Gimnázium diákjai – Kele Fanni, Mokos Márton Őrs és Karácsony Márk – szerezték meg, felkészítő tanáruk Elek József volt. A gimnázium másik versenycsapata a 6. helyet szerezte meg, a csapatot Szeder Enikő, Ábrahám Ágnes és Mezőszállási Márk alkotta, felkészítő tanáruk Vajányi Orsolya volt.

A verseny húszéves hagyományokkal rendelkezik, ráadásul a felvidéki középiskolások számára rendezett egyetlen országos történelmi verseny. „Fontosnak tartjuk, hogy egy országos vetélkedőnek olyan keretet adjunk, hogy a tanároknak és a diákoknak a tudás mellett élményt is nyújtsunk. A Történelemtanárok Társulása és a Selye János Gimnázium igazgatósága, valamint a gimnázium történelemtudományi tantárgybizottsága felújította a régi formát, s a versenyt programsorozattá bővítette” – mondta Dr. Deák Irén, a rendezvény főszervezője. A verseny mellett ezért kikapcsolódásra és feltöltődésre is lehetőséget adtak a szervezők egy Slam Poetry est, valamint a diákoknak szervezett városnézés és tanári szakmai beszélgetés révén.

A verseny keretében nyitották meg a Magyarok a Szovjetunió táboraiban 1944–1956 című vándorkiállítást. A kiállítást a Magyarság Háza jóvoltából a gimnázium dísztermében rendezték be a Szovjetunióba hurcolt magyar politikai foglyok és kényszermunkások emlékéve alkalmából.

Péntek délelőtt a gimnázium diákjainak körében az iskola igazgatója, Andruskó Imre, valamint Fodor Lucia, a Magyarság Háza osztályvezető helyettese mondott köszöntőt, majd Dr. Hollósi Gábor történész, a VERITAS Történetkutató Intézet tudományos munkatársa és Elek József, a Selye János Gimnázium tanára szólt a korszak borzalmairól. A verseny résztvevői számára a kiállítást Dr. hab. Simon Attila, a Fórum Kisebbségkutató Intézet igazgatója és a Selye János Egyetem történelem tanszékének vezetője mutatta be.

Vajányi Orsolya,

a Selye János Gimnázium tanára

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?