Bizonytalan a sérültek sorsa

Dunaszerdahely. Túl nagy anyagi terhet jelent a Sládkovič utcai készségfejlesztő szakiskolának a fenntartási költségek és a bérleti díj kifizetése.

A halmozottan sérült gyermekekkel foglalkozó iskola 18 éve kapott helyet egy belvárosi családi házban: 1996-tól szimbolikus 1 koronáért bérelték az épületet a várostól, ez 2004-ben havi 3400 koronára, idén pedig havi húszezerötszáz koronára emelkedett az önkormányzat által elfogadott helyi érvényű rendelet értelmében. Az iskola kérvényezte az öszszeg mérséklését, amit a képviselő-testület októberi ülésén el is fogadott. Döntésük értelmében decemberig 50%-os kedvezményt kap az oktatási intézmény. Pázmány Péter polgármester arra kérte a plénumot, a következő ülésen tegyenek javaslatokat a helyzet hosszú távú megoldására, mert felesleges veszteséggel fenntartani az épületet.

A készségfejlesztő szakiskola igazgatója László Irén gyógypedagógus, aki további két kollégájával tizennégy gyermeket oktat. A régen foglalkoztatónak nevezett iskolában két jól felszerelt tanterem van, és tágas udvarral rendelkeznek. Rendszeresen járnak kiállításokra, kulturális rendezvényekre, és megismertetik a gyermekeket az intézményekkel vagy éppen a bevásárlás szabályaival. „Mivel attraktív helyen vagyunk, attól félünk, kilakoltatnak bennünket. Ezek a gyerekek nem tudnának beilleszkedni egy általános vagy speciális iskolába. Mindannyian egyéni megközelítést, állandó és nyugodt környezetet igényelnek – vélekedett László Irén. – Ha nem tudnak segíteni, legalább ne sújtsanak, és ne szégyelljenek bennünket.” Az idei költségvetésben még nem számoltak a megemelt bérleti díjjal, így jelenleg kimerítették a rendelkezésükre álló, egymillió korona körüli összeget. Hecht Anna, a Kerületi Tanügyi Hivatal elöljárója elmondta, mivel a normatívából befolyt összeg sok esetben nem elég a fenntartáshoz, más hozzájuk tartozó, több gyermeket oktató speciális iskoláktól csoportosítanak át pénzeszközöket. „Az iskola függ a várostól. Ha az optimalizácó mellett döntenek, kénytelenek leszünk más elhelyezést találni” – nyilatkozta lapunknak az elöljáró.

A mentális sérültek és halmozottan fogyatékosok 1988-ig ki voltak rekesztve az oktatásból, Dunaszerdahelyen az érintett szülők vívták ki az iskola létjogosultságát. Céljuk, hogy továbbra is együtt élhessenek a város eseményeivel, reményeik szerint kedvező döntést hoz a képviselő-testület a következő, decemberi ülésen.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?