<p>A pozsonyi Comenius Egyetem Magyar Nyelv és Irodalom Tanszéke április 29-én tartotta szokásos, nyilvános félévzáró rendezvényét a pozsonyi magyar kultúrintézetben. A rendezvény célja a tanszék új, második évkönyvének bemutatása, az Örkény István novellapályázat eredményhirdetése, illetve a tanszéken folyó művészi-irodalmi tevékenység prezentációja volt.</p>
Az évkönyvtől Örkényig
CSEHY ZOLTÁN
A tanszéken zajló kutatások eredményeit rögzítő, Nova Posoniensia II. című évkönyvet Paszmár Lívia mutatta be a nagyközönségnek: a nyelvi ideológiák anatómiájától kezdődően a fordításelméleti, kapcsolattörténeti, dialektológiai és irodalomtudományi dolgozatokon át a módszertani, drámapedagógiai segédletekig számos szakterület képviseltette magát a Kalligram Kiadó gondozásában megjelentetett vaskos kötetben. A gyűjteményben a tanszék oktatóinak munkái mellett a fiatal kutatók, illetve doktoranduszok szövegei és eredményei is helyet kaptak. Paszmár a kötet szakmai értékei mellett kiemelte azt az inspiratív légkört is, melynek köszönhetően az írások létrejöttek, illetve azt a pedagógiai munkát, melyet a tanszék oktatógárdája a fiatal kutatók és doktoranduszok képzésébe fektet.
A tanszék Örkény születésének 100. évfordulója alkalmából meghirdetett, az író özvegyének, Radnóti Zsuzsának a védnöksége alatt zajló egyperces-író pályázatát hivatalos pályázati támogatás híján csak az idén, a 101. évforduló környékén sikerült önerőből lebonyolítani és kiértékelni. A fődíjat, a megszólított szerkesztőkből és írókból verbuvált alkalmi zsűri szavazatai alapján Vida Barbara nyerte Valami más című egypercesével, mely az érzéki vágy és a rettegés groteszk összekapcsolásával nyerte el a zsűri (és a hallgatóság) tetszését. A második helyen végzett Derzsi Bernadett szövegei szinte a parafrázis erejével hatottak: az alvásra képtelen aneszteziológus alakja vagy a hol angollá, hol szlovákká lett szlovákiai magyar groteszk metamorfózisai valóban „örkényesen” hatottak. A harmadik helyet Kovács Karolina Tévedés című bizarr tanárportréja és Lovas Emőke gyereklogikát imitáló szösszenetei nyerték el.
A rendezvényen a tanszéken évek óta zajló versíró-szeminárium egykori és jelenlegi hallgatói (Czucz Enikő, Gubo Mária, Vida Barbara, Istók Béla, Kerepesi Igor, Nagy Csilla, Obertol Éva, Lovas Emőke, Szabó Klaudia) olvasták fel alkotásaikat.
Különösen nagy sikert aratott Németh Péter és Lovas Emőke produkciója: a Nádas Péter Szirénének című drámájából elhangzó részleteket külön erre az alkalomra komponált, a mű hangulatához igazodó számítógépes modulációkkal létrehozott „konkrét” zenével játszották össze.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.