<p>A tavaszi szünet előtti utolsó tanítási napon a galántai Kodály Zoltán Gimnázium ismét teret adott egy ifjú tehetségnek a bemutatkozásra.</p>
A robottechnológiáé a jövő?
KAPRINAY EMIKA
Iskolánk volt diákja, Gál Norbert, aki a Szlovák Műszaki Egyetem Elektrotechnika és Informatika Tanszékének negyedéves hallgatójaként alkalmazott fizikát és elektronikát tanul, a Freescale Cup világversenyen nagy sikert elért modellautóját mutatta be.
Norbi beszámolójából megtudtuk, hogy a Freescale a világ egyik legnagyobb félvezető és beágyazott hardvergyártó cége. A verseny célja olyan robotautó megalkotása volt, amely egy ismeretlen pályán levő fekete csíkon a lehető leggyorsabban halad, önállóan, a pályát nem elhagyva. A verseny során a két kör megtételéhez szükséges legrövidebb időt számították be. Az európai csapatverseny Párizsban volt, ott Norbiék csapata első helyezést ért el több száz versenyző közül, megelőzve Franciaország, Olaszország, Németország, Oroszország és Csehország csapatait. A világverseny múlt év augusztusában Kínában zajlott Harbin városában, az ottani műszaki egyetemen. Itt a pozsonyi Szlovák Műszaki Egyetem FEI-minetors csapata a hatodik helyen végzett. Brazília, Kína, India, Japán, Malajzia, Mexikó, Tajvan és az Egyesült Államok csapataival mérték össze tudásukat. Norbi előadásában ismertette az autó működési elvét, elmondta, milyen nagy kihívás egy ilyen autót összerakni, mennyi mindennel kell számolni az autó üzemeltetése során. Fontos például, hogy az autón lévő kamera felismerje a fehér pályán a fekete csíkot, és a kibocsátott jeleket felfogja. Az autót be kell programozni, fel kell készíteni a pálya irányváltoztatásaira, minden pillanatban ismerni kell a haladási sebességet, a kisautónak megfelelő energiaforrással kell rendelkeznie. Norbi bemutatta a párizsi verseny felvételeit, majd élménybeszámoló következett a kínai versenyről. Videofelvételeket láthattunk Harbin városáról, a verseny színhelyéről, a kínai egyetemről.
Norbi beszélt a fejlesztésekről is, további terveiről és az egyetem kínálta tanulmányi lehetőségekről. Végezetül valamennyiünk kedvére téve egy már előre felépített pályán élőben is mutatta a robotautót működés közben. A fizika, a technika iránt érdeklődők színvonalas, érdekfeszítő délelőttöt töltöttek Norbival. Reméljük, többen is kedvet kaptak, hogy még inkább elmélyüljenek a fizika és a műszaki tudományokban.
Norbinak gratulálunk, és további sikereket kívánunk. Nagyon büszkék vagyunk rá.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.