A Comenius-projekt tanulságai

<p>Madridtól északkeletre fekszik Guadalajara, ahová a rimaszombati Tompa Mihály Református Gimnázium tanárai novemberben a kétéves időtartamú Comenius nemzetközi projekt utolsó előtti fázisának megbeszélésére érkeztek.</p>

ÁDÁM LILLA

Lengyelország és Törökország után e település egyik általános iskolájában rendezték meg a harmadik projekt-találkozót, melynek célja az elmúlt félév kiértékelése, a következő félév feladatainak megbeszélése és az utolsó találkozó előkészítése volt.

A Comenius a gimnáziumok és általános iskolák számára kiírt európai pályázat, melynek célja, hogy az EU-országok oktatási intézményeinek tanárai és diákjai kapcsolatot létesítsenek egymással, megismerjék egymás kultúráját, hagyományait, minél többet tanuljanak a partnerek országáról, életviteléről, gondolkodásáról. A projekt egy központi téma köré épül fel, különböző aspektusokból megközelítve születik meg a pályázat. Szempontok alatt feladatokat és nézőpontokat kell érteni, melyeket pedagógiai elvekkel, az iskolákra vonatkozó uniós elvárásokkal támasztanak alá, indokolnak meg. Elvárás a képességek, készségek fejlesztése, egymás hagyományainak behatóbb tanulmányozása, toleranciára nevelés, együttműködés, konfliktuskezelés. Alapvető kritérium, hogy egy idegen nyelv legyen az összekötő nyelv. A projektbe bekapcsolódott diákok angolul készítik el a projekthez kapcsolódó feladatokat, ez a kommunikáció nyelve minden szinten. Így tapasztalhatják meg a tanulók, hogy az idegen nyelv eszköz, a megértés, a közvetítés, az ismeretszerzés eszköze. Nyelvhasználat közben fejlődik a négy alapvető nyelvi készségük, képességük: az olvasás, írás, a hallott beszéd értése és a beszédkészség.

A projekt akkor lesz teljes és sikeres, ha egy iskola összes diákja bekapcsolódik a megvalósításba. A Comenius típusú projektek lényege, hogy mindenki saját képességének megfelelően részt vegyen benne, mindenki tanuljon általa, mindenki kivegye a részét belőle, ezzel járuljon hozzá a sikerhez. A guadalajarai iskolában erre tökéletes példát láttak a nemzetközi résztvevők. A projektnek az a célja, hogy mindenkinek esélyt adjon bekapcsolódni a feladatmegoldásba. A projekt megköveteli a heterogén csoportok kialakítását: valaki kreatív, valaki jól tud fogalmazni, valaki átlagon felüli rajzokat készít, valaki zenélni tud. Mindenkinek más az erőssége. A tudatosan kialakított csoport tagjai egymást segítik és kiegészítik egymást. Az együttalkotás öröme pedig a motiválás egyik legjobb eszköze. A projekt akkor éri el célját, ha a projektfelelős és minden tanár ezeket a pedagógiai elveket szem előtt tartja.

Résztvevő tanárként sem könnyű a feladat, koordinátorként pedig hatalmas a felelősség. Nagyfokú kitartást és szervezési készséget igényel egy ilyen projektben való részvétel. Azonkívül, hogy feladatelkötelezettnek kell lenni, a projekt megköveteli a szemléletváltást. A pedagógus irányító és segítő szerepe nem vitás, de nem dolgozhat a tanulók helyett. A készségfejlesztés titka a tevékenykedtetés, amire a projekt mint módszer és forma rendkívül alkalmas.

Az egymástól való kölcsönös tanulással összekapcsolódott a kisváros és környékének, illetve Madridnak a megismerése, hogy hazatérve bemutathassák a tanárok egyrészt a spanyol feladatmegoldásokat, másrészt élménybeszámolót tartsanak a látott értékek alapján.

A Comenius projektút hozadéka volt, hogy az iskola vezetősége és tanári kara döntése értelmében a külföldi példákon felbuzdulva az angol nyelven kívül más tantárgyakat is bekapcsol a projektbe, hogy minél gazdagabbá váljon a program egy-egy projektbe bekapcsolódott ország életének megismerésével. A spanyol munkamegbeszélést követően a következő feladatokat hirdettük meg a téli-tavaszi időszakra: újság szerkesztése, nemzeti ételek készítése. A diákok irodalmi alkotásaiból antológiát állít majd össze az olasz partneriskola. Ezekkel a feladatokkal párhuzamosan több esemény is folyik: decemberben Lengyelország népi hagyományaival, híres tudósaival, földrajzával, növény- és állatvilágával, mondáival ismerkednek a diákok. Előkészületben van egy egyszerű angol-magyar-szlovák-lengyel szótár megszerkesztése is. Májusig hasonló módon ismerkednek meg diákjaink Olaszország, Törökország, Spanyolország, Csehország és hazánk jellegzetességeivel, kincseivel, amit a világnak meg lehet és kell mutatni. A projekt ideje alatt született termékeket, szellemi értékeket a csehországi projektzáráson ismerhetik meg a partnerországok. A munka úgy lesz teljes, ha iskolánk tanulói a munkákat bemutatják a szülőknek is egy tartalmas kiállítás keretében.

A projekt ismeretszerzésre, a közös munkára, egymás megismerésére motivál. Eredménye a tudás használatának megtanulása, ami korkövetelmény.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?