Ha nem vettek fel az egyetemre

Lassan befejeződnek az egyetemi felvételi vizsgák. Ezekben a napokban a legtöbb diák már megtudja, hogy felvették-e őt a választott felsőoktatási intézménybe, vagy nem.

Azoknak, akiknek kedvezett a szerencse és felvételt nyertek, elég, ha visszajelzik írásban, hogy szeptembertől megkezdik tanulmányaikat. Azok előtt, akiknek ezúttal nem sikerült a felvételi vizsga, több lehetőség közül kénytelenek választani.

Az első ilyen lehetőség, hogy fellebbeztek a felvételi eredmény ellen, ami gyakorlatilag annyit tesz, hogy megpróbáltok bejutni azon diákok helyeire, akiket felvettek ugyan, de nem iratkoznak be az egyetemre. Sokak úgy gondolják, hogy ez nem megoldás, de itt meg kell jegyezni, hogy vannak olyan egyetemek, ahol akár a felvételt nyert diákok egyharmada nem kezdi meg a tanulmányait az adott karon, mert több helyre felvették, és nem akarja egy időben több felsőoktatási intézményben folytatni a tanulmányait.

Múlt évben a pozsonyi Comenius Egyetemre összesen 7845 diákot vettek fel, ebből csupán 5721 kezdte meg tanulmányait, tehát 72,5 százalékuk élt a felvétel lehetőségével. A nyitrai Konstantín Egyetemre 2611-en csinálták meg a felvételit, ebből 2159-en iratkoztak be szeptemberben, ez csak 82,7 százalék. A Szlovák Műszaki Egyetemre 7101-ből 5159-en kezdták meg tanulmányaikat, ez a szám is csupán a diákok 72,6 százalékát teszi ki. A pozsonyi Közgazdaságtudományi Egyetemen 3542-en szerepeltek jól a vizsgán, ebből 2860-en iratkoztak be (80,7 százalék).

A második lehetőség az, ha pótfelvételit teszünk. Vannak itt Szlovákiában és Csehországban is olyan egyetemek, főleg a technikai és természettudományi karok, ahol lehetősége van a diákoknak arra, hogy még egyszer megmérettessék tudásukat.

A harmadik lehetőség, hogy szakosító (ún. felépítményi) iskolákba jelentkezünk, melyeknek elvégzése után nem kapunk ugyan egyetemi oklevelet, de esetenként olyan szaktudásra tehetünk szert, amellyel nagyon jól fizető munkát találhatunk.

Mivel 2004 januárjától a felsőoktatásban bevezetik a tandíjat, a negyedik lehetőség az, hogy már szeptembertől magánegyetemen próbálkozunk. Szlovákiában ebből csak egy van, a City University, amelynek Trencsénben, Poprádon és Pozsonyban vannak kihelyezett tagozatai. Ez a közgazdasági irányultságú felsőoktatási intézmény baccaleariatusi végzettséget ad, egy tanév 65 ezer koronába kerül. Ha más szakok iránt érdeklődtük, külföldön is szerencsét próbálhattok. Csehországban 22 magánegyetem van, bár ott a tandíj elég magas.

Ha Ausztriában szeretnél továbbtanulni, először jelentkezned kell egy hasonló irányzatú hazai egyetemre és felvételt kell nyerned. Csak ezek után nyújthatod be jelentkezésedet az általad kiválasztott osztrák felsőoktatási intézménybe. Azok, akik bilingvális (kétnyelvű) gimnáziumba jártak, mentesülnek a szlovák felvételi alól. Ahhoz, hogy Ausztriában folytathasd tanulmányaidat, nem kell felvételizned. Az osztrák felsőoktatás nagy előnye, hogy bárki jelentkezhet az adott egyetemre, nem számít, hogy milyen a bizonyítványa. Érdeklődni lehet az osztrák nagykövetségen.

Egyelőre a szlovákiai diákok ingyen tanulhatnak Ausztriában, de miután nálunk bevezetik a tandíjat, ez a helyzet biztosan megváltozik, mert az osztrák egyetemeken a szlovákiai diákokon kívül mindenki – osztrák, külföldi – tandíjat fizet.

Ha Nagy Britanniában szeretnél továbbtanulni, még nem késtél le semmiről, hiszen ott június 30-ig jelentkezhetsz az egyetemekre. A British Council pozsonyi, besztercebányai és kassai információs irodáiban felvilágosítást adnak, milyen egyetemre, főiskolára és nyelvkurzusra jelentkezhetsz. Az angol egyetemeken magas a tandíj, szállás és étkezés nélkül évente akár 7000 fontba is kerülhet. Ha az Európai Unió tagja leszünk, ez az összeg valószínűleg a harmadára csökken. (s, ú, he)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?