Emléktábla Alsószelin

Alsószeli. Folyamatban van a hivatalos ügyintézése annak, hogy a helyi magyar alapiskola az egykor Alsószeliben tanítóként működő és országos szintű közéleti tevékenységet folyatató Boros Béla nevét vegye fel.

Alsószeli. Folyamatban van a hivatalos ügyintézése annak, hogy a helyi magyar alapiskola az egykor Alsószeliben tanítóként működő és országos szintű közéleti tevékenységet folyatató Boros Béla nevét vegye fel. Seres Lajos polgármester elárulta, a névadás gondolata már másfél évvel ezelőtt felvetődött, amikor Boros Béla: „Magyar tanító a Kárpártok alatt” című könyvének nagysikerű bemutatóját tartotta a könyvet szerkesztő, szintén alsószeli származású Pukkai László történész-tanár. „Csakhogy mire a hivatalos kérvényeket az illetékes helyekre eljuttattuk volna, megtörtént a kormányváltás, a minisztériumban szélnek eresztették a névfelvételt elbíráló bizottságot, az új bizottság pedig csak hónapokkal később állt fel, úgyhogy nem is lett volna kihez benyújtani a kérvényünket” – részletezte az indokokat Seres Lajos.

Úgyhogy a kérvényt idén tavaszszal nyújtották be, most van folyamatban annak elbírálása és a polgármester reméli, a következő tanévet már a Boros Béla Alapiskolában töltik az alsószeli gyerekek.

Emléktáblája viszont már most van az iskola falán Boros Bélának. A kulturális minisztériumtól pályázaton nyert támogatásból készített kétnyelvű táblát idén március 26-án avatták fel ünnepélyesen. „Boros Béla az ágostai felekezeti evangélikus egyházi iskola igazgatója volt, és igaz, hogy akkori működési helyén, az evangélikus iskolában 1947-től szlovák alapiskola működik, a mostani magyar tanítási nyelvű alapiskola pedig az egykori katolikus alapiskola helyén van, de egyértelmű, hogy a magyar iskola viszi tovább az ő munkásságát, ápolja az emlékét, ezért ide került fel az emléktábla” – tájékoztatott Seres Lajos. A polgármester elmondta, annak ellenére, hogy Boros Béla nem volt alsószeli származású – Kassán született 1902-ben –, a falu rengeteget kapott tőle.

A táblaavató alkalmából Pukkai László tartott bemutatót Boros Béla munkásságából, Szabados László, az iskola nyugdíjas igazgatója Boros Béla munkásságának máig érzékelhető hatásait boncolgatta, majd Pék László, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének elnöke a beiratkozási eredményekről vagy eredménytelenségről tartott beszámolót. Ugyanazon a napon a helyi alapiskolában a járás alsó tagozatos pedagógusainak szakmai napot is tartottak. Ezen Strédl Terézia tartott előadást a pedagógusok kiégéséről a „Pedagógus szakma nyűgei és örömei” címmel, majd kézműves foglalkozás is volt.

Az 1–4. osztályos iskolának jelenleg 62 tanulója van, ebből 20 elsős, ami aránylag nagyon szép szám, és a 11 negyedikes helyébe a jövő tanévben 12 elsős jön, tehát egyelőre sikerül tartani a létszámot. Az iskolában több érdekkör működik, és jelentős hagyományőrző tevékenységet is folytatnak. „A gyerekek gyűjtőmunkát végeztek, valaki az életrajzát dolgozta fel, valaki a nagypapát, nagymamát, Boros Béla egykori diákjait faggatta ki akkori élményeiről” – tájékoztatott Katona Andrea igazgatónő.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?