Készítsünk madáretetőt!

Bár még nem tudjuk, hogy az idei tél mennyire lesz kemény, novembertől áprilisig azonban gyakran köszönt ínséges idő a kis tollas, nem költöző barátainkra. Ugye te is szereted a madarakat? Te is segíthetsz az itthon maradó, szárnyas élőlényeken.

Bár még nem tudjuk, hogy az idei tél mennyire lesz kemény, novembertől áprilisig azonban gyakran köszönt ínséges idő a kis tollas, nem költöző barátainkra. Ugye te is szereted a madarakat? Te is segíthetsz az itthon maradó, szárnyas élőlényeken. Kérd meg aput vagy anyut, és készítsetek együtt madáretetőt!

Az állatok nagy része – kivéve a már emberhez szokott házi élőlények – önfenntartó, és nem ijed meg sem a téltől, sem másfajta időjárási viszontagságtól, hanem szervezete átvészeli az ínséges időszakokat. Kérdezhetnénk tehát, hogy mi szükség van madáretetőkre? A madarak nem tudják magukat télen ellátni? A válasz az, hogy általában boldogulnak egyedül is, ám az utóbbi időszakban megváltozott egy kicsit a Föld klímája. A hőmérséklet-emelkedés pozitív és negatív irányban is megfigyelhető, tehát egyrészt forróbbak a nyarak, másrészt fagyosabbak a telek. Mindezek következtében a tollas apróságoknak – mégpedig azoknak, amelyek nálunk töltik a telet – mostanában sokkal nagyobb szükségük van az ember segítségére, mint korábban. Ám az etetésre csak hosszas fagy és összefüggő hótakaró esetén van szükség, ilyenkor a kis vendégeknek egyébként is több energiára van szükségük – már az életben maradáshoz is. Akár aprócska cinke, vörösbegy, feketerigó és még sokféle kedves madárka is megtelepedhet a kertetekben vagy akár az ablakotokban, ha rendszeresen gondoskodsz az etetésükről. És ha tudjuk, miért ne tegyük könnyebbé az életüket? Lássunk hozzá a madáretető készítéséhez!

Természetesen rengetegféle madáretetőt lehet készíteni: ezek eltérhetnek alapanyagukban, formájukban stb. Most azonban egy egyszerű tippet ajánlunk neked. A legkönnyebben úgy alkothatsz madáretetőt, ha egy levert karóra napraforgótányért húzol. Fölé drótból és napraforgólevélből tetőt is készíthetsz. A madarak először a napraforgómagot fogják kienni a tányérból. Ha ez elfogyott, önts rá újra eleséget, ami magoktól kezdve a madárkalácsig (sőt akár a szalonnáig) minden lehet!

Ha kertes házban laktok, akkor a bokrok között (vagy a fákon) helyezd el az etetőket! Ha emeletes házban laksz, akkor az ablakpárkány a legmegfelelőbb hely. Lehetőleg ügyelj arra, hogy szélvédett helyen legyen, illetve minél magasabban, hogy egy kóbor macska vagy a házi kedvenc semmiképpen se érhesse el az etetőt. (A macskák ugyanis a madarakra veszélyes ragadozók!) Az eleséget sose szórd a hóba, mindig olyan helyre tedd, ahol szárazon marad! Az eledelt mindenképpen este tedd az etetőbe, hogy a madarak már reggel találhassanak maguknak ropogtatnivalót! Jó barkácsolást és sok-sok tollas barátot kívánok mindenkinek! (he, i)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?