Bátor csapatok, hazai siker

<p>A Tarentumi Arkhütasz két és fél ezer évvel ezelőtt egy repülni tudó fagalambot épített, II. Ptolemaiosz Philadephosz egyiptomi fáraónak pedig már Kr.e. 200-ban volt embert utánzó androidja – legalábbis ezt állítja egy robotikával foglalkozó internetes blog, ha hihetünk neki.</p>

ILLÉS KÓSIK ANDREA

Az viszont biztos, hogy manapság egy alap- vagy középiskolás diák is készíthet robotot: megépítheti és programozhatja – ha van hozzá kedve és tehetsége, a gyakorláshoz pedig elég kitartása. Ezenkívül már csak egy kis szerencsére van szüksége: hogy olyan iskolába járjon, ahol valamelyik informatikatanár megszállottja a robotikának.

Azok a diákok, akik a RoboSum és RobotOlimpia résztvevői voltak, ezen szerencsések közé tartoznak. A füleki IN-NOVA Polgári Társulás harmadszor szervezte meg a Füleki Gimnáziumban április végén a RoboSum Open Sumo Lego nyílt robotversenyt, illetve egyfajta pilótaprojektként a nulladik RobotOlimpiát.

A RoboSum olyan verseny, ahol egy kör alakú szumó küzdőtérről kell a robotoknak kiszorítaniuk egymást. A verseny több körből áll, mindegyik kör legfeljebb három perc, illetve három győztes roham. Ebben a versenyben speciálisan erre a célra épített szumó robotokkal érdemes indulni.

A RobotOlimpia eredetileg öt versenyszámból áll, melyek közül az idei nulladik olimpián még csak három szerepelt: súlyhúzás, célba dobás és szumó. A súlyhúzásban az erő, a célba dobásnál a pontosság, a szumónál a kreativitás és az innováció számít. A súlyhúzás azt jelenti, hogy a robot feladata egy folyamatosan növelt súly elhúzása egy adott távon.

Mind a RoboSum, mind a RobotOlimpia legfontosabb szabályai közé tartozik, hogy csakis eredeti LEGO alkatrészekből összeállított robotok indulhatnak a versenyen. Egy mérkőzés alatt nem lehet megváltoztatni a robot szerkezetét vagy programozását.

A RoboSum versenybe hazai és magyarországi iskolák kétfős csapatai jelentkezhetnek. Idén 11 csapat regisztrált, Kecskemét, Rimaszombat, Losonc és Fülek több magyar, illetve szlovák tanítási nyelvű iskolájából.

A RobotOlimpia megszervezésével régóta dédelgetett álmát valósítja meg Kerekes László, aki mindkét verseny főszervezője: „A RoboSum iránt nagy volt az érdeklődés a gyerekek körében, így a sikeren felbuzdulva azon gondolkoztunk, hogy egy továbbjutásos rendszert kellene kitalálni, ahol a versenyzők számára is nagyobb a tét. Így született egy közép-európai robotolimpia ötlete, melyhez a hajdúböszörményi gimnáziumban találtam partnereket. Megegyeztünk, hogy a magyarországi döntő lebonyolítói ők lesznek, a szlovákiai döntőt pedig mi szerveznénk Füleken. Bekapcsolnánk Romániát és Ausztriát is, a közép-európai döntő helyszíne pedig folyton vándorolna a négy ország között” – mondta a Füleki Gimnázium tanára.

A RobotOlimpia idén tulajdonképpen puhatolózásként indult, ezért is nevezték nulladik olimpiának. „Nem tudtuk, mennyi jelentkező lesz, s hogy technikailag hogyan tudjuk megoldani a versenyt – magyarázta Kerekes László mérnök, az IN-NOVA Polgári Társulás elnöke. – Noha új dolognak számított, öt bátor csapat regisztrált a kecskeméti, rimaszombati és füleki iskolákból.

A legtöbben csak az egyik vagy csak másik versenyben indultak, a mindkettőben való megmérettetést csak a legtávolabbról érkező kecskemétiek és a házigazda fülekiek vállalták.

„A RobotOlimpián egyetlen robottal kell megfelelni valamennyi versenyszámban, vagyis univerzális robotokat igényel. Ugyanakkor a RoboSum verseny speciális szumó robotjai ügyesebbek lehetnek, mint egy univerzális robot, ott tehát azzal érdemes indulni” – tudtuk meg Kerekes Lászlótól, aki szakköri foglalkozáson készíti fel diákjait a versenyekre.

Az eredmény nem is maradt el: a RoboSum versenyben az 1. díjat a Füleki Gimnázium nyolcosztályos tagozatának tanulói kapták, míg a négyosztályos tagozat diákjai a 3. díjat vihették haza. A Robotolimpia 1. helyén a kecskeméti Gáspár Sándor Szakközépiskola csapata végzett, és ők szerezték meg a RoboSum 2. helyét is. A rimaszombati Tompa Mihály Református Gimnázium két csapata a RobotOlimpia 2. és 3. helyének örülhetett.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?