A tetováló festék veszélye

Az első tetoválás a véletlen műve volt. Az ősember kormos, koszos testének sebes felületein a bőrbe jutott korom ott maradt, később már tudatosan díszítették testüket.

Állatok vérével és virágnedvekkel kevert kormot egy hegyes madártollal vagy csontdarabbal megálmodott és megtörtént események ihlette ábrákat festettek testükre. A festékek legtöbbje valamilyen fémből származik, amely előrevetíti a potenciális mellékhatások formáit. Mások nem tartalmaznak fémet, mégis kiválthatnak allergiás reakciókat. Tudnunk kell, hogy az alábbi felsorolt festékeken kívül az elmúlt években mind újabb és újabb színek jelentek meg a piacon, pl. rózsaszín, türkiz, korall. Ezek szintén veszélyesek lehetnek, attól függően, milyen alkotóelemekből készülnek.

A festékek közül a vörös festék okozza a legtöbb problémát. Alapeleme a higany, amely cinóber néven is ismert. Az általa okozott bőrelváltozás igen gyakran több évvel a tetoválás felhelyezését követően alakul ki. A vörös festék helyett használható kármin, szantálfa, brazilfa tartalmú festékanyag. A kandium vörös nem ajánlott, ugyanis allergiát okozó fémet tartalmaz, ami súlyos fényérzékenységet is okozhat.

Színezőanyagok

A fekete festék a leggyakrabban használt szénszármazék. További anyagok, amelyből a fekete festék előállítható: a fekete tinta és a börzsönyfa. A fekete tinta apró faszén részecskéket tartalmaz, ami gyulladást is okozhat.

A sárga festék igen gyakran bőrproblémát, ekcémás reakciót válthat ki, eredményezhet akár súlyos fényérzékenységet is.

A kék festék kobaltot tartalmaz, ami súlyos szemgyulladáshoz vezethet.

A zöld festéknél előfordulhat gyulladás évekkel a tetoválás felhelyezése után, és ez a tetoválás eltávolítását teszi szükségessé

A hennát évszázadok óta használják testfestésre. A hennát a lawsonia inermis növény leveleiből és virágjaiból nyerik. E növény természetes hatóanyagai egyre több tetováló műhely nélkülözhetetlen termékei.

Ezeket a rizikófaktorokat figyelembe véve, mindenki jól gondolja át, melyik festékanyag és tetováló szalon mellett dönt.

Mi van, ha nem tetszik?

A tetoválás eltávolítása tulajdonképpen lehetetlen. Régebben öszszezúzott citrompótlóval dörzsölgették a nem kívánt ábrát, hogy halványodjon, drasztikusabb lépésként csikkel és késsel próbálkoztak. Ma több, az előbbieknél humánusabb eljárás létezik, de ezek egyike sem tűnteti el maradéktalanul a festéket. Elvileg az úgynevezett hideg lézeres eltávolítás a leghatásosabb. Ismert még a felső hámréteg eltávolítása (lenyúzása) is, ennél az eljárásnál azonban a nagy fájdalmat csúf bőrfelület követi.

Sokak az átmeneti, egy idő után felszívódó tetoválásra esküsznek, ám a szakemberek többsége szerint hiába: felszívódó tetoválás nem létezik. A kozmetikai – szemöldököt, szemhéjat és ajkakat kontúrozó – tetoválás festékével készült egy idő után elvileg eltűnő ábra egyenetlenül halványodik, és a vállalkozó szellemű szerencsétlen egy idő után úgy jár, mintha a rágópapír-matrica tetoválás felhelyezését (nyálaz, rányom, lehúz) elrontotta volna, és egy kecses pillangó helyett rothadó sebhez hasonlatos májfolttal ékesítette magát. Aztán idővel szerencsére lassan, de tényleg eltűnik.

A cikk szerzői a Dunaszerdahelyi Magyar Tannyelvű Középfokú Szakmunkásképző Magániskola diákjai.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?