Makara György: Szimu

Biztosan mindenki ismeri a nyelvtanulással szinte törvényszerűen együtt járó problémákat, melyek leginkább abból fakadnak, hogy a kezdeti lendület hamar alábbhagy, majd nyelvi környezet nélkül gyakran az is feledésbe merül, amit egyszer már sikerült elsajátítani.

Biztosan mindenki ismeri a nyelvtanulással szinte törvényszerűen együtt járó problémákat, melyek leginkább abból fakadnak, hogy a kezdeti lendület hamar alábbhagy, majd nyelvi környezet nélkül gyakran az is feledésbe merül, amit egyszer már sikerült elsajátítani. Ezekkel a buktatókkal találkozott Makara György – a könyv szerzője – is, aki nem törődött bele ezekbe a kudarcokba.

Minden mérnöki logikáját latba vetve – kiegészítve egy egészen kevés, még bőven érthető neurológiai és a pszichológiai kitekintéssel – a hagyományos nyelvoktatási módszerekkel szakítva egészen új koncepciót alakított ki, hűen követve az alcímként szereplő „Gyermeki kíváncsisággal a világról” gondolatot. Alapos mérnökember lévén visszanyúlt egészen a gyökerekhez, megvizsgálta többek közt a nyelv, a beszéd, az érzékelés, a testi reakciók, a képzelet, a mozgás, a szokások és az emlékezés alapjait, közben pedig megalkotta a címben szereplő Szimut, aki nem más, mint egy bioszámítógép, azaz emberszimulátor. A gondolati szinten létrehozott Szimu az emberi viselkedés leegyszerűsített modellje, egyfajta segítőtárs, hiszen őt vizsgálva az ember egyúttal mégiscsak saját viselkedési formáit ismeri meg. Makara sok más mellett nem hisz a szóbiflázásban, vagy abban a kényszerben, hogy az alig elsajátított szavakat és nyelvtani ismereteket felhasználva azonnal beszéltetni kezdje a tanulót („ne beszéljen arabusul, aki nem tud arabusul”), sőt, nézete szerint olyan sincs, hogy nyelvérzék – hisz ugyanakkor a tanulás nélküli tanulás mechanizmusa által teremtődött tudásban. Elsőre talán furcsának tűnhet, hogy nyelvtanulásról szólva a szerző nem beszél igeidőkről és ragozásról, viszont olyan kifejezéseket használ, mint például „perspekto-szituatív nyelvészet”, de ez ne tűnjék elrettentőnek: szórakoztató formában megírt, hatalmas tudásról árulkodó könyve alapvetően egyfajta automatikus nyelvtanulásról, legfőképp idegen nyelvi szöveg hallgatásán és ráismerésen alapuló módszerről szól.

A könyv 2003-ban jelent meg a Relaxa kiadónál. (he)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?