Mitől rozsdásodik a vas?

Sokszor okozott már bosszúságot az embereknek a rozsda, ami a vasból vagy acélból készült tárgyak egyik fő ellensége! Ma már szerencsére ismerünk néhány ellenszert, ami megakadályozza a rozsda képződését, de nem volt ez mindig így.

Sokszor okozott már bosszúságot az embereknek a rozsda, ami a vasból vagy acélból készült tárgyak egyik fő ellensége! Ma már szerencsére ismerünk néhány ellenszert, ami megakadályozza a rozsda képződését, de nem volt ez mindig így. S hogy mennyi idő kell a kialakulásához? A következő kísérletből megtudhatod!

Aki nem hiszi sorozatunkban elvégeztünk már jó pár kísérletet, sok érdekes dolgot próbáltunk megfigyelni otthon, saját eszközeink segítségével. Ma sem lesz ez másképp, és egy szintén érdekes dologról, a rozsdásodásról igyekszünk még többet megtudni. Köztudott, hogy számtalan használati tárgynak, közlekedési eszközöknek, háztartási gépeknek vagy egyéb használatban lévő konyhai eszközöknek vas az alapanyaga. Különféle tárgyak vagy gépek szerelésével foglalkozó szakemberek szerszámai részben szintén vasból készülnek. De még folytathatnánk a sort, ennyi azonban éppen elegendő arra, hogy lássuk, mennyire kap főszerepet a vas mindennapi életünkben.

S való igaz, hogy az embereknek muszáj volt kitalálni valami megoldást arra, hogy vasból készített tárgyaikat megvédjék fő ellenségétől, a rozsdától. Persze, egy ideig az is megoldás lehetett, hogy igyekeztek száraz helyen tárolni őket, víztől messze, de hiába, hiszen a levegőnek is van valamennyi páratartalma, hol több, hol kevesebb, ami éppen elég ahhoz, hogy a rozsda életre keljen.

Ha kíváncsi vagy, mennyi idő kell a rozsda kialakulásához, végezd el velünk a következő kísérletet!

A szükséges kellékek: 1 tányér, 1 kémiai kémcső, víz, vasreszelék (vagy acélforgács).

A következő lesz a dolgod! Öblítsd ki a kémcsövet vízzel, és amíg még nedves, szórj bele vasreszeléket (elég egy kiskanálnyi mennyiség). Forgasd meg úgy az üveget, hogy a kémcső belső falára rátapadjon a lehető legtöbb vasforgács, majd ami már nem tapad meg, finoman rázd ki a csőből. Ha nincs vasreszelék, acélforgács is megteszi.

A kémcsövet ezután tedd nyílásával lefelé egy lapos tányérba, melybe előzőleg körülbelül egy centiméteres magasságban vizet töltöttél, és mikor beleállítottad a csövet, valamilyen íróeszközzel (a legjobb alkoholos filctoll, mert az nem kopik le) jelöld meg rajta a víz magasságát.

Másnap már tapasztalni fogod, hogy a vas színe szürkéről rozsdavörösre változott, a kémcsőben pedig megemelkedett a vízszint. Ha elég vasreszelék ragadt a kémcső belső falára, akkor a víz akár a cső magasságának ötödéig is felérhet majd. Ennek az az oka, hogy az üvegben csökken a légnyomás. Vagyis a vas a csőben lévő levegő kb. ötödrészét megköti, és rozsdává alakítja.

Ha sikerült a kísérlet, akkor már érted, miért van olyan nagy szükség a vasból készült tárgyak védelmére. Szerencsére, ma már ez sem akadály! (s)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?