Lemorzsolódott egyetemisták

Évente több százan maradnak ki az egyetemi, főiskolai képzésből. Nem zárják le tanulmányaikat, nem rendelkeznek értékelhető diplomával, bizonyítványnyal. A jelenségnek sokféle oka lehet. A lemorzsolódóknak el kell gondolkodniuk azon, mely más területen érvényesülhetnének, felül kell vizsgálniuk készségeiket, képességeiket.

Miért morzsolódik le valaki? Vannak olyanok, akiket az oktatási rendszer nem képes megfelelően kezelni, elfogadni. Sokféle oka lehet a jelenségnek, ilyenkor elsősorban a készségek, képességek korlátait érdemes újra felülvizsgálni. A lemorzsolódóknak el kell gondolkozniuk azon, milyen egyéb területen találhatnak maguknak érvényesülési lehetőséget, hiszen könnyen lehet, hogy más területen sikeresen helyt fog majd állni.

Gyakran azonban szociális, pénzügyi vagy családi problémák állnak a lemorzsolódás hátterében. A támogatási lehetőségekről az intézmények diáktanácsadó szolgálatainál tájékozódhatnak az érintettek. Néhány szakma esetében mint a jogászok, közgazdászok a munkaerőpiac is beszűkülni látszik. Ilyenkor a megerőltető tanulmányoktól könnyebbnek látszik búcsút venni.

Kipróbálták, nem tetszett

A lemorzsolódók lehetőségei nagyon korlátozottak, különösen akkor, ha több évfolyam elvégzése után kerül sor a kimaradásra és nincs olyan munka, tanulási lehetőség, amely a pályaváltás alapja lehetne. A helyzetet nehezíti az is, ha a hallgató elmulasztott tanulmányai alatt tájékozódni a szakmai életben, nem épített kapcsolati hálót. Ebben az esetben az elhelyezkedés nehéz, általában munkanélküliként, szabadúszóként indul a szakmai karrier.

Akik a tanulmányok kezdetén vesznek búcsút a felsőoktatástól, kedvezőbb megítélésre számíthatnak egy állásinterjún. Javukra írhatják, hogy határozottan döntöttek, amikor a számukra nem szimpatikus képzési formát inkább nem választották. Kipróbálták, nem tetszett. Most mást keresnek. Ugyanakkor problémásnak is ítélhetik ezeket a jelölteket a munkáltatók, kevésbé lojális, kevésbé elköteleződő munkavállalóknak tartva őket.

A diplomásoknak hirdetett állások a lemorzsolódók számára többnyire elérhetetlenek. Ugyanis nem csak a szakmai ismereteket kérné számon a leendő foglalkoztató, hanem arra is kíváncsi, hogy állt helyt a jelölt a diplomaszerzés során, a vizsgahelyzetben. Nem szerencsés jel, ha valaki a végső megmérettetés elől meghátrálva, záróvizsga nélkül búcsúzott intézményétől.

Nem jó belépőkártya

Aki tehát tanulmányainak megszakítását tervezi, mérlegeljen: a befejezetlen felsőoktatási karrier nem igazán jó belépőkártya. Ilyenkor érdemes számba venni a szakképzéseket, egy esetleges külföldi munkavállalást, nyelvtanulást, míg a következő felsőoktatási felvételi ciklusban ismét szerencsét lehet próbálni egy másik szakterületen. A világ tehát nem dől össze attól, hogy valaki más utakat keres magának. Az a fontos, hogy aki így dönt, gondolja át milyen más terület, képzési forma, intézmény biztosíthatja számára azokat a feltételeket, amelyek segítségével eljuthat a szakma, a diploma megszerzéséhez. (he, f)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?