Hogyan találják meg a kábító- és robbanószereket?

Ma már alapvető szükséglet a repülőtereken és országhatárokon átvizsgálni mindenki csomagjait és magát az embert is, hiszen számtalan ötlettel próbálkoztak már a csempészek, melyek kiküszöbölése fontos feladattá vált.

Ma már alapvető szükséglet a repülőtereken és országhatárokon átvizsgálni mindenki csomagjait és magát az embert is, hiszen számtalan ötlettel próbálkoztak már a csempészek, melyek kiküszöbölése fontos feladattá vált. Mára kitaláltak több módszert is arra, hogy az említett csempészeket leleplezzék! Vajon melyek ezek?

Volt már példa arra, hogy nőket kaptak el egy repülőtéren, ugyanis miután kutyákkal átvizsgáltatták bőröndjeiket, az állatok mindegyiknél jeleztek. Furfangos módszerrel próbálkoztak, ugyanis hanglemezek vinilrétegei közé préselték a kokaint. Ezen kívül azonban számtalan próbálkozásnak voltak már a vámosok tanúi, például csak egyet említve, volt, aki kapszulákba rejtve nyelte le a rengeteg kábítószert. A kábító- és robbanószerek felderítéséhez manapság mind a rendőrség, mind a vámosok világszerte nyomkövető kutyákat alkalmaznak. A kutyákat komoly kiképzésen készítik fel erre a komoly feladatra, mely olyan pontosságot követel tőlük, ahol hibázásnak nincs helye.

A célnak általában labradorok, skót juhászok és spánielek felelnek meg. A kutyák szaglása sokkal kifinomultabb, mint az embereké, hiszen az orrukban lévő szagreceptorok százszor hosszabbak a miénknél.

A kutyák kiképzése kb. 12 hét. Először arra kell őket megtanítani, hogy egyáltalán felismerjék a kábító- és robbanószereket. Amikor a szagukat már felismerik, akkor az eszközt, amiben elrejtik, folyamatosan váltogatják, de a szag a benne lévő kábító- vagy robbanószer miatt mindig ugyanaz marad. Eleinte úgy helyezik el a tárgyat, hogy a kutya lássa, de a későbbiekben teljesen elrejtik előle. Az állatokat azonban meg kell ismertetni a különféle parfümök illatával is, mert a csempészek sokszor ezzel próbálják megtéveszteni az állatokat, és leplezni a kábítószerek szagát.

A végeredmény magáért beszél, hiszen a képzés végére a kutyák akár 12 különböző robbanószer és négyféle kábítószer jelzésére képesek. Az utóbbiak közül főleg a cannabist (vagyis a marihuána, vagy ahogy hétköznapi nyelven hívják, a fű), a kokaint, a heroint és az amfetamin származékokat érdemes megemlíteni. A kutyák úgy vannak kiképezve, hogy tudják, egy eredményes munka után jutalom vár rájuk. Ettől már előre izgatottak és még nagyobb kedvvel látnak a munkához.

Létezik egy másik módszer is a kutyákon kívül, mégpedig a levegőminták. Az erre a célra kitalált gépek egy csövön keresztül szívják be a levegőt. Ez olyan vékony, hogy akár kis üregekbe is be lehet dugni, mint például a jármű oldalkárpitja mögé vagy a benzintankba. A mintákat, amit ily módon vesznek, a berendezés kémiai elemekre bontja, elemzi és azonosítja azokat, s már a legapróbb nyomot is jelzi. Egy gramm egytrilliomod részének megfelelő nyomokat már észlelni képes.

A harmadik módszer az elektronáramlás. Több helyen van felszerelve olyan gép, amelyen az emberek is keresztülmehetnek. Ezek a szerkezetek érzékelik a dinamitot vagy a nitroglicerint, ugyanis ezek gőzöket bocsátanak ki, amelyek vonzzák az elektronokat. A szagvizsgáló gépben keringő áram pedig jelzi ezt az elektronáramlást. (s, he)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?