Hogyan gyógyítanak az antibiotikumok?

A világon a leggyakrabban felírt gyógyszerek közé tartoznak az antibiotikumok. Maga a kifejezés érdekes módon a hatásával ellentétben egészen másra utal. A szó azt jelenti: az élet ellen. Létezésük sajnos nem azóta ismert, amióta világ a világ.

A világon a leggyakrabban felírt gyógyszerek közé tartoznak az antibiotikumok. Maga a kifejezés érdekes módon a hatásával ellentétben egészen másra utal. A szó azt jelenti: az élet ellen. Létezésük sajnos nem azóta ismert, amióta világ a világ.

Még az első világháború idején is sok száz katona halt meg csak azért, mert például sebeik elfertőződtek. Akkoriban ugyanis még csak egyetlen gyógyszer létezett a baktériumok ellen, mely egy arzén tartalmú vegyület volt. Alexander Fleming brit tudós örökre felírta magát a történelem lapjaira azzal, hogy 1929-ben felfedezte az antibiotikumokat. Észrevette, hogy a laboratóriumában tenyésztett baktériumok tovább nem szaporodnak, miután valahogyan az edényükbe Penicillium nevű gomba került. Fleming több baktériummal is próbát tett, és rájött, mekkora jelentőségű dologról van szó. A gyógyszer kifejlesztésére viszont már nem volt módja.

Aztán 1938-ban két tudós, Ernst Chain német biokémikus és Howard Florey ausztrál származású brit kórboncnok és vegyész, elkezdtek foglalkozni Fleming felfedezésével. Két évükbe telt, mire sikerült előállítaniuk a penicillintartalmú antibiotikumot.

A második világháború jelentette a nagy áttörést az antibiotikumok tömeges gyártásában, s mivel pénz függvénye volt az egész, egyedül az Amerikai Egyesült Államok tudta felvállalni ezt a nagy feladatot. Végül 1950-re sikerült olyan mennyiségben előállítani, ami már az egész világ szükségletét ki tudta elégíteni. Ennek segítségével már képesek voltak gyógyítani a tüdőgyulladást, a diftériát, a szifiliszt vagy akár az agyhártyagyulladást is. Mára már olyan sokféle antibiotikum létezik, hogy bármilyen bakteriális eredetű betegség meggyógyítható.

Az antibiotikum tulajdonképpen elpusztítja a baktériumokat. A fertőzés ugyanis csak akkor képes elhatalmasodni a szervezetben, ha a kórokozó baktériumok tömegesen elszaporodnak. A penicillin a szaporodás során kialakuló baktérium sejtfalát károsítja, ami oda vezet, hogy a baktérium sejt tartalma kiszivárog, s végül a baktérium elpusztul. Vannak olyan antibiotikumok is, melyek a baktériumnak csak azt a részét támadják meg, amelyik a szaporodásukhoz szükséges fehérjéket termeli. A tudósok feladata ennek ellenére egyáltalán nem volt könnyű, mert úgy kellett kidolgozniuk ezeket a gyógyszereket, hogy azoknak a szervezetünkre ne legyenek káros mellékhatásai. (he)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?