Balassi-konferencia Losoncon

A 2004. év Balassi Bálint születésének 450., halálának 410. évfordulója jegyében telik. Balassi Bálint a magyar barokk Európa-hírű költője, a magyar költészet és szerelmi líra megteremtője. Általa jegyzik Európa-szerte a magyar lírát.

Ádám Zita: A szervezők hiszik és remélik, megéri eljönni LosoncraSomogyi Tibor felvételeA Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége szervezésében 2004. szeptember 24-től 26-ig Losonc ad otthont a Balassi-konferenciának, melynek címe: Öltöztess fel fegyvereddel, jó ésszel, bátor szívvel. A szakmai konferencia egyik főszervezőjével, Ádám Zitával beszélgettünk.

Honnan jött az ötlet, hogy Losoncon megszervezzék ezt a szakmai konferenciát?

A konferenciának van egy előtörténete: Szövetségünk a 2003-as évben Kassán egy nagysikerű Rákóczi-konferenciát szervezett a Rákóczi-szabadságharc kitörésének 300. évfordulójára. Akkor úgy gondolta pár megszállott ember, hogy hagyományt kell teremteni, a nemzeti évfordulókat a szövetség berkein belül is meg kell ülni és ünnepelni. Ennek a Rákóczi-konferenciának van egy folytatása is: szeptember 10-11-én egy tanulmányutat szervezünk A nagyságos fejedelem nyomában címmel. Tehát a tavalyi konferencia példáján a Balassi-konferenciával megindult a hagyományteremtés, amit egy Jókai-konferencia is követ ez év októberében. Balassi a középkor magyar irodalmának igazi és első nagy lírikusa, neki köszönhetjük a magyar költészet fejlődésének a mai napig tartó felívelését. A konferencia fő szervezői jómagam és Jókai Tibor vagyunk, társzervezői a losonci társadalmi szervezetek, Kármán József Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola és a Pedagógiai Középiskola tanárai, valamint a Szlovákiai Magyar Kultúra Múzeuma. A konferencia fővédnökeiként Szövetségünk felkérte Hiller István és Rudolf Chmel kulturális minisztereket.

A Losoncon megrendezésre kerülő konferenciára kiket várnak elsősorban? A tanárokat, egyetemistákat, vagy minden olyan irodalomkedvelő embert, aki szereti Balassi verseit?

Elsősorban magyar és történelem szakos tanárokat várunk és mindenkit, akit egy európai nagy költő és a reneszánsz kor érdekel, aki számon tartja nemzeti nagyjainkat, aki ápolja anyanyelve kulturális értékeit. Mindenkit nagy szeretettel várunk a szakmai konferenciára, mely nemcsak szűk szakmai réteget akar megszólítani, hanem egyben tere lesz a személyes találkozásoknak, az együttgondolkodásnak is. Nagy örömünkre szolgálna, ha egyetemisták, középiskolások is megértenék Balassi életének mai üzenetét és eljönnének egy olyan élő szakmai közegbe, melynek az egyetemi évek elteltével ők is meghatározói lesznek.

Milyen témákat vitatnak majd meg a tanácskozás résztvevői?

A konferencia előadói között szerepelnek: Csehy Zoltán, a Comenius Egyetem tanára, Szentmártoni Szabó Géza, Ács Pál, Orlovszky Géza, Szabó András, Kovács Sándor Iván, Tóth Tünde, Horváth Iván, Várkonyi Gábor az ELTE tanárai, valamint Vadai István és Szőnyi György Endre a Szegedi Tudományegyetem tanárai. A témák közül a következők szerepelnek: A Balassa-kódex szerkezete, Balassi Bálint első műve, a Beteg lelkeknek való füves kertecske, „Egy út készíttetik” Balassi Bálint apoteózisa Rimay János Epicédiumában, Balassi és a végvári élet, Balassi-kép a XXI. században, Losonczy Anna ékszerei, versformák, rímtechnika és az énekelt vers Balassi és a kor költészetében, verselemzések, a protestáns és a katolikus Balassi, a Szép magyar komédia és Balassi szerelemképe.

Köztudott, hogy a régi idők irodalma nem nagyon köti le a diákok figyelmét, mert korban és életérzésben nagyon eltávolodtak már a régi magyar irodalomtól. Sok pedagógus küszködik ezzel a tananyaggal, nem tudják felkelteni a tanulók érdeklődését. A tanároknak is lehetőségük lesz arra, hogy kifejtsék véleményüket a reneszánsz, s ezen belül Balassi életművének tanításáról?

A konferencia lehetőségeket nyújt egyrészt a szakmai fejlődésre, az érdeklődő közönség számára a magyar kultúra ápolására, egy igazi polgári találkozásra, reméljük, a tanárok megbeszélhetik szakmai problémáikat a régi irodalom tanításával kapcsolatban, átadhatják egymásnak a módszertani tapasztalataikat. Azt a kérdést fel sem tudom vetni és kerülni is akarom, hogy kell-e tanítani Balassi költészetét és életművét. Hiszem a magyar líra Balassival kezdődött! Balassi életművének tanítása igazi szakmai pedagógusi kihívás. De ez pedagógiai egyéniségen múlik, ahogy minden más is az iskolában.

Milyen programokkal, kulturális rendezvényekkel várják a már felsorolt előadásokon kívül az érdeklődőket?

A konferencia kísérő programjai közül kiemelném: szombaton Balassi Bálintra emlékezve fát ültetnek a résztvevők, ökumenikus istentisztelet keretében is a költőre emlékezünk. Csörsz Rumen István Balassi estjén hiteles reneszánsz és barokk zene szólal meg a szerző verseiből, majd fellép a füleki gimnázium Apropó Kisszínpada Szvorák Zsuzsa vezetésével. A szervezők hiszik és remélik, megéri eljönni Losoncra. Ezért hívnak minden érdeklődőt nagy szeretettel, hogy tisztelettel adózzunk nemzeti nagy költőnk életműve előtt, hiszen egyedülálló nemzeti kultúránk ápolása kötelességünk.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?