Mit tegyen, aki külföldön tanul?

Egyre többen mennek külföldre tanulni. Mit kell tenni, hogy az iskola befejezése után gyors legyen az ügyintézés, hogy az oklevelet Szlovákiában is elfogadják?

A már befejezett tanulmányok esetében első lépésként az okmányhonosító központból (Stredisko pre ekvivalenciu dokladov o vzdelaní: 02/65426521) kell kikérni, hogy az iskola, melyet választott a diák, rajta van-e azon a listán, amely a külföldi oktatási intézményeket tartalmazza. (Az okmányhonosító központ foglalkozik a diplomák honosításával is.) Ha nincs rajta, a központ felveszi a kapcsolatot a külföldiekkel, hogy megérdeklődje: az adott államban hivatalosan elismert iskoláról van-e szó.

Ha az oktatási intézménnyel és a diplomával minden rendben van, erről értesítik a diákot. A válasszal az iskolaügyi minisztériumhoz kell fordulni, ahol elbírálják, hogy a befejezett iskolát elfogadják-e Szlovákiában, és használható-e a külföldön megszerzett cím Szlovákiában is. Előfordulhat, hogy a válasz negatív, de csak akkor, ha az iskolát az adott országban sem ismerik el hivatalosan, sajnos több magyarországi felsőoktatási intézménnyel is vannak problémák. Ha középiskoláról van szó, az okmányhonosító központban átírják az osztályzatokat a nálunk használatosokra egy érdemjegytáblázat alapján. A tanulmányok elbírálásáról szóló igazolásra nemcsak az iskola befejezése után, hanem már a tanulmányok elkezdésekor is szükség van, hiszen kérheti a szociális és az egészségügyi biztosító, kell az adókedvezményekhez és más juttatásokhoz is. Ezért az a legjobb, ha már a tanulmányok elkezdésekor kikérjük az okmányhonosító központból elismert intézményről van-e szó.

Sajnos azt nem lehet tudni, hogy melyik magyarországi egyetemet fogadják el Szlovákiában, a főiskolákat biztosan nem, tehát ha valaki Magyarországon járt tanítóképzőbe, nálunk nem ismerik el az oklevelét, más szakok esetében az iskolaügyi minisztériumhoz kell fordulni, hogy elismerik-e, de csak baccalaureatusi képzésként, ami nálunk az egyetemeken folyik. Sőt a Királyhelmeci Városi Akadémiát, amely a Budapesti Közgazdaságtudományi és Államigazgatási Egyetem kihelyezett nappali tagozata is csak baccalaureatusi képzésként fogadják el.

A szülőföldjükre hazatért hallgatóknak az otthoni elhelyezkedéshez a Magyarországon megszerzett diplomájukat többnyire honosíttatni kell. A 2002/2003-as iskolaévben doktori vagy másoddiplomás levelező képzésben résztvevők számára 100 ezer forintos pályázatot hirdettek meg, az összeg a hazatéréssel kapcsolatos költségekre fordítható.

Azok, akik Magyarországon ösztöndíjasok voltak, hazatérési ösztöndíjat igényelhetnek. Az első alapképzésben valamint kiegészítő képzésben részt vevő ösztöndíjas, ha a diploma megszerzése után hazatér szülőföldjére és ott munkát vállal, hazatérési ösztöndíjat és támogatást igényelhet. Ennek összege havonta 3000 forint, ez a magyarországi képzés ideje alatt folyamatosan gyűlik az ösztöndíjas számláján. Az egyszeri hazatérési támogatás a hazatéréssel és az itthoni elhelyezkedéssel kapcsolatos költségek fedezésére fordítható, ilyenek például a diplomahonosítás költségei, a vizsgadíj, a hitelesítés, a fordítási költségek. A hazatérési támogatás összege maximum 30 ezer forint lehet.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?