A Kodály Zoltán Alapiskola sikeres diákjai

A dunaszerdahelyi Kodály Zoltán Alapiskola újonnan elnyerte a Magyar Tehetségsegítő Szervezetek Szövetségének legmagasabb fokozatát, és a Nemzeti Tehetségsegítő Tanács által akkreditált Kiváló Tehetségpont néven működhet tovább.A minősítés egyik alapfeltétele, hogy az iskola diákjai sikeresen vegyen

A dunaszerdahelyi Kodály Zoltán Alapiskola újonnan elnyerte a Magyar Tehetségsegítő Szervezetek Szövetségének legmagasabb fokozatát, és a Nemzeti Tehetségsegítő Tanács által akkreditált Kiváló Tehetségpont néven működhet tovább.

A minősítés egyik alapfeltétele, hogy az iskola diákjai sikeresen vegyenek részt a kerületi, országos és nemzetközi képzőművészeti pályázatokon. Az elmúlt néhány hónap alatt tehetségeink nem is akármilyen eredményekkel bizonyítottak.

December végén nagy megtiszteltetés érte iskolánk végzős diáklányait: meghívást kaptak Győrbe, az ETO PARK Élményközpontba, ahol egy nagyszabású művészeti fesztivál vendégeiként jótékonysági esemény résztvevői lehettek. A meghívó, Beőthy Élő Hajnalka művésztanár a Beőthy Képző-, Iparművészeti és Irodalmi Társaság vezetőjeként legfontosabb munkájának a tehetségek felkutatását és gondozását tartja. A rendezvényen diákjaink a művésznő által kifejlesztett Frezetto technikával készítettek el egy alkotást. A lányok a fesztiválon nívódíjasok lettek.

Díjazott rajztehetségek

Nemrég megszületett a Magyar vagyok... – Határtalanul nemzetközi rajzverseny eredménye. A verseny témái évről évre hasonlóak: magyar versek illusztrációja, hungarikumok, magyar találmányok, tájak ábrázolása. Balogh Boglárka, Csehy Flóra, Farkas Zsófia, Tóth Viktória és Orbán Zsuzsanna alkotásai díjazottak lettek, valamennyien részt vehetnek a pályázat kiírói által szervezett nyári nemzetközi alkotótáborban Miskolcon.

A Csemadok Rimaszombati Területi Választmánya és a Gömör-Kishonti Művelődési Központ 2018-ban is meghirdette a XVII. Ferenczy István Országos Képzőművészeti Versenyt. Iskolánk tanulói saját kategóriájukban megszerezték a dobogós helyeket. Orbán Zsuzsanna az1., Zsigárdi Sarolta a 2., Farkas Zsófia a 3. helyen végzett. Oklevéllel jutalmazták Horváth Sára, Barczi Noémi és Fekete Eszter munkáit.

A Magyar Országgyűlés a magyar zászló és címer emléknapjául, így összetartozásunk egyik legfontosabb ünnepéül március 16-át jelölte ki. A Nemzetstratégiai Kutatóintézet az Emberi Erőforrások Minisztériumának Oktatásért Felelős Államtitkárságával a Kárpát-medencében és a világban szétszórtan élő, valamennyi magát magyarnak valló óvodás, diák és egyetemista számára pályázatot hirdetett, melyet március 16-án értékeltek Budapesten, a Várkert Bazárban. Intézményünk 5 diákja kapott meghívást a díjátadásra. A nemzetközi rajzpályázatra mintegy 4000 alkotás érkezett. Közülük a zsűri, melynek elnöke Jankovics Marcell Kossuth-díjas grafikusművész, filmrendező volt, 1. helyen értékelte Beke Luca és Kurucz Rebeka munkáit, és saját kategóriájában 2. helyen végzett Lakatoš Emma és Komlós Eszter. A kilencedikes Horváth Sára az esszépályázaton különdíjat kapott a „...Boldogságom, magyar nyelv!” című írásával.

Az Esterházyaknál

Márciusban az Esterházy Magánalapítvány Országos alkotói versenyt hirdetett 8–15 éves tanulóknak „Vendégségben az Esterházyaknál” címmel. A szervezők elsődleges célja az volt, hogy a gyerekek két rövid történeten keresztül bepillantást nyerjenek az Esterházy-család életébe, évszázados történetébe. Korosztályuknak megfelelően új ismereteket szerezhettek a 18. században élt emberek életmódjáról, az ünnepeikről, művészetükről, viseleteikről. Az alsó tagozatosok illusztrációt készítettek, míg a nagyobbaknak képregény formájában kellett feldolgozni a megadott történeteket. Az áprilisi eredményhirdetésre Kismartonba iskolánk öt tanulója – Bíró Eszter, Csehy Flóra, Lakatoš Emma, Farkas Zsófia és Lukács Noémi – kapott meghívást.

Kodály Zoltán emlékére

Névadónk, Kodály Zoltán születésének 135., halálának 50. és iskolánk névadásának 15. évfordulójára emlékezve nemrég emlékestet szerveztünk a Csaplár Benedek VMK-ban. Jelenlegi és volt diákjaink sok-sok műsorszámban (ének-zene, tánc, szavalat) csillogtatták meg tudásukat. A műsor helyszínét a tanulóink alkotásaiból készült kiállítás tette még hangulatosabbá. Minden évben megemlékezünk nemzeti ünnepeinkről is. Az 1848/49-es forradalom emlékére idén is színvonalas műsorral készültünk. Iskolánk gyermekkara és énekkara az alkalomhoz illő dalokat adott elő, a műsort hegedű- és citeraszó, valamint szavalatok színesítették. Diákjaink meghívást kaptak a dunaszerdahelyi önkormányzat által szervezett koszorúzásra is.

A hagyomány jegyében

Minden évben hagyományainkhoz híven megtartjuk a Tökfesztivált, a karácsonyi vásárt, a jelmezbált, az anyák napi műsort; megemlékezünk a magyar népmese napjáról, a magyar kultúra napjáról, a magyar költészet napjáról, a víz világnapjáról, a Föld napjáról. A tehetséggondozás egyik részfeladata a diákok felkészítése a tanulmányi versenyekre. Az ezzel járó többletmunkát is vállalva diákjaink a versenyek színes skáláján képviselik becsülettel intézményünket. Az anyanyelvi versenyek közül idén a Tompa Mihály Országos Vers- és Prózamondó Verseny elődöntőjén három diákunk – Csehy Flóra, Koller Antónia Eszter és Varga Zaránd Ágoston – ezüstsávos minősítést szerzett. A német nyelvi olimpia járási fordulóján az első két helyezést iskolánk diákjai szerezték meg, majd a kerületi fordulón Zsigárdi Sarolta a 3. helyen, Zsákovics Ákos pedig a 6. helyen végzett. A Poznaj slovenskú reč szlovák nyelvi verseny járási fordulóján Sántha Máté 3., Sántha Ábel 5., Kantner Dávid pedig 6. lett. Sántha Máté a kerületi fordulón is megszerezte a 3. helyet, így az országos döntőn képviselheti iskolánkat júniusban.

A Pitagoriász matematikaverseny járási fordulóján több tanulónk is sikeres megoldó volt, Komlós Zsombor és Csóka Dávid pedig 3. helyezést ért el. Alsó tagozatosaink közül László Kristóf, Végh László, Komlós Eszter és Sántha Ábel szintén eredményes megoldó. A földrajzolimpia járási fordulóján Miklós Tamás 2. lett. A Bibliaismereti versenyen csapataink közül az alsó tagozatosok szintén a 2. helyen végeztek.

Játékos anyanyelv

A Petőfi Irodalmi Múzeum – A Magyar Nyelv Múzeuma és az Anyanyelvápolók Szövetsége negyedszer hirdette meg versenyét „Anyanyelvi játékok, játékos anyanyelv, Mács József emlékverseny” címmel. Iskolánk 9. évfolyamos csapata harmadik alkalommal vett részt az igényes versenyen, ahol számot adtak tudásukról, anyanyelvszeretetükről. Az írásos és szóbeli feladatokon túl a résztvevőknek szituációs feladatokat is meg kellett oldaniuk. A csapat tagjai – Horváth Sára, Edmár Tibor Máté, Zsigárdi Sarolta és Orbán Zsuzsanna – nagyszerűen szerepeltek, a nyugat-szlovákiai kerületben 1. helyezettek lettek, míg az összesítés alapján az országos döntő 2. helyét szerezték meg.

Kiválóan szerepeltek a kilencedikesek a XIII. Országos Esszéíró Pályázaton is. Barczi Noémi, Orbán Zsuzsanna, Wiedermann Réka Mária, Hochmann Viktória, Horváth Sára és Edmár Tibor Máté írásukban az élet nagy kérdéseire keresték a választ: „Mit jelent a hit az életemben?”, „Álmodtam egy világot magamnak”, „Túl szűk nekem ez a világ”.

József Attila-verseny

A Vámbéry Ármin Gimnázium szervezte a József Attila életét és költészetét feltáró vetélkedőt: a csapatoknak sokoldalú tudásukról kellett számot adniuk. A verseny komoly felkészülést igényelt, hiszen nemcsak József Attila életével és költészetével kellett tisztába lenniük az egyes csapattagoknak, hanem igazi reneszánsz polihisztorként is helyt kellett állniuk. Az első fordulóban három megadott vers valamelyikéhez kellett illusztrációt készíteni. A tesztek megoldása után minden csapatból egy-egy tanuló egy általa választott József Attila-verset szavalt el, végül minden csapat egy megzenésített verset adott elő. Iskolánk két csapattal nevezett be: Zsigárdi Sarolta, Csonga Nóra, Edmár Máté és Farkas Zsófia a 3. helyen végzett, míg Somogyi Klaudia, Horváth Sára, Orbán Zsuzsanna és Lendvay Beáta a 4. helyet szerezte meg.

A napokban Ausztriában voltunk az Estöri Junior díjátadásán, Lukács Noémi a felső tagozatosok kategóriájában első, Csehy Flóra pedig harmadik lett. Bíró Eszter az Arany János Alapítvány versenyén lett különdíjas, Budapesten veheti át díját és a válogatott versekhez készült saját illusztrációval ellátott könyvet.

Gyermekközpontúság

A Kodály Zoltán Alapiskola családias hangulatú, gyermekközpontú intézmény. A korszerű tanítási módszerek és technikák segítenek abban, hogy a gyermekek a megszerzett tudást a mindennapi életben is sikeresen alkalmazzák. Legfontosabb pedagógiai célunk a gyerekek személyiségének, ismereteinek, képességeinek, készségeinek sokoldalú fejlesztése. Ezért az alapműveltség megszerzésén túl fontosnak tartjuk kulturális és nemzeti hagyományaink megélését, a tehetséggondozást, tanulóink felkészítését a különféle tanulmányi versenyekre.

Galgóczi Erzsébet szerint: „A tanításban nem az a legtöbb, hogy az ember azt a tudást, amit évtizedes elméleti és gyakorlati munkával megszerzett, továbbadja, hanem ... az ember önmagát adja tovább. A személyiségét. A példát.” Az iskola tanári kara mindent megtesz annak érdekében, hogy ez sikerüljön.

Fodor Mária, Hykeš Tamara

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?