A párkányi gimnazisták lettek az Új Szó győztesei

A Deutsche Bank Alfred Herrhausen Alapítványa és az aacheni IZOP-Intézet az Új Szóval együttműködve a 2004/2005-ös tanévre második alkalommal újra meghirdette az Ifjúság – Iskola – Gazdaság programot, amelyben mintegy 2100 középiskolás diák vesz részt.

A párkányi csapat minden tagja száz eurót kapottA nemzetközi projektumot már hét éve rendszeresen megszervezik, melyben a diákoknak gazdasági témákról németül vagy anyanyelvükön pályamunkát kell készíteniük. A tavaly hat szlovákiai magyar tanintézmény szerepelt pályamunkáival a programban. Az érsekújvári gimnázium diákjai Benyovszky Ilona tanárnő vezetésével a város tökmagtermesztésének gazdasági hatását dolgozták fel. A tornaljai gimnazisták Mariana Bundová tanárnő segítségével két dolgozatot küldtek be Németországba, az egyik a Domicai-cseppkőbarlang turistacsalogató lehetőségét mérte fel, a másik munka a pi-víz egészségre gyakorolt hatásával foglalkozott. A rozsnyói diákcsapatot Szaniszló Gabriella vezette, ők a városban felépült üzletközpontot kereskedelmi szempontból vizsgálták: dolgozatuk fő kérdése az volt, megfelelően kihasználják-e a bérlők a „pláza” adta lehetőségeket. A komáromi iparisták Ollé Edit tanárnő vezetésével a komáromi hajógyár régióra gyakorolt hatását mérték fel, s megállapították, hogy nagyon hasznos ez az üzem, mert sok környékbeli szakmunkásnak biztosít megélhetést. A pozsonyi gimnázium diákjait Fónod Marianna német szakos tanárnő készítette fel munkájuk megírására. Diákjai egyebek mellett Pozsony multikulturális múltját, Csallóköz vízgazdálkodását dolgozták fel.

A diákok dolgozatukat június 15-én zárták le. A legsikeresebb pályamunkák szerzőit – esetünkben a párkányi gimnazistákat – a zsűri értékes díjakkal jutalmazta, és meghívta őket Berlinbe az ünnepélyes díjátadásra. Az Új Szóhoz tartozó hat iskola közül a párkányi gimnázium diákcsapata bizonyult a legjobbnak, munkájuk címe: „Egy feltörekvő régió – a kisvállalkozók esélyei és jövője a párkányi régióban” volt. A berlini díjátadáson Uzsák Éva, a JSW-csapat vezető tanára lapunknak elmondta, nagyon büszke mind a 18 diákjára, hogy helyt tudtak állni egy ilyen komoly megmérettetésen is. A kisvállalkozók helyzetének vizsgálata nem a saját ötletük volt, a wolfsburgi gimnázium JSW-csapatával dolgoztak együtt ezen a témán, majd összehasonlították az eredményeiket. „A projektumban résztvevő diákok rengeteget tanultak, remélem, egyetemi éveikben felhasználják majd az itt szerzett tapasztalataikat. Olyan témát dolgoztunk fel, amely a környékünkön általában mindenkit foglalkoztat. Sajnos Párkányban elég magas a munkanélküliség, és a kisvállalkozók jelentős része kényszerből kezdett el vállalkozni. Sokan azóta már kénytelenek voltak „bezárni a boltot”, mert nem tudtak megfelelni a kor követelményeinek, nem beszélnek idegen nyelveket, nem ismerik az uniós pályázatokat. Sok kisvállalkozót felkerestünk, és egy kérdőívet töltettünk ki velük. Bár minden vállalkozó egyedi eset, megállapítottuk, hogy csak azok maradhatnak fenn, akik kitartóan, céltudatosan és önállóan dolgoznak a vállalatuk sikeressége érdekében. Örömömre szolgál, hogy baráti kapcsolatot alakítottunk ki a wolfsburgi tanárokkal és diákokkal, meglátogattuk egymást, és sokat segítettünk egymásnak a dolgozatunk megírása során is.”

Vančo Ildikó, a csapat egyik tagja szerint a diákok sokat tanultak ebből a munkából, egyrészt megismerték, hogyan működik egy sikeres vállalkozás, másrészt pedig ezek után már fel tudják mérni, miért megy csődbe egy kisvállalkozó, ha nem fordít elég figyelmet cége fejlesztésére.

Kovács Karolina elmondta, számára azok a barátságok, ismeretségek a legfontosabbak, amelyeket a program alatt kötött a németországi partneriskola diákjaival. „Remélem, ezek a barátságok hosszú életűek lesznek, és nem felejtenek el bennünket a wolfsburgiak. E-mailezünk velük, s ha lehetőségünk lesz rá, a jövőben is szívesen vendégül látjuk őket Párkányban.”

A párkányi csapat sajnos az idei tanévben már nem kapcsolódik be a projektumba, mert a diákok többsége már az érettségire készül. Ám ennek ellenére elégedetten távozhattak Berlinből, mert minden diák 100 eurós pénzjutalmat kapott.

A verseny győztese a leinfeldeni Carlo Wilke lett, aki a globalizáció hatását mérte fel azon a környéken, ahol lakik. A második helyen egy szlovéniai csapat végzett, a celjei diákok városukat mutatták be a régmúlttól egészen napjainkig. A greizi gimnázium két tanulója lett a harmadik, ők az elhagyatott vasútvonalak kihasználásának lehetőségeiről írták meg munkájukat. Az első három díjazott csapat minden tagja személyi számítógéppel és 5000 eurós pénzutalvánnyal térhetett haza.

Idén szintén hat magyar iskola kapcsolódik be a programba. A lévai egyházi gimnázium csapatát Balla Krisztina vezeti, a komáromi Selye János Gimnázium diákjainak Földes Edit segít. Az érsekújvári csapat Benyovszky Ilona, a pozsonyi csapat Fónod Marianna, a rozsnyói diáksereg pedig Szaniszló Gabriella tanárnő vezetésével idén is versenybe száll. Mészáros Andrea a galántai Kodály Zoltán Gimnázium tizenhárom tanulójával együtt a helyi Esterházy-kastély múltját, jelenét és jövőbeli lehetőségeit méri fel.

Ennek a projektumnak a Nagyszünet rovat keretén belül havonta egy oldalt szentelünk, ahol elolvashatjátok, hogyan vélekednek a diákok a környezetüket érintő gazdasági és vidékfejlesztési témákról.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?