A művészetek megszerettetése az óvodában

Az ember egyik legfogékonyabb életszakaszában, a kisgyermekkorban a művészeti jellegű tevékenységek – főként a rajzolás, az ének az önkifejezés legtermészetesebb formái közé tartoznak.

Az ember egyik legfogékonyabb életszakaszában, a kisgyermekkorban a művészeti jellegű tevékenységek – főként a rajzolás, az ének az önkifejezés legtermészetesebb formái közé tartoznak. Hogyan segíthető elő a kicsik alkotókészségének minél teljesebb kifejlődése? Grazyna Mendecka lengyel pszichológusnő két olyan kísérletről számolt be a High Ability Studies című folyóiratban, amelyek a művészeti foglalkozásoknak az óvodásokra tett hatásait vizsgálták.

A kísérlet elején a részt vevő hatéves kicsiket egy játék során arra kérték, hogy meséljék el: „Mit súgott a fülükbe a mesepatak?” A válaszokat, amelyek érzékletes képet adtak a gyermekek alkotó képzeletének fokáról, gondosan följegyezték. Az ezt követő három hónap során hat bábelőadást mutattak be nekik, s a bábokat, amelyek a darabokban szerepeltek, bent is hagyták az óvodában. A „bábsarok” óriási népszerűségre tett szert; a gyerekek rengeteget játszottak ott. A negyedév elteltével megismételték a fantáziajátékot, s a kutatók azt tapasztalták, hogy a „mesepatak” ezúttal már sokkal érdekesebb dolgokat sugdosott a gyerekek fülébe. A válaszokat a kutatók összehasonlították olyan gyermekekéivel is, akik nem vettek részt a kísérletben, s azt tapasztalták, hogy a bábművészettel való találkozás nagyfokú fejlődést eredményezett. A kicsik képzelete elszakadt a hétköznapi dolgoktól, s mondataik is sokkal összetettebbek és gazdagabbak lettek. Míg eleinte ilyenféle válaszok érkeztek tőlük: „A patak azt mondta, hogy kapok majd egy biciklit”, három hónap elteltével inkább a következő volt jellemző: „A patak azt mondta, hogy ha nagy leszek, az űrbe fogok repülni, ahol bolygóközi űrhajók lesznek és sok-sok csillag. És az űr nagyon színes lesz.”

A másik kísérlet során két húszfős, 5-6 éves gyerekekből álló óvodáscsoport tagjainak azt a feladatot adták, hogy készítsenek képet A tél címmel. Ezután az egyik csoportnak egy héten át összesen nyolc alkalommal 3-4 percnyi részleteket játszottak le Vivaldi Négy évszak című művéből. A kicsiket megkérték, hogy csendben, ellazult állapotban hallgassák a zenét, majd utána szabadon mondják ki gondolataikat, érzéseiket. A hét elteltével ismét rajzot kellett készíteniük. Öt független pontozó értékelte a képeket. Az eredmények azt mutatták, hogy a kísérletben részt vevő ovisok rajzai jobbak, részletgazdagabbak, kifejezőbbek lettek. A kompozíció és a színhasználat is javult, s az ábrázolt emberek több egyedi vonást mutattak.

Mindez arra mutat, hogy a művészettel való találkozás észrevehetően javítja az óvodás gyermekek kreatív teljesítményét. S az ilyesfajta fejlesztő foglalkozásokhoz még csak számottevőbb anyagi eszközökre sincsen szükség. Csupán egy kis szakértelemre – és lelkesedésre. (ma, he)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?