Indul az új csapat

A világ nagyon felgyorsult, már nem tudunk olyan könnyen eligazodni benne. Az egyszerű ember, főleg ha még fiatal, nem érti az öszszefüggéseket. Ha a diák beleássa magát a kutatásokba, akkor rájön arra, hogyan befolyásolják a gazdasági tényezők az emberek mindennapjait, mert minden mindennel összefügg.

Szeptember 19. és 21.-e között rendezték meg Drezdában tanárok számára az Ifjúság – Iskola – Gazdaság elnevezésű program előadássorozatát, melyen az Új Szó felhívására jelentkező iskolák tanárai is részt vettek. A továbbképzésen a tanárok betekintést nyerhettek a program születésébe, módszertani eligazítást kaptak azzal kapcsolatban, hogyan vezessék rá a diákokat a gazdasági témák feldolgozására. A győztes munkákat leadó osztályok vezető tanárai megosztották tapasztalataikat a többiekkel, szakmai tanácsokkal látták el a kezdő pedagógusokat. A tanárok mellett két németországi győztes csapat is bemutatta pályamunkáját. A kasseli Friedrichgymnasium tanulói „Üres a kassza, üres a koporsó” címmel a hesseni régióban felmerülő temetkezési problémákat dolgozták fel, az egészségügyi „reform” során annyira megugrott a temetkezés költsége (egy átlagos temetés 7420 euróba kerül), hogy a gyengébb anyagi helyzetű állampolgárok gyakran nem tudják végső nyugalomra helyezni hozzátartozóikat. A Herzog Ernst Gotha Összevont Középiskola négy diákja egy thüringiai likőrfajta eredetét kutatta, és azt vizsgálta, milyen módon kedveltethetnék meg a lakossággal a Gotano elnevezésű italt. A tanulmányi előadásokon a pedagógusok betekintést nyerhettek az újságírás rejtelmeibe, Bernd Hempelmann, a Dresdner Neuesten Nachrichten főszerkesztője a cikkírást illetően tanácsokkal látta el az érdeklődőket. Az előadások után ellátogattunk a Volkswagen autógyár drezdai manufaktúrájába, ahol luxusautókat (VW Phaeton) állítanak elő megrendelésre. A pedagógusok többsége sóhajtozva vette tudomásul, hogy életében először és utoljára ülhet egy 150 ezer eurós luxuskocsiban.

Az Ifjúság – Iskola – Gazdaság elnevezésű programról már olvasóink tudomást szerezhettek a Nagyszünet hasábjain közölt publikációkból, a diákok cikkeiből. A program lényege, hogy a fiatalok ingyen előfizetést kapnak egy napilapra, esetünkben az Új Szóra, és ezzel az újsággal dolgoznak. Olyan témákat keresnek belőle, amely érinti régiójukat, az iskolában megszerzett tudást hasznosítja. A program nem titkolt szándéka, hogy a diákokat rávezesse arra, hogyan hasznosíthatják a reális életben az iskolában szerzett (sokszor sajnos eléggé száraz) információkat.

Sok új gazdasági kifejezéssel kell megismerkednünk, hogy a jövőben gond nélkül érvényesülhessünk. Az Ifjúság – Iskola – Gazdaság projektumban részt vevő diákok – és az általuk írt cikkek olvasói – éppen e tárgykörben szerezhetnek olyan tapasztalati és élményanyagot, amely minden magyarázatnál hatásosabban formálja véleményüket, alakítja ismereteiket.

A program október elsejével veszi kezdetét és 2004. június 15-én fejeződik be. Ez a program a német Deutsche Bank Alfred Herrhausen Alapítvány, az aacheni IZOP-Intézet és számos német, közép- és kelet-európai kiadó támogatásának köszönhetően született meg. Németországban 1998-ban hívták életre ezt a rendezvénysorozatot, 2001 óta Lengyelország, Magyarország és Csehország is részt vesz a projektben. A 2003/2004-es tanévtől már Szlovákia diákjai is összemérhetik tehetségüket más országok diákjaival.

Iskoláink

Lapunk felhívására hat szlovákiai magyar oktatási intézmény jelentkezett: a rozsnyói P. J. Šafárik Gimnázium, a pozsonyi Duna utcai Magyar Tanítási Nyelvű Gimnázium, az érsekújvári Magyar Tanítási Nyelvű Gimnázium, a komáromi Selye János Gimnázium, a lévai Magyar Tanítási Nyelvű Egyházi Gimnázium és a galántai Kodály Zoltán Gimnázium. A Nagyszünet hasábjain az elkövetkező időkben a múlt évhez hasonlóan havonta egy alkalommal olvashatják ezen iskolák diákjainak írásait, melyek remélhetőleg elnyerik majd olvasóink tetszését is. Ebben az évben megközelítőleg 850 osztály vesz részt ebben a nemzetközi programban, s a diákok munkáját 23 napilap támogatja. A résztvevő osztályok a tanítási órákon dolgoznak a napilapok (a szlovákiai magyarok esetében ez a lap az Új Szó) gazdasági vonatkozású írásaival, melyekből ötletet meríthetnek a maguk által választott dolgozatuk témájához. Ezeket a 20-40 oldalas dolgozatokat végül egy zsűri bírálja el, a győztesek Berlinben személyesen mutathatják be munkájukat. Christian J. Stronk, a Deutsche Bank Alapítvány képviselője lapunknak elmondta, a fiatalok nagyon keveset olvasnak, rá kell őket vezetni arra, hogy vegyék kezükbe a lapokat, mert csak így tarthatnak lépést a világ változásaival. Magyarországon ebből a célból hozták létre a Tájékozott Fiatalokért Alapítványt, amely ingyenesen biztosít napilapokat a diákok számára (Edith Lakos-Heidmayer, 1037 Budapest, Domoszló u. 17-19).

Hídépítés

A mai szakmai életben a tudás és a képzés egyre inkább fontos tényezővé válik. A jelenlegi munkaerőpiac elvárja a pályakezdőktől, hogy tájékozott, dinamikus, önmagát menedzselni képes egyén legyen. A diákoknak éppen ezért már iskolás korukban el kell sajátítaniuk a társadalom alapjainak működési elvét, a gazdasági élet alapszabályait, hogy majd a későbbiekben ezeket az információkat szakmai életükben hasznosítani tudják. Az Ifjúság – Iskola – Gazdaság projektum során a diákok figyelik az aktuális gazdasági helyzetet, érzékenyebben reagálnak majd a társadalmat érintő gondokra, környezetükben sem siklanak el olyan jelentős dolgok felett, hiszen a dolgozat írása során szükséges, hogy odafigyeljenek, mi történik körülöttük. A program hidat épít a fiatalok és a gazdaság között, de mivel nemzetközi rendezvényről van szó, elősegíti, hogy a tanulók megismerkedhessenek más nemzetiségű diákokkal és azok kultúrával.

Németországban már húsz éve alkalmazzák azt a módszert, hogy a napilapokat bevonják az oktatásba. Ennek az a célja, hogy a diákok párhuzamot vonjanak a gazdasági cikkek és a régiójukban történt dolgok között, és megértsék a társadalom működésének szabályait.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?