Miért lehet sima a versenyautók gumija?

Akit kicsit is érdekelnek az autók, valamint az autóversenyzés, annak nem mondunk újat azzal, hogy egy hétköznapi használatban lévő autóra soha nem tehetünk sima felületű gumiabroncsot, míg egy versenyautó akár teljesen sima felületű gumival is száguldozhat.

Akit kicsit is érdekelnek az autók, valamint az autóversenyzés, annak nem mondunk újat azzal, hogy egy hétköznapi használatban lévő autóra soha nem tehetünk sima felületű gumiabroncsot, míg egy versenyautó akár teljesen sima felületű gumival is száguldozhat. Érdekel, hogy miért? Akár autórajongó valaki, akár nem, azt mindenki meg tudná mondani, hogy az utakon látott autók kereke milyen. Egy biztos! Olyan kerekű autót az utakon még senki nem láthatott, amelyiknek tükörsima lett volna a gumija. Ha valaki viszont jobban részt vesz az autós életben, ráadásul még nagy rajongója is a négykerekű csodáknak, az sok apró kis kulisszatitokkal és furfanggal tisztában van. A gumiabroncs nemcsak fontos alkatrésze a járműnek, de alapvető biztonsági szerepe is van. A gumiabroncsokon körbefutó mintázat a gumiba vágott, a vizet az út felszínéről felszívó vékony résekből, valamint a vizet gördülés közben hátul kinyomó cikcakkos csatornákból áll.

Ezek a barázdák nem mindegy, hogy milyen mélyek. A nyáron használt gumiknak a barázdái akkor megfelelőek, ha 2 mm-nél nagyobbak, ennél kisebbek azonban nem lehetnek. Ha ezt a számot mégsem érik el, le kell cserélni a gumikat. A téli gumik esetében ez a szám már nagyobb, hiszen nedvesebbek az utak, itt már minimum 4 mm-esnek kell lenni a barázdának. Vizes úton nem is hinnénk talán, hogy a gumiabroncsnak másodpercenként több mint 5 liter vizet kell kiszorítania, így lesz megfelelő a tapadása. Lássuk, mi a helyzet a versenyautókkal! Ha az út teljesen száraz, akkor nem is igazán van szükség mintázatra. Ilyenkor pont, hogy a sima gumi érintkezhet a lehető legnagyobb felületen az úttesttel. Amikor viszont vizes időben használják a sima gumiabroncsot, az úton lévő vékony folyadékréteg felgyülemlik a gumi előtt és alatt, és szó szerint felemeli a kerekeket az útról – ezt nevezik vízencsúszásnak, idegen szóval aquaplaningnek. Ha ez bekövetkezik, akkor bizony bajban van az autó vezetője, ugyanis elveszíti uralmát az autó felett, és onnantól kezdve nem tudja befolyásolni azt, hogy merre menjen a kocsi. A legtöbb autót, főként a hétköznapi gépjárműveket mindenféle időjárásban használjuk, hiszen nem állhat meg az élet pusztán azért, mert esik a hó, az eső, esetleg jég- vagy ónos eső, akár száraz, akár nedves, akár csúszós az út, mennünk kell, tenni a dolgunkat. Ezzel szemben a versenyautók évente csupán néhány alkalommal gördülnek a pályára. Ha az út száraz, teljesen sima gumikat használnak, hogy minél jobb legyen az úttartás. A jó széles abroncsok sokkal nagyobb tapadást biztosítanak, mint az átlagos autók gumijai. Aranyszabály azonban még a versenyautóknál is: nedves időben a sima abroncsot muszáj mintázottra cserélni. Ezt soha nem szabad hanyagul kezelni, hiszen túl nagy a tét, ami akár az életünk is lehet! (s, he)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?