A magyar próza ünnepe Nyitrán

Az Esterházy Péter születésnapja tiszteletére idén útjára indított magyar próza napjáról Nyitrán egy beszélgetéssel emlékeztek meg a közelmúltban.A Konstantin Filozófus Egyetem jövendő magyartanárai és irodalom iránt érdeklődő hallgatói lehetőséget kaptak, hogy három prózaíró műhelytitkaiba nyerjene

Az Esterházy Péter születésnapja tiszteletére idén útjára indított magyar próza napjáról Nyitrán egy beszélgetéssel emlékeztek meg a közelmúltban.

A Konstantin Filozófus Egyetem jövendő magyartanárai és irodalom iránt érdeklődő hallgatói lehetőséget kaptak, hogy három prózaíró műhelytitkaiba nyerjenek betekintést. Petres Csizmadia Gabriella, a Magyar Nyelv- és Irodalomtudományi Intézet oktatója Bogyó Noémivel, N. Tóth Anikóval és Száz Pállal beszélgetett, akik közelmúltban megjelent kötetük bemutatásába szőtték bele írói életük érdekességeit.

A kérdés, hogyan zajlik az alkotási folyamat, előcsalta a megállapítást, hogy a mai pörgő életforma miatt nehéz kellő időt találni az írásra. A menedzserként dolgozó elsőkötetes Bogyó Noémi bagoly életmóddal küzd az időhiány ellen, éjfél és hajnali kettő közt öltenek írott formát a fejében filmként élő jelenetek. Rutinja folytán nem okoz neki problémát, hogy ütemesen haladjon az alkotás: „Úgy váltom a hangokat, mint más a bugyiját” – fogalmazott az írónő. Vakfoltok című könyvének írása közben az ideiglenes megtorpanásokat adatgyűjtéssel orvosolta. A tények beemelése a bársonyos forradalom idején játszódó regényébe inspiráló funkciója mellett realitásérzetet kelt.

N. Tóth Anikó egyetemi oktató sem bővelkedik szabadidőben, s a rendszeres alkotás utáni vágya ellenére bevallotta: kicsit félne kizárólag írással foglalkozni, ugyanis a kényszer veszélyt jelenthetne az alkotás folyamatára. Szabad ez a hely? című novelláskötetével kapcsolatban elárulta, hogy bár nem könnyű a novellaírás, ő a sűrítésre, kihagyásra alkatilag alkalmas. Prózáját tudatos szerkesztés jellemzi a téma, a nyelvi regiszter és a motívumok tekintetében.

Száz Pál írásfolyamata jellegzetességeiről azt mondta, minden szövege más-más munkatempót követel, de a kézírásban, az írógéphasználatban és a számítógépes szövegalkotásban közös elem a flow-élmény keresése. „Én nem igazán szenvedek szövegekkel. Ha fájna, nem csinálnám – jegyezte meg. – Az írás hajlékony. Mindenféle életstílushoz lehet alkalmazni.”

A prózaírók felolvastak alkotásaikból, majd Petres Csizmadia Gabriella arra volt kíváncsi, miképp jelennek meg a referenciális síkok a szerzők műveiben, miként kezelik a realitás és a képzelet kapcsolatát könyveikben. Száz Pál Fűje sarjad mezőknek című kötetében, mely egy falusi történetekben bővelkedő családi legendárium, nincs hiány valósághoz kötődő pontokban. Az író fő inspirációi a nagyapja igaz történetei, faluja (Pered) hangulata, a népi szakralitás, valamint az ezen a vidéken beszélt nyelv. Az ízes, szlovakizmusokkal tarkított mátyusföldi nyelvjárás nemcsak lassítja az olvasást, hanem érdekes színfolt is a kortárs felvidéki irodalomban.

N. Tóth Anikó sem határolódik el a való élettől mint ihletforrástól, szívesen folytat gyűjtögető életmódot. Az ötleteket és ihletmorzsákat a hétköznapokban megélt élményeiből és meg- vagy kihallgatott párbeszédfoszlányokból, valamint olvasmányaiból szedegeti szorgalmasan.

Bogyó Noémi a regénye írását kísérő adatgyűjtési folyamat ellenére, sőt ezzel együtt is úgy gondolja, elsődleges célja a fejében született történetek rögzítése. Nem akart sem a kisebbségi létformára, sem pedig saját életére reflektálni.

Zárásul arra a kérdésre válaszoltak a szerzők, milyen elvek alapján szerkesztették kerek egésszé köteteiket.

Száz Pálnak a rendszerezés jelentette a legnagyobb kihívást. Az anekdotikus, szóbeliség jeleit hordozó történetek ugyanis nem állnak össze egy jól kivehető egésszé. A Fűje sarjad mezőknek esetében az elrendezés kereteit a növények részei és a népi ünnepek alkották, míg a tájékozódásban a növényhatározókat idéző alfabetikus listák segíthetnek az olvasóknak.

N. Tóth Anikó is a tudatos szerkesztés híve. A novelláskötetekben kulcsfontosságúnak tartja az első és az utolsó helyen szereplő írásokat. A Szabad ez a hely? szerkesztésénél figyelt arra, hogy a motívumok szintjén fenntartsa a kapcsolódási pontokat az elbeszélések közt, melyek által a szövegek sajátos párbeszédbe kezdenek egymással.

Bogyó Noémi a regénye ütemezését ösztönösen végezte. Érzései diktálták, mikor kell a nézőpontváltás, mikor kell eltérítenie a történet folyását. A Vakfoltok részleteit nem utólagos szerkesztéssel gyúrta regénnyé, hanem olyan sorrendben írta, ahogy a kötetben olvasható.

A beszélgetés órákon át folytatódhatott volna, ám a 90 percnyi rendhagyó irodalomóra gyorsan elszállt. A hallgatók az érdekességek mellett az írás, az irodalom szeretetének hangulatát vihették magukkal a próza ünnepének ajándékaként.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?