Fent maradnak a fémtárgyak a vízen?

A világban rengeteg a megválaszolatlan kérdés, de az, hogy egy fémtárgy képes-e a víz tetején maradni, véletlenül pont nem ezek közé tartozik.

A világban rengeteg a megválaszolatlan kérdés, de az, hogy egy fémtárgy képes-e a víz tetején maradni, véletlenül pont nem ezek közé tartozik. Ahhoz, hogy te is megtudd, és az okát is megértsd, a legjobb, ha elvégzed velünk a következő kísérletet is, folytatva az eddigi közös próbálkozásaink sorát!

Érdekes kérdés, melyre ismét csak együtt fogjuk megkeresni a választ! Ha jobban belegondolunk, és magunk elé képzelünk egy tömör acéltárgyat, szinte képtelenség, hogy a víz tetején maradjon, mivel sokkal nehezebb annál. Az érthető, hogy az üreges fémtárgyakkal másképp van, máskülönben hogyan úszhatnának a nagy óceánjárók és a különféle tartályhajók hogyan szelhetnék át az óceánokat? A mai kísérlet arra szolgál majd, hogy megtudjuk, mi a helyzet a tömör fémtárgyakkal, ezeket fogjuk megvizsgálni.

A kísérlethez szükség lesz néhány apróságra, ezek a következők: itatóspapír, borotvapenge, iratkapocs, varrótű, tányér, víz. Amikor ezeket megszerezted, tedd a következőket! Tölts fel egy tányért vízzel, és a folytatást csak akkor végezd te, ha elég türelmes vagy, ellenkező esetben inkább kérj meg mást. Amikor megtöltötted a tányért vízzel, tedd le az asztalra, és várd meg, hogy a víz mozgása megszűnjön. Ezután egy itatóspapír segítségével egyenként a borotvapengét, az iratkapcsot és a varrótűt csúsztasd óvatosan a víz felszínére. Az említettek közül mindegyik tárgy acélból készült. Az acélról tudni kell, hogy a súlya nyolcszor nehezebb a vízénél. Amennyiben a felsorolt tárgyakat sikerült megfelelő gondossággal ráhelyezned a vízre, akkor a fennálló súlykülönbség ellenére fent fognak maradni a víz tetején. Az egész úgy néz majd ki, mintha egy vékony bőrhártya borítaná a vízfelszínt, és azon lebegnének az acélból készített apróságok.

Abban az esetben, ha a vízhez keversz egy kis öblítőt vagy szappant, a fémtárgyak pillanatokon belül el fognak süllyedni. A víz tetején képződő vékony teherbíró hártya is vízből áll. Ez attól van, hogy a vízmolekulák a levegőmolekuláknál sokkal jobban vonzzák egymást. Összetapadnak, és nem engedik egykönnyen, hogy a kis fémtárgyak elválasszák őket egymástól.

Amikor viszont belekeverjük a vízbe a szappant, megszűnik ez az összetartó erő, mert a vízmolekulák közé befurakodnak a szappanmolekulák. Persze ez csak a tömör fémtárgyakra vonatkozik, így attól semmiképp nem kell tartanunk, hogy egy hajó, amin utazunk, hasonló sorsa jut majd! (n)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?