Hogyan vizsgázzunk?

Minden diák életében eljön a nagy pillanat, amikor először kell úgynevezett viszgán számot adnia a tudásáról. Tegyük most az érettségit félre, mert az még nem tartozik az igazi vizsgák sorába, tudniillik a középiskolás tanárok a négy év alatt már úgy megunták a diákokat, hogy örülnek, ha végre megszabadulnak tőlük.

Az igazi vizsgák időszaka az egyetemen, főiskolán jön el. Más megmérettetés ez, mint amihez a diák eddigi rövidke élete során szokott. Leginkább abban különbözik a feleléstől, hogy míg a felelés felkészületlenül érte az embert, a vizsga időpontja már hetekkel, sőt alaposabb tanárok esetében hónapokkal korábban ismert. Minden adott tehát, hogy hasznosan töltsük el a vizsga előtt rendelkezésünkre álló időt.

JEGYZETHAJSZA

Próbáljuk meg beszerezni a szükséges jegyzeteket, ha már ugye az előadásokon nem körmöltünk szorgalmasan, ha egyáltalán jártunk olyasmire, hogy előadás. Jegyzeteinket beszerezhetjük segítőkész évfolyamtársainktól vagy éppen jó üzleti érzékkel megáldott idősebb iskolatársainktól. Fontos szempont, hogy el tudjuk olvasni a kiszemelt személy kézírását, különösen, ha a szövegben sok ismeretlen név és kifejezés szerepel. Ha a kézírás mégiscsak olvashatatlan, hagyatkozhatunk a fantáziánkra vagy telefonon felhívhatjuk azt a segítőkész, ám kusza kézírású évfolyamtársunkat, hogy egyeztessük a problémás szavakat. (Ennek a megoldásnak több előnye is van, például ha az a segítőkész, de szörnyen kaparó osztálytársunk ellenkező nemű, és még tetszik is, akkor ez egy jó ürügy, hogy halljuk a hangját. Viszont vannak hátrányai is, ha a segítőkész, de szörnyen kaparó osztálytársunk akármilyen nemű, ám túlzottan bőbeszédű, mert ilyenkor drága szüleink hajlamosak raplizni a csillagászati összegű telefonszámla miatt.)

ÖSSZNÉPI, KOLLEKTĺV TANULÁS

Ha már a jegyzetek megvannak, nyugodtan hátradőlhetünk a székben, illetve elnyúlhatunk az ágyon, csak ne feledkezzünk el a párna alá besuvasztani a jegyzeteket és a könyveket is! Ennek a módszernek az eredményessége ugyan még nem bizonyított, de előfordulhat, hogy pont a mi esetünkben fog működni, és akkor még a Nobel-díjra is pályázhatunk. Ne csüggedjünk azonban, ha nálunk sem történik csoda, és több nap/hét könyveken való alvás után sem érezzük tágulni elménket. Ugyanis vannak még megoldások. Szervezhetünk például össznépi kollektív tanulást. Ennél nincs jobb buli! Első lépésként érdemes kinyitni a könyvet, illetve a jegyzeteket, elolvasni a címet, hogy legalább pro forma legyen sejtésünk, miből is megyünk majd vizsgázni. Ezután azzal a boldog tudattal, hogy már legalább belekezdünk, nyugodtan nekiállhatunk dumálni a pasikról, illetve csajokról, vagy akármilyen más témáról. Néha azért pillantsunk bele az előttünk heverő papírlapokba, csak a lelkiismeretünk megnyugtatása végett.

KEKECKEDIK A TANÁR?

Ha már eljött a nagy nap, és mi úgy érezzük, nem tudunk semmit, még mindig nincs okunk pánikba esni. Tudvalevő ugyanis, hogy a vizsgán a tanár azt vizsgálja, hogy mit nem tud a diák. Vannak egyes álszent egyedek, akik hangoztatják, hogy őket igenis az érdekli, amit tudunk, de mézesmázos mosolyuknak nem szabad bedőlni. A tanár pedig jóval hoszszabb ideje foglalkozik a témával, mint mi, következésképpen akkor is találna olyan kérdést, amihez hozzá sem tudunk szólni, ha igazán tanultunk volna. Mivel nem igazán tanultunk, a tanárnak könnyű dolga lesz, azonban még az utolsó pillanatban sem szabad feladni. Az emberi agy ugyanis stresszhelyzetben a normális információmennyiségnek sokszorosát képes befogadni. Érdemes tehát még az utolsó percekben is a folyosón dúvadként rohangálva lapozni a jegyzeteket, s próbálkozni minél többet megjegyezni a bennük foglaltakból.

Legfontosabb azonban, hogy ne hagyjuk figyelmen kívül a tanár kedvenc témakörét. Ha az előadások egytől egyig bizonyos Lord Northcliffe-ről szóltak, bizony célravezető legalább nagy vonalakban ismerni fent nevezett angol nemes életének főbb mozzanatait. Irányuljon bár a tanár kérdése az afrikai népek bogárfogási szokásaira, mi bevethetjük az adu ászt, s rövid, a témába vágó bevezető után elkezdhetjük a bemagolt szöveget. Valószínűsíthető, hogy a tanár annyira el lesz varázsolva a Lord Northcliffe-al kapcsolatos ismereteinktől, hogy el is fog feledkezni az eredeti kérdésről, és nagy mosoly kíséretében kanyarítja be a kitűnőt az indexbe.

Ha pedig valakinek mégsem tetszettek meg ezek a rendkívül célravezető, s nem utolsósorban adrenalinszint-emelő megoldások, nos, akkor meg lehet próbálni rendszeresen, szorgalmasan tanulni is. De hol abban a poén?

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?