Comenius-program: megismerték egymást a gútaiak és az elzásziak

Közös könyv megjelentetésé- vel zárult a két éve tartó Comenius-csereprogram a gútai Nagyboldogasszony Magyar Tannyelvű Egyházi Iskolaközpont és a franciaországi Cernay város René Cassin Collège együttműködése.Az érdekes, kétnyelvű projekt keretében látott napvilágot a Kindheit damals und heute, hie

Közös könyv megjelentetésé- vel zárult a két éve tartó Comenius-csereprogram a gútai Nagyboldogasszony Magyar Tannyelvű Egyházi Iskolaközpont és a franciaországi Cernay város René Cassin Collège együttműködése.

Az érdekes, kétnyelvű projekt keretében látott napvilágot a Kindheit damals und heute, hier und dort (Gyermekkor akkor és most, itt és ott) című könyv, amely a gyerekek életét hasonlította össze a jelenben és a múltban egy nyugat-európai és egy közép-európai ország példáján keresztül.

A diákok különböző szempontok alapján mutatták be a gyermekkort: francia, német és magyar gyereksorsokat hasonlítottak össze, közben megismerték a gyerekek életmódját, hétköznapjaikat a közeli és a távoli múltban, bemutatták a gyermekélet legfontosabb történéseit, sorsfordító eseményeit, s választ kerestek arra, hogyan befolyásolták a gyerekek életét a történelem viharos fordulatai a partnerországokban. A könyv utolsó fejezetei képekkel illusztrálva mutatják be a tanulók nagyszüleinek gyermekkorát. „A diákok bemutatták a mai szlovákiai és a franciaországi gyerekek hétköznapjait, ünnepnapjait, szabadidős foglalkozásait, hobbijait, érdeklődési körét, családi és iskolai életét. A munka során a diákok és a tanárok aktívan használták a német és az angol nyelvet, a magyarok franciául, a franciák magyarul tanultak, s a kutatómunkából is kivették a részüket. Ez egyrészt a tanulók német nyelvi ismereteit mélyítette el szóban és írásban, másrészt arra ösztönözte őket, hogy megismerjék a partnerország nyelvét, összehasonlítsák a kisebbségi nyelvek helyzetét, azaz az elzászit Franciaországban, a magyar nyelvet Szlovákiában” – fogalmazott Galo Lukács Tímea, a projekt koordinátora.

A csereprogram elsődleges célja a nyelvtanulás és a nyelvi sokszínűség támogatása volt, továbbá a toleráns és a világra nyitott európai polgárokká való nevelés. Ez a küldetés elsősorban a szakköri tevékenységben valósult meg, de a projekttevékenységek beépültek mindkét iskola tantervébe is.

A nemzetközi projekt során 11 gútai diák három kísérő tanárral tíz napot töltött az elzászi Cernay-ban 2014 májusában, 2015-ben pedig a francia diákok és tanárok vendégeskedtek Gútán.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?