Megnyugodhatnak a végzősök

A frissen érettségizett középiskolás fiataloknak nem kell rögtön a hivatalokba sietniük, hiszen a szociális és egészségügyi biztosító, valamint a munkaügyi hivatal is augusztus végéig diáknak tekinti őket, s az állam fizeti helyettük a biztosítást, sőt szüleik nyár végéig még családi pótlékot (540 korona) is kapnak.

Az egyetemisták az államvizsga napjáig számítanak diáknakKéparchívumHa az érettségizett árvasági segélyre jogosult, akkor augusztusig szintén kifizetik neki. Az a maturandus, aki nem tette le a vizsgát, és szeptemberben pótterminusban érettségizik, szeptemberben már magának kell fizetnie a biztosítást. Ám abban az esetben, ha felvételt nyert valamelyik felsőoktatási intézménybe, a biztosítóba egy igazolást kell vinnie arról, hogy felvételt nyert, és újra folyósítani fogják neki az árvasági pótlékot. Ugyanezek a szabályok érvényesek a többi hivatalban is. A középiskolák végzőseinek így nem kell még nyár végéig maguk után fizetniük a biztosítást.

Mi a helyzet az egyetemistákkal?

Ám az egyetemet vagy főiskolát végzett hallgatók tekintetében már kicsit más a helyzet, hiszen ők az államvizsga napjáig számítanak diáknak, az állam a záróvizsga napjáig fizeti utánuk a járulékokat. Tehát a friss diplomásnak már az államvizsga másnapján be kell jelentkeznie az egészségügyi biztosítóba, hogy maga fizeti ezek után a biztosítást, mert befejezte tanulmányait. Abban az esetben, ha vállalkozni kezd, munkába áll, vagy bejelentkezik a munkaügyi hivatalba, akkor ettől eltekinthet.

Ha a végzős egyetemista nyolc napon belül nem jelenti be az egészségügyi biztosítóban, hogy megszűnt a diák jogviszonya, akkor számolhat azzal, hogy büntetést rónak ki rá. Azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy az állam csak az első diploma megszerzése ideje alatt fizeti járulékainkat, a másoddiplomás képzésnél már magunk fizetjük a biztosítást.

Ezen a nyáron a diákok életét főként az adóhivatalok keseríthetik meg. Azok a középiskolások vagy egyetemisták, akik tavaly nyáron diákmunkát vállaltak, és jövedelmük nem haladta meg a 10 ezer koronát, nem kellett adóbevallást készíteniük. Idén keresetükből már 19 százalékos adót fizetnek. Abban az esetben, ha keresetük kevesebb, mint 44 ezer korona, és alkalmi munkavállalásról szóló szerződésre dolgoztak, akkor márciusban az adóbevallás idején kérvényezniük kell az adó visszatérítését, és a hivatal visszafizeti nekik a levont öszszeget. (s, he)

Mire jogosultak a végzősök?

A Szociális Biztosítótól az árvasági segélyre szoruló diákok augusztus végéig kapják az anyagi támogatást.

Ha az árvasági segélyre szoruló diák szeptembertől megkezdi felsőfokú tanulmányait (függetlenül attól, hogy nappali vagy levelező tagozaton tanul majd), tovább folyósítják neki a segélyt.

Az egészségügyi biztosító a középiskolák végzőseinek augusztus végéig fizeti a biztosítást, a friss diplomásoknak a záróvizsga napjáig.

A középiskolák végzősei még júliusban és augusztusban jogosultak a családi pótlékra, ami ma 540 korona havonta.

u Ha a végzős már nyáron munkába áll (kivételt képez az alkalmi munkavállalásról szóló szerződés), akkor szülei nem kapnak rá családi pótlékot. (s, he)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?