Kitelepített magyarok: sorsok, életutak

Sikeresen szerepeltek a felvidéki középiskolások és egyetemisták a Rákóczi Szövetség pályázatán, melyet a Felvidékről kitelepített magyarok emléknapja alkalmából hirdettek.„Kérdezni nemcsak jogunk, hanem kötelességünk is” – akár ez is lehetett volna a mottója annak a megemlékezésnek, amelyet április

Sikeresen szerepeltek a felvidéki középiskolások és egyetemisták a Rákóczi Szövetség pályázatán, melyet a Felvidékről kitelepített magyarok emléknapja alkalmából hirdettek.

„Kérdezni nemcsak jogunk, hanem kötelességünk is” – akár ez is lehetett volna a mottója annak a megemlékezésnek, amelyet április 12-én tartottak Budapesten, a Parlament épületében.

A Rákóczi Szövetség ismételten pályázatot hirdetett a Kárpát-medencei középiskolások és egyetemisták számára a Felvidékről kitelepített magyarok április 12-i emléknapja alkalmából azzal a céllal, hogy minél több fiatal kerülhessen közelebbi kapcsolatba – elsősorban önálló alkotó- és kutatómunkával – a Beneš-dekrétumok következtében a Csehszlovák Köztársaságból kizárt, Magyarországra telepített több mint százezer magyar ember sorsával. Az idei emléknapnak különös aktualitást adott, hogy 70 éve, 1946. február 27-én írták alá a diszkriminatív kisebbségpolitikai eszközökkel kikényszerített csehszlovák–magyar lakosságcsere-egyezményt.

A pályázó fiatalok különböző módon közelítették meg a kiírás témáját: családtörténet, régiótörténet, politikatörténet, de a pályázat szempontjából érdekes volt egy még élő érintett családtag, rokon, ismerős, falubeli, esetleg településkrónikák írásával megbízott személyek interjúztatása is (oral history). Fő cél volt, hogy munkájukkal megismertessék és bemutassák a Felvidékről kitelepítettek sorsát, kálváriáját és életútját. A fiatalok egyúttal kifejezhették nagyrabecsülésüket mindazoknak, akiket az adott időszakban csehországi kényszermunkára deportáltak és ebben a szenvedésekkel teli helyzetben is igyekeztek megőrizni magyarságukat.

Több mint 50 értékes munka érkezett Budapestre az ország és a Felvidék különböző pontjairól. A pályázatokat Izsák Lajos történész professzor és Kun Ferencz, a Rákóczi Szövetség Alapítványának kurátora értékelte.

A középiskolások kategóriájában a következő felvidéki diákokat jutalmazták:

2. hely: Verbők Noémi (Ipolypásztó), a Zselízi Comenius Gimnázium tanulója

3. hely: Kiss Orsolya (Nyirágó), a Lévai Czeglédi Péter Református Gimnázium tanulója.

Az egyetemisták kategóriájában a következő felvidéki hallgatók értek el helyezést:

1. hely: Fodor Péter (Kulcsod), a komáromi Selye János Egyetem hallgatója.

3. hely: Kacz Mária (Marcelháza), a Budapesti Pázmány Péter Katolikus Egyetem hallgatója.

Különdíjat kapott Kulacs Kinga Balonyról és Duba Attila Garamszentgyörgyről.

Valamennyiüknek szívből gratulálunk. Munkájukkal mindazoknak állítottak örök emléket, akik a legsötétebb történelmi helyzetekben is emberek tudtak maradni, s akik számára önazonosságuk és bátorságuk e sötét korszakban is mindent felülírt.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?