Kutyabőrt minden ebnek!

Neked van kutyád? Ha van, és esetleg fajtatiszta, akkor biztosan tudhatod, hogy kik voltak a szülei, a nagyszülei, sőt, még abban is biztos lehetsz, hogy az ük-ük-ükanyja is ugyanaz a fajta volt, mint a te blökid.

Neked van kutyád? Ha van, és esetleg fajtatiszta, akkor biztosan tudhatod, hogy kik voltak a szülei, a nagyszülei, sőt, még abban is biztos lehetsz, hogy az ük-ük-ükanyja is ugyanaz a fajta volt, mint a te blökid. De mi a helyzet, ha keverék a kutyád? Az ő felmenőire is biztos kíváncsi vagy, de hát azt már lehetetlenség megállapítani. Vagy mégsem?

Sok ember a fajtatiszta kutyákat szereti, mert szebbnek tartja őket a keverékeknél, vagy mert sokkal kiszámíthatóbb a természetük. Mások a keverékekért rajonganak, mert olyan egyediek, foltosak, izgalmasak, és sokszor nagyon okosak is. Egy keverék kutya persze nagyon csúnyára és butára is sikerülhet, hiszen nem biztos, hogy éppen a legjobb tulajdonságokat örökölte a szüleitől. De egy keverék kutya mindenképp nagyon izgalmas, hiszen az ember szeret találgatni, vajon melyik tulajdonsága milyen fajtától származhat, milyen kutyavér csörgedezik az ereiben? Nos, akár hiszed, akár nem, ezt nemsokára már pontosan meg lehet állapítani!

Körülbelül 15 ezer éve történt, hogy az ember a farkasokat magához szelídítette, és tenyészteni kezdte őket. Ezalatt a hosszú időszak alatt alakult ki a mai mintegy 400 kutyafajta, a palotapincsitől kezdve a dobermannig. Ma már alig tudjuk elképzelni, hogy mind egy közös őstől származnak! A 400 fajtán kívül azonban még rengetegféle kutya létezik, hiszen ezek össze-vissza keveredtek egymással a sok-sok évezreden keresztül. ĺgy aztán egy korcs kutyában annyi fajta kutya tulajdonságai keveredhettek, hogy meg sem lehet ma már állapítani. Néhány amerikai kutató azonban elhatározta, hogy végére jár a dolognak.

Hozzáláttak, hogy kielemezzék a fajtatiszta kutyák DNS-eit (A DNS egy olyan mikroszkopikus nagyságú, láncszerű képződmény, ami minden élőlény sejtjében megtalálható. Ezek tartalmazzák azokat az információkat, amik kialakítják az adott élőlény tulajdonságait, egy kutya DNS-e például azt, hogy milyen magas legyen, milyen színű legyen a szőre, hegyes legyen-e a füle, stb...), és megállapították, hogy az egy fajtához tartozó kutyák DNS láncában vannak teljesen azonos szakaszok. ĺgy tehát van pl. csak a labradorokra jellemző szakasz, vagy csak a bernáthegyikre jellemző szakasz, és ez mikroszkóp alatt jól látható. Nemsokára a végére érnek a vizsgálatnak, és meg fogják tudni állapítani minden egyes kutyafajta saját, egyedül csak rá jellemző DNS-szakaszát.

Hogy ez hogy jön a keverék kutyákhoz? Hát úgy, hogy ezek után, ha meg akarják tudni, hogy egy korcs kutyában milyen fajták keveredtek a hosszú évezredek során, akkor csak annyit kell tenniük, hogy megvizsgálják a keverék kutya DNS-ét, és megkeresik benne az egyes kutyafajtákra jellemző szakaszt. Ha például egy kutya DNS-ében a németjuhászra, a labradorra és a bernáthegyire jellemző szakaszokat találnak, akkor biztosan lehet tudni, hogy ilyen fajta kutyák voltak az ősei. ĺgy aztán könnyen belátható, hogy még a legfurább kinézetű korcskutyának is nemes vér folyik az ereiben. Csak egy kicsit túl sok féle...

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?