Ki tud többet a monarchiáról

A megtisztelő második és harmadik helyezést érte el a Pozsonyi Magyar Tanítási Nyelvű Gimnázium két csapata a Kárpát-medencei magyar középiskolások részvételével Budapesten közelmúltban megrendezett Gloria Victis (Dicsőség a legyőzötteknek) történelmi vetélkedőn.

Az immár kilencedik alkalommal megtartott vetélkedőn 3 fős középiskolás csapatok vehettek részt, akik a magyar történelem Világostól a világháborúig (1849-1914) tartó időszakával kapcsolatos ismereteikről adtak számot.

A második helyezést elért csapat tagja volt: Andics Anikó, Susla Júlia és Csanda Máté. Közvetlenül mögöttük Kozmér Mónika, Szőke Zoltán és Nyemec Ádám alkotta csapat végzett. Az írásbeli középdöntőre és a szóbeli döntőre a Rákóczi Szövetség hagyományos, 1956-os kárpát-medencei méretű emlékünnepélyének keretében került sor.

A Rákóczi Szövetség szervezésében megtartott történelmi vetélkedőt az elmúlt évekhez hasonlóan azért rendezték, hogy a történelem fontos eseményei által felmutatott értékek minél jobban beépüljenek a hazai és a határon kívül élő magyar fiatalok gondolkozásába, életvitelébe. A vetélkedő révén lehetőséget teremtettek az anyaországi és a határon kívüli magyar középiskolák és diákok kapcsolatteremtésére is.

A tanulóknak előbb be kellett szerezni a korszakra vonatkozó ajánlott szakirodalmat. A felkészülésben nagy segítségükre voltak a Rubicon és a História történelmi folyóiratokban megjelent cikkek és tanulmányok, illetve a Magyar kódex: A magyar művelődéstörténet évszázadai című könyvsorozat ötödik, az Osztrák–Magyar Monarchia történetét taglaló kötete. A vetélkedő diákoknak számos egyéb mellett fel kellett ismerniük arcképük alapján a korszak híresebb tudományos képviselőit, köztük festőket, építészeket, nyelvészeket. Kommentárt kellett fűzniük különféle szövegekhez, esszéfeladatokat kellett megoldaniuk. A feladványok között szöveg- és képfelismerés is szerepelt.

„A vetélkedőbe számos szlovákiai magyar középiskola bekapcsolódott. A zsűritagok viccesen meg is jegyezték, az idei Gloria Victis szinte felvidéki házi döntővé alakult” – jegyezte meg Csanda Máté. A budapesti versenyen részt vett többek között a nagymegyeri, a komáromi és a galántai magyar gimnázium diákcsapata is.

A középdöntőbe jutott csapatok könyvjutalomban részesültek, a döntőbe jutott csapatok további különdíjat kaptak, a döntő nyertesei pedig mikrobuszos körutazáson vehetnek részt.

Kulcsár Mónika, a Duna utcai gimnázium diákjait felkészítő pedagógus a nebulók lelkesedéséből merít erőt. „A tanulók, akik szabadidejüket nem kímélve rendszeresen járnak különórákra, részt vesznek a délutáni foglalkozásokon a felkészülés érdekében, mindenképpen tiszteletet érdemelnek. A vetélkedőn a tanár szerepe pusztán annyi hogy a háttérből izgulja végig a nemes versengést, illetve irányítja tanítványait. A gyerekek bizony lassanként többet tudnak már, mint oktatóik” – fűzte hozzá.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?