Megújult a Magyar Elektronikus Könyvtár

Megújult formában, bővebb szolgáltatásokkal használható az interneten az 1994 óta működő Magyar Elektronikus Könyvtár (MEK). Az internetes könyvtár 1999-től az Országos Széchényi Könyvtár keretében működik.

Megújult formában, bővebb szolgáltatásokkal használható az interneten az 1994 óta működő Magyar Elektronikus Könyvtár (MEK). Az internetes könyvtár 1999-től az Országos Széchényi Könyvtár keretében működik. A Nemzeti Könyvtár hathatós segítségével készült el az új elektronikus könyvtári rendszer, bővültek a szolgáltatások, készülnek további fejlesztések (pl. elektronikus folyóiratok kapcsán).

A MEK fejlesztésében résztvevők – intézmények, magánszemélyek – 2000-ben létrehozták a MEK Egyesületet is – http://mek.oszk.hu/ egyesulet –, amelyen keresztül például támogatni lehet a könyvtár gyarapodását.

A MEK digitális formában gyűjti és teszi mindenki számára hozzáférhetővé a magyar és világirodalom klasszikus, ill. kortárs műveit, főként a magyar tudomány vagy az oktatás területén megjelent kiadványokat.

A könyvtár elsősorban a már digitális formában megtalálható kiadványokat gyűjti, az interneten található értékes dokumentumokat, a szerzőktől, kiadóktól és nem kis mértékben önkéntes digitalizálóktól kapott műveket. Az elektronikus könyvespolcokon többek között a középiskolai kötelező irodalom nagyobb része, lexikonok, szótárak, de kis mennyiségben kották és térképek is vannak.

Az új könyvtárban ellenőrzött szövegekkel, részletes információkkal, címlapfotókkal kerülnek fel a digitális könyvek, amelyeket például az olvasók közvetlenül ajánlhatnak ismerőseiknek. Aki nem találja meg a keresett könyvet, az egy további könyvkeresés segítségével Magyarország legnagyobb könyvtári adatbázisaiban, online könyváruházaiban folytathatja a keresést.

Az elektronikus könyvtárat előszeretettel használják a hazai középiskolákban, egyetemeken, de szép számmal keresik fel a határon túli számítógépekről is. A Magyarország határai mentén vagy távolabb élő magyarok ill. a magyar kultúra iránt érdeklődők sok olyan könyvet, regényt, verseskötetet találhatnak így meg a világhálón, amelyhez helyben, nyomtatva nem férhetnek hozzá.

A látogatók egy része még inkább a számítógépes könyvekre van szorulva, hiszen a közel 40 ezer hazai látássérült nyomtatott könyvet egyáltalán nem tud használni. A digitális dokumentumokat azonban a vakok is fel tudják olvastatni számítógéppel. Ezért a látássérülteknek a MEK-ben egy külön kezelőfelület is készül.

A megújult elektronikus könyvtárba folyamatosan kerülnek át a kiadványok a régi gyűjteményből – http://www.mek.iif.hu –, ezért egy ideig számos elektronikus könyv még a régi címen található csak meg.

A MEK könyvtárosai bíznak abban, hogy az új szolgáltatás is a korábbihoz hasonlóan népszerű és hasznos lesz és az internet terjedő felhasználása mellett segíti az olvasás örömének megőrzését, és a lehető legszélesebb körben terjeszti a magyar kultúra és tudomány eredményeit. (s)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?