Kincskereső komáromi diákok

Komárom. Kincskeresők – Regionális értékeket felkutató diákok címmel hirdetett pályázatot alap- és középiskolások részére a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége és a Szülőföld Alap.

A diákoknak számítógépen is fel kellett dolgozniuk pályamunkájukat és bemutatni azt a zsűrinek és társaiknakVas Gyula felvételeAz idén első alkalommal megrendezett verseny ötletgazdája és főszervezője Szanyi Mária néprajzkutató. „Magyarországon 1995 óta működik a Kutató Diákok Mozgalma és annak példáját követve indítottuk útjára ezt a versenyt – nyilatkozta lapunknak az április 12-ei komáromi regionális fordulót megelőzően. – Lényege, hogy a diákokat önálló kutatásra ösztönözzük, megtanítsuk őket a forrásanyaggal való munkára, az általuk összegyűjtött információk számítógépes feldolgozására, bemutató készítésére és annak előadására. Mindez nem egyszerű, de úgy gondoljuk, hogy érdeklődési körüknek megfelelően minél korábban az önálló kutatómunka irányába kell terelni a tanulókat. Szomorúan tapasztalom ugyanis, hogy gyakran még az egyetemisták sem tudják, miként kell egy szakdolgozatot, esetleg esszét megírni, hogyan kell megjelölni a forrásmunkát, miként kell az idézetekkel bánni.”

A kiírás alapján az alsó tagozatosoknak iskolájukhoz, településük jeles személyiségeihez kapcsolódó albumot kellett készíteniük, fényképek, fogalmazások, illusztrációk felhasználásával. Az alapiskolák felső tagozatosai azt kapták feladatul, hogy egy település vagy tájegység történetét, kulturális, természeti kincseit, néprajzi értékeit, épített örökségét stb. mutassák be, mégpedig Power Point segítségével, tízperces előadás keretében. A középiskolások is hasonló témákban végeztek kutatásokat, nekik azonban a szóbeli előadás mellett egy 5–20 oldalas írásos pályamunkát is be kellett nyújtaniuk.

Élnek még a hagyományok?

A komáromi régióból sajnálatosan csak két iskola kapcsolódott be a „kincskeresésbe”, mégpedig a komáromi Eötvös utcai alapiskola és az Ipari Középiskola; az előbbiből 24, az utóbbiból nyolc diák. „Bár szakiskola a miénk, mégis nagyon örültünk ennek az újonnan meghirdetett történelmi, néprajzi vetélkedőnek, a diákok is lelkesek voltak, sok energiát fektettek a pályamunkák elkészítésébe – mondta Tóth Katalin, az Ipari Középiskola tanára. – Én történelem-magyar szakosként egyébként az elsősöket mindig kifaggatom, milyen vidékről érkeztek, milyen jellegzetes történelmi események kötődnek szűkebb pátriájukhoz, élnek-e még a hagyományok. Mindez jól jött most a versenyre való felkészülés során.”

Más iskolák távolmaradásának a tanárnő szerint talán az lehet az oka, hogy nem figyelnek oda az ehhez hasonló kihívásokra. Másrészt pedig nem éppen a néprajzra, történelemre orientált világban élünk, és ezek a témakörök, tárgyak a tanterveken belül is mostohagyermeknek számítanak. Csintalan Zsuzsanna, az Eötvös utcai alapiskola igazgatója ugyancsak sajnálatosnak tartotta, hogy ez a nagy kreativitást, számítógép-felhasználói ismereteket igénylő, ugyanakkor a diákok önálló munkavégzését elősegítő verseny nem talált nagyobb visszhangra a régió iskolái körében. Talán az elkövetkező években másként lesz.

Díjazottak

Kategóriánként három munkát díjazott a zsűri, amelynek tagjai Szanyi Márián kívül Gaál Ida művészettörténész, Zsille Béla, a Pázmány Péter Alapítvány irodavezetője, valamint Mácza Mihály helytörténész voltak. A diákok is értékelték egymás előadását, és elmondható, hogy mind a szakmai zsűri, mind pedig a diákok ugyanazokat a munkákat rangsorolták az első helyre. Az alapiskolások közül az első helyen a Horváth Viktória, Szilárd Judit és Varga Beáta alkotta csoport végzett (munkájuk címe: Selye János, Komárom híressége), a másodikon Tóth Lilla, Jenei Réka és Mezei Mária (Komáromi mesterségek, szekeres gazdák), a harmadikon pedig Bathó Mátyás, Boltó Xénia és Németh Brigitta (Komárom város története). Felkészítő tanáraik Kovács Tünde és Blázsovits Judit voltak. A középiskolások mezőnyében Sántha Norbert lett az első (A dunamocsi kőfal titka), a második Horváth Gábor (Pozsonyeperjes), a harmadik pedig Nyitrai Péter (Szülőhelyem, Komárom története).

A további regionális fordulókat Tornalján, Losoncon, Érsekújvárott, Galántán és Nagymegyeren rendezik. Az országos döntőre, amelyre valamennyi regionális fordulók összesítése alapján hívják meg a legjobb pályamunkát készítőket, május 11–12-én kerül sor Dunaszerdahelyen.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?