A mester és Margarita

Egy rejtélyes külföldi megjósolja a neves író halálának módját – a jóslat tíz perccel azután pontosan beteljesül. A villamosokon egy embernagyságú kandúr – akin mellesleg nem fog a puskagolyó – közlekedik, mintha mi sem volna ennél természetesebb.

Egy rejtélyes külföldi megjósolja a neves író halálának módját – a jóslat tíz perccel azután pontosan beteljesül. A villamosokon egy embernagyságú kandúr – akin mellesleg nem fog a puskagolyó – közlekedik, mintha mi sem volna ennél természetesebb. A Varietészínház egész vezetősége nyomtalanul eltűnik: az igazgató egy szempillantás alatt több ezer kilométerre találja magát lakásától. Társa vámpírrá változik. Távollétük alatt a színházban egy idegen feketemágia-előadást tart – pár percre rá több tucat pucér alak szaladgál az utcán. Ráadásul az előadó mindenki szeme láttára vágja le, majd illeszti vissza a konferanszié fejét. Patakokban folyik a vér. A város felett meztelen boszorkányok repkednek seprűnyélen. Egy külvárosi bérlakásba egy titokzatos banda fészkeli be magát, s bált rendez, amelyen a vendégek whiskyvel teli medencébe ugrálnak fejest. Az idegklinikák pár nap alatt félelemtől reszkető bolondokkal telnek meg, akik a sátánt, vagy Pilátust emlegetik folyton. Az hírlik, hogy a Szovjetunió fővárosába maga a sátán látogatott el kíséretével együtt. A város a feje tetején áll, a rendőrség tanácstalan, az emberek rettegnek. Ilyen s ehhez hasonló dolgok foglalkoztatják a moszkvaiakat Mihail Bulgakov A mester és Margarita című regényében.

A regény egy remekmű. Három remekmű egyben. Három világ összefonódva. A könyv lapjain keresztül belemélyedhetünk a szocialista kispolgári élet mindennapjaiba: Bulgakov maró gúnnyal ábrázolja a tehetetlen nyárspolgárokat. S köztük fel-felbukkan a két központi alak, a mester és Margarita megható szerelmi története. Tanúi lehetünk a sátán s bandája garázdálkodásának, s könyürtelen igazságosztásának. Ugyanakkor elénk tárul a Krisztus korabeli Jeruzsálem, a keresztre feszített megváltó s a bölcs Pilátus alakja is. És éppen a judeai helytartó az, aki – Jézussal ellentétben – a mű egyik legbonyolultabban, legárnyaltabban s egyénibben ábrázolt alakja. Akárcsak a sátán s fura küllemű bandája, akik tettein inkább mosolyog, mint sír az olvasó: az ördögi társaság tagjai nagy adag humorral vannak megáldva.

Akit nem érdekli, hogy mi történik a mesterrel s Margaritájával a Sátán karmai között, s nem szereti a misztikumot, a rejtélyeket, a kavargó szenvedélyeket, a szívszorítóan fájdalmas, de a könnyedén humoros dolgokat sem, inkább ne kezdjen bele a könyv olvasásába. Mindenki másnak nagyon-nagyon ajánlom.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?