Hiányzik a szakmai továbbképzés

Tizenhárom környezetbarát kinti fajátékkal és mászókával bővült a gútai Brünni téri Tündérkert óvoda játszótere. Domján Erzsébet óvodaigazgató szerint fontos volt a régi vaskonstrukciós játékok cseréje, mert a balesetveszélyességen túl látványuk sem volt kielégítő.

„Már régóta siránkoztam játszóterünk rossz állapota miatt. Ócska, megrongálódott játékok, régi vasmászókák, elszakadt kötelek. A homokozóból lopták a homokot, s mivel nincs teljesen körbekerítve, a kutyákon kívül kamaszok is bejárnak az óvoda területére és ott sokszor erkölcstelen dolgokat művelnek” – mondta az igazgató. „Szerencsére ez ügyben pozitív változás történt, hiszen esténként zárt kapuk fogadják a hívatlan vendégeket. Az új játszótér kialakítása teljes egészében a szülők támogatásával sikerült. Rájöttem, nem érdemes ölbe tett kézzel várni, azon munkálkodtunk, hogy közös öszszefogással egy minden tekintetben a gyermekek igényeinek megfelelő korszerű, szerethető és használható játszóteret építsünk. A szülői szövetség 10 ezer koronával járult hozzá a játszótéri játékok felújításához. A hónapokig tartó szombatonkénti brigádok alkalmával, amelyen mindig 5-6 szülő is segített a szakembereknek, elkészült a játszótér.”

Életre való nevelés

Az óvoda nemcsak külalakban igazodik a gyermekek igényeihez, hanem a benti megfelelő légkör kialakításában is. Az osztályok színek szerinti elosztása, a környezet- és gyermekbarát játékok, kedves és segítőkész nevelőnők egészítik ki az óvoda arculatát. Az oktatói-nevelői munka keretében a kicsik megismerkednek az egészséges életmóddal, a népi hagyományokkal, valamint kisebb kirándulások alkalmával felfedezik a város nevezetességeit és rejtett szépségeit. „Az enviromentális nevelésen kívül odafigyelünk arra, hogy minél egészségesebb környezetet alakítsunk ki a kicsik számára. Létrehoztunk egy sószobát, melynek már most érezzük a hatását, hiszen a nap 80 százalákában itt tartózkodunk. Ennek köszönhetően 40 százalékkal csökkent a betegség miatti hiányzások száma. A város iskolai intézményei közül elsőként vezettük be az ún. DIFER-programot, mely egyfajta fejlődési útmutató. Egy kis füzetben különböző táblázatok segítségével négy éven keresztül végigkövethető egy gyermek elemi képességeinek fejlődése. Ha a gyermek egy másik oktatási intézménybe kerül, nagyon sokat számít a részletes diagnózis az őt fogadó intézmény és a szülők szempontjából egyaránt.” – mondta Domján Erzsébet. Ezzel kapcsolatban novemberben egy szakmai napon egy előadás keretében bemutatják a DIFER-programot. Elmondta még, hogy a felmérésben sokkal jobban szerepeltek, mint a magyarországi óvodák.

Győztesek és vesztesek

Jövő tavasszal először rendezik meg az oviolimpiát, melyen négy kategóriában küzdenek egymással a gyermekek. „Ez is nevelési hatással bír, hiszen a gyermekeknek szükségszerű megtanulni, hogy az életben vannak nyertesek és vesztesek, meg kell ismerniük ezeket az érzéseket, hiszen az iskolában ezzel mindenképpen fognak találkozni. Erre szertnénk őket felkészíteni” – mondta az igazgatónő. Elpanaszolta, hogy sajnos kevés lehetőség van a szakmai továbbképzésre. ĺgy az elhivatott pedagógusok csupán saját magukra és segítőkész kollégáikra támaszkodhatnak.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?