ÉrTed?! – érzékenyítő tréning pedagógusoknak Szegeden

A Bátorkeszi Magán Szakközépiskola 2015-ben csatlakozott az Erasmus+ Stratégiai Partnerség a szociális érzékenység fejlesztéséért pályázathoz, amely az ÉrTed?! nevet kapta.A projekt a szociális kompetencia fejlesztésére és a középiskolában tanító pedagógusok képzésére irányult.

A Bátorkeszi Magán Szakközépiskola 2015-ben csatlakozott az Erasmus+ Stratégiai Partnerség a szociális érzékenység fejlesztéséért pályázathoz, amely az ÉrTed?! nevet kapta.

A projekt a szociális kompetencia fejlesztésére és a középiskolában tanító pedagógusok képzésére irányult. Célja az volt, hogy a tanárokat szakmai ismeretekkel és módszertani ötletek segítségével felkészítsük diákjaik szociális érzékenységének növelésére.

A pályázatban (vezető partnere a szegedi Katház Közhasznú Nonprofit Kft. volt) részt vett a Bátorkeszi Magán Szakközépiskola (Szlovákia), a Bartók Béla Elméleti Líceum (Temesvár, Románia), a University of Angers (Angers, Franciaország), a Socialna Akademija (Ljubljana, Szlovénia), az Akademie Klausenhof (Klausenhof, Németország).

Az első lépés a kutatómunka volt: kérdőívekkel felmértük a 14–18 éves korosztály társadalmi ismereteit és tudatosságát. Az alanyok különböző társadalmi hátterű, illetve különféle típusú iskolákat látogató fiatalok voltak. A kérdőíveket az Angers-i Egyetem Társadalomtudományi és Bölcsészettudományi Kar földrajztanszéke elemezte a Katház Nonprfit Kft. Szeged közreműködésével. A kérdőív kitöltését a temesvári Bartók Béla Elméleti Líceum és a Bátorkeszi Magán Szakközépiskola bonyolította le. A kérdőív négy fő szociális fogalmat érintett: társadalmi tudatosság, társadalmi befogadás, társadalmi részvétel és civil társadalom.

Következő lépésként egy ún. problémakatalógus fogalmazódott meg, melyben elemeztük és kiértékeltük a kérdőívet. Az eredményből adódó problémás területekre is orientálódott a projekt, és optimális megoldásokat keresett a diákok szociális érzékenységének fejlesztésére. Ez különféle tréningekkel, workshopokkal és szituációs gyakorlatokkal zajlott, külön pedagógusok, nevelők számára meghirdetett képzéseken.

Ahogy az eredmény mutatja, fontos a fiatal generáció társadalmi tudatosságának fejlesztése és a társadalmi elkötelezettségük erősítése. Hogy mindezt elérjük, az alábbi pontok fogalmazódtak meg, amelyek egyben a projekt fő részei is: helyzetelemzés, workshop, pedagógusok és nevelők számára meghirdetett képzés, tananyagfejlesztés.

A továbbképzések németül, magyar tolmácsolással folytak. A trénereket Thorsten Gonska vezetésével az Akademie Klausenhof küldte ki.

A két szakaszból álló továbbképzésen a pedagógusok és a szociális intézmény munkatársai drámajátékok révén, csoportmunkában közelebb kerültek a projekt céljához, azaz a társadalmi tudatosság elmélyítéséhez, az ott szerzett ismeretek gyakorlati felhasználásához saját területükön. Gyakoroltuk az együttműködést, az empátiát, más kultúrába való beilleszkedést, más szociális helyzetben levő emberek elfogadását, valamint az önkéntességet, amely által közelebb kerülhetünk ahhoz a társadalomhoz, amelyben élünk.

A képzéseken emberileg és szakmailag is fejlődtünk. Hogy színesebb képet mutassunk a fiataloknak, mennyire fontos a társadalmi tudatosság, Janko Korosec irányításával a szlovén Socialna Akademija animációs rövidfilmeket készített, amelyekben vicces, egyben tanulságos módon mutatja be az aktuális társadalmi problémát.

Következő lépésként egy 30 órás pedagógus-továbbképzést dolgoztunk ki szociális érzékenyítés témakörben, ez is hozzájárult a projekt pozitív eredményeihez. Miután körvonalazódott a továbbképzés konkrét tartalma, Szegeden tesztképzésen vettek részt a gyakorló pedagógusok. Egyértelmű lett, a projekt mely elemei alkalmazhatók és melyeken kell javítani vagy melyeket kell átdolgozni. Az utómunkálatok után végül 2018. május 18-án a magyarországi Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI) hivatalosan is nyilvántartásba vette a továbbképzést. Az Erasmus+ ÉrTed?! projekt keretében kidolgozott 30 órás pedagógus-továbbképzés a „Mi(egy)Más: Szociális érzékenység fejlesztése a 14–18 éves korosztály körében” címet kapta.

A projektnek köszönhetően sok olyan segédanyag született, amelyet mind pedagógusok, mind szakmabeli dolgozók felhasználhatnak. Ilyen maga a 30 órás pedagógus-továbbképző program, az ahhoz tartozó módszertani kézikönyv, problémakatalógus, megoldáskatalógus és animációs rövidfilmek. A kézikönyv tartalmaz minden olyan oktatási módszert, illetve gyakorlatot, amit a pedagógus gyakorlatban, célja eléréséért fel tud használni. Ez a kézikönyv hamarosan elérhető lesz az érdeklődők számára a projektpartnereken és oktatási hálózatokon keresztül.

A Katház Közhasznú Nonprofit Kft. hivatalosan is elindítja a pedagógus-továbbképzés szervezését, és várja minden fejlődni vágyó pedagógus és más érdeklődő jelentkezését! Jelszó: Érzékenyíts! (bm)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?