A szecesszió nyomában

<p>Napjainkban egyre növekszik azoknak az oktatási intézményeknek a száma, melyek diákjaik mindennapjait külföldi iskolákkal való együttműködéssel próbálják színesebbé, érdekesebbé tenni. Ezen iskolák körét bővíti az alsóbodoki Magyar Tannyelvű Magán-szakközépiskola is.</p>

SÁNDOR ZSUZSANNA

Az iskola eddigi, legnagyobb volumenű sikeres pályázata a „New spirit, same space – The Art Nouveau” (Új szellemiség, ugyanaz a tér – A szecesszió) nevet viseli. Ahogy az már a lap egy korábbi számában megjelent, ez az EU forrásaiból finanszírozott és a „Comenius – Iskolai együttműködések” program keretében megvalósuló projekt három ország – Hollandia, Olaszország, Szlovákia – részvételével zajlik. Jelenleg a két évig tartó együttműködés végső fázisában a projekt összes résztvevőjének bevonásával egy széles körű értékelés folyik. Ez elengedhetetlen ahhoz, hogy megállapíthassuk, milyen hatással vannak az ilyen jellegű tevékenységek az oktatás minőségére, illetve érdemes-e a jövőben is foglalkozni velük.

Röviden vázolva az együttműködés lényegét: a projekt, melynek központi témája a szecesszió, két síkon zajlott. A diáktalálkozók közötti időszakban a szakmai kritériumok alapján kiválasztott diákok hazájukban a szecesszió filozófiai és történelmi hátterét, különböző vizuális megnyilvánulásait kutatták. Az így szerzett tapasztalataikat és ismereteiket az egyes diáktalálkozók alkalmával osztották meg egymással három helyszínen: a hollandiai Rotterdam külvárosában, Spijkennissében, az olaszországi Milánó melletti Parabiagóban, valamint hazánkban, a Nyitra melletti Alsóbodokon. Ám nemcsak információcsere és azok megvitatása folyt az adott helyszíneken, hanem városnézés keretében a szecesszió különböző megjelenési formáit saját szemmel is megfigyelhettük. Így 2012 áprilisában Hága és Amszterdam, októberben Milánó, Varese, illetve Valganna szecessziós épületeit, épületrészleteit tekinthettük meg, valamint festményeket, használati tárgyakat láthattunk.

Az utolsó diáktalálkozóra 2013 áprilisában került sor Alsóbodokon, ahol gazdag programmal vártuk vendégeinket. Pozsonyban többek között a híres Kék templom és a Tulip House Boutique Hotel épületét, valamint Mednyánszky László, Jozef Kupka és Alfonz Mucha képeit csodálhattuk meg a Mirbach-palotában. Pöstyénben a Hotel Thermia – Alfonz Mucha freskójával – és a Hotel Irma szecessziós épületei nyűgöztek le minket. Ezenkívül Nyitra város fontosabb műemlékeinek helyszínére, illetve Kolon község néprajzi múzeumába is elkalauzoltuk partnereinket. Diákjaink színes programokkal töltötték ki a vendégek szabadidejét: műveltségi és sportvetélkedővel, Zobor-túrával, nagymegyeri fürdőzéssel, diszkóval és még sok mással.

Megvizsgálva az együttműködés pozitív hozadékait elmondhatjuk, hogy nagymértékben hozzájárult diákjaink elméleti ismereteinek bővítéséhez és különböző készségeinek fejlesztéséhez. Hiszen a kutatómunka az információgyűjtés és az ismeretek elsajátítása mellett a diákok technikai, munkaszervezési, csapatirányítási készségeit is javította. Ugyanakkor az egyes találkozók alkalmával az együttműködő országok kultúrájának megismerésén kívül a résztvevők kommunikációs készségeit vették leginkább igénybe, melynél az angolnyelvtudás játszott kulcsszerepet. Ezenkívül a két évig tartó munkának kézzelfogható, illetve szemmel látható eredményei is születtek, mint pl. a Jugend havilap „megújult” különkiadása, egy szecessziós tárlat a találkozók folyamán készült képekből, melyről egy kisfilm is készült stb. Mindezek a pályázat honlapján találhatók meg sok más információval együtt, s létrejötte szintén a diákok munkáját dicséri.

Az alsóbodoki Magyar Tannyelvű Magán-szakközépiskola által kivitelezett projekt példájából is megállapíthatjuk, hogy az iskolák közötti nemzetközi együttműködésnek nagy a jelentősége. Hiszen, ahogy azt a Tempus Közalapítvány internetes oldalán is olvashatjuk, „európai tartalommal bővíti az iskola pedagógiai programját, újszerű, színes tevékenységeket visz a tanórai munkába, lehetőséget biztosít a tanulók kreatív ötleteinek a megvalósítására, önálló, felelősségteljes munkájára.”

A szerző az alsóbodoki Magyar Tannyelvű Magán-szakközépiskola angol szakos tanára, a projekt szlovákiai koordinátora

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?