Balassi Bálint és kora

A Pozsonyi Magyar Tanítási Nyelvű Gimnázium négyfős diákcsapata az első helyezést érte el az anyaországi és határon túli magyar középiskolások részvételével Salgótarjánban megrendezett Balassi Bálint és kora elnevezésű nemzetközi művelődéstörténeti vetélkedőn. A győztes csapatot Gubo Gabriella, Kozmér Mónika, Csanda Máté és Gubo Sándor alkotta.

A salgótarjáni Balassi Bálint Megyei Könyvtár munkatársa, Gyetvainé Szorcsik Angéla szervezésében megtartott vetélkedőre azok a gimnáziumok kaptak meghívást, amelyek diákjai korábban már részt vettek a könyvtár által immár negyven esztendeje különféle helyszíneken, nyaranta megrendezett olvasótáboraiban. A pozsonyi Duna utcai gimnázium három éve kapcsolódott be a programsorozatba, tájékoztatott Kulcsár Mónika, a diákok felkészülését segítő tanár. Az olvasótáborok elsődleges célja a részvevők személyiségének, illetve önértékelésének fejlesztése az irodalom segítségével. A Balassi Bálint életművét és korát felölelő vetélkedőn részt vett diákok többségükben így már korábbról ismerték egymást. Kárpátalja és Ausztria kivételével valamennyi határon túli magyar régió képviseltette magát a versenyen. A nyertes, pozsonyi Duna utcai gimiseken kívül a füleki, a balassagyarmati, a szepsiszentgyörgyi és a zentai gimnázium egy-egy diákcsapata is bekapcsolódott a vetélkedőbe. A háromtagú zsűrit Szentmártoni Szabó Géza, elismert Balassi-kutató elnökletével Szvircsek Ferenc és Varga Attila alkotta.

„Számos, Balassi Bálint korával és költészetével, továbbá a reneszánsz korszakkal kapcsolatos kérdésre kellett választ adnunk, zeneműveket kellett felismernünk, de az összes feladat közül a legnehezebbnek Balassi Szép magyar komédiája egy részletének színrevitele bizonyult – árulta el lapunknak Gubo Gabriella. – Igaz ugyan, hogy előzőleg tájékoztattak, színpadi feladat is vár ránk, az idő szűke miatt azonban csak az utolsó pillanatban, mégpedig Salgótarján felé, a vonatban próbáltuk el a darabrészletet. Sikerünket végül is annak köszönhetjük, hogy egyedüli csapatként a rögtönzésekre alapuló commedia dell’ arte műfajában, a paródia elemeit bőven felhasználva és a század eleji némafilmek stílusát idézve adtuk elő Balassi művét.”

„A kérdések valóban sokrétűek voltak, némelyik nem kis kreativitást igényelt a vetélkedő fiataloktól, például verset kellett költeni a Balassi stílusában, a róla elnevezett rímképlethez ragaszkodva, továbbá nekrológot írni a nagy költőről” – egészítette ki Gubo Sándor. „A felkészülésre, mivel Máté és én nem sokkal korábban érkeztünk haza egy másik vetélkedőről, valóban nem jutott sok időnk, mindösszesen öt napunk volt arra, hogy áttanulmányozzuk a szükséges szakirodalmat” – mesélte Kozmér Mónika. „Elsősorban Eckhardt Sándor Balassiról írt könyvéből készültünk fel, természetesen elolvastuk a költő verseit, és a róla szóló, különféle folyóiratokban fellelhető tanulmányokat is” – fűzte hozzá Csanda Máté.

Gubo Sándor elmondta, a vetélkedő kísérőprogramjaként a városban felavatták a költő bronzszobrát.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?