Egyre nehezebb az iskolatáska

Szinte minden tanévben menetrendszerűen felmerülő probléma az iskolatáska súlya. Felmérések szerint a tanulók általában 4-7 kilogrammot kénytelenek nap mint nap cipelni, de a nyelvi tagozatosok vállát akár 8,5 kilogramm is húzhatja.

A család aggódik, a tanárok sem tehetnek sokat, hogy könnyítsék a nebulók terheit.

Külföldön számos példa akad a „könnyítésre”. Angliában a nebulók általában nem vihetik haza a tankönyveket, a házi feladatokat még az iskolában megoldják. Ausztriában a tananyag egy része CD-n jelenik meg, Svédországban külön kötet foglalja össze az iskolai és az otthoni tanulnivalót, azaz szétválasztják az iskolai és otthoni tankönyveket. Észtországban és Litvániában maximálták a könyvek súlyát. Portugáliában pedig a sportszerkészítők leleményes megoldása, a kerekes táska enyhít a cipekedni kénytelen kisdiákok terhein. Nagyon sok módon lehet ezt a kérdést kezelni, nincsen univerzális megoldás, és valószínűleg a legkülönbözőbb lehetőségek együttes alkalmazása az, amely célravezető lehet. Megoldás lehet, hogy nem kapnak a gyerekek otthoni házi feladatot, hogy fél éves tankönyveket készítenek számukra, amelyek könnyebbek, hogy az úgynevezett kapcsos könyv füzetlapjait viszik csak az iskolába. Esetleg külön otthoni, illetve iskolai könyvek bevezetésével is kezelni lehetne a problémát.

Bár a későbbi egészségkárosodás elkerülése érdekében a fejlődésben lévő gyerekeknek testsúlyuk 10 százalékánál nagyobb tömeget nem lenne szabad cipelniük, egy felmérés szerint a legkönnyebb iskolatáskát (legkisebb tanszercsomagot) hátára vevő kisdiáknak is 3,9 kilogrammnyi súlyt, míg a legnehezebb, legnagyobb könyvcsomagot választóknak 6,9 kilogrammot kell a vállukra venniük. A különböző speciális, például nyelvi tagozaton tanuló diákoknak ennél 1-1,5 kilogrammal nagyobb tömeget kell megmozgatnia, és akkor még nem beszéltünk a tornafelszerelésről, illetve a tanítás utáni különórák kellékeiről, hegedűről, gitárról és egyéb hurcolandó hangszerekről. A probléma megoldása nem is olyan egyszerű. Legalább is szerteágazóbb, mint hogy bizonyos könyveket ki kellene pakolni a gyermekek hátizsákjából. A tankönyv-támogatási rendszer például a minél nagyobb terjedelmű könyvek kibocsátására ösztönzi a kiadókat, a tanárok pedig a kötelező könyveken kívül több pluszkiadványt, atlaszt, munkafüzetet, segédkönyvet kérnek az óráikra.

Egyes szakértők szerint a hazai oktatók, pedagógusok túlságosan kötődnek a tankönyvekhez, ám egy széles körű szemléletváltással őket is rá lehetne venni a maguk készítette néhány oldalas vázlatok, vagy máshonnan kimásolt pár lapos segédanyagok használatára. (sn, ervé, ma)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?