Téved, aki azt gondolja, hogy az önkéntelen vizeletvesztés, vagyis az inkontinencia csak az idősebbeket gyötri. Kevesen tudják, hogy a súlyos idegrendszeri betegséget, a sclerosis multiplexet jelezheti.
Inkontinencia - Nem csak az idősebbek problémája
Utazás, mozilátogatás, színházi előadás, séta – milyen érzéseket vált ki önben ez? Örömet, szorongást, feszültséget? Ha stresszt okoz, ha nincs a közelben toalett, mert hirtelen vizelési inger lép fel, ez lehet a hiperaktív hólyag nevű betegség első tünete. Ám nem csak az időseket érinti, amint azt sokan gondolják. Gondolni kell arra is, hogy esetleg alattomos urológiai betegség húzódhat meg a háttérben. „A hiperaktív húgyhólyag krónikus betegség, ami minden korosztályt érinthet. Főleg nőknél fordul elő, és a kor előrehaladásával egyre többen szenvednek tőle. Lényege, hogy hirtelen vizelési inger alakul ki, amit nem lehet elfojtani, így gyakran kíséri vizeletvesztés” – vázolta a betegség lényegét dr. Nikoleta Ledererová urológus.
Csökken a kapacitása
Az egészséges húgyhólyag lényegében a vizeletet tárolja. „Lassan és fokozatosan folyik bele a veséből a vizelet. Mennyisége az elfogyasztott folyadéktól függ. A hólyag fokozatosan kitágul, s az idegvégződések segítségével az idegrendszer jelzi, hogy megtelt” – magyarázza az orvos. A teltséget különféleképpen lehet érezni. A húgyhólyag normális kapacitása 450 ml, de vannak emberek, akinek ennél nagyobb. „A hiperaktív húgyhólyag lényege, hogy csökken a kapacitása. Az ilyen emberektől soha nem távozik normális mennyiségű vizelet. A teljes befogadóképességnél sokkal kevesebb mennyiségnél is azt jelzi a húgyhólyag, hogy megtelt” – magyarázta az urológus.
Ha éjszaka is menni kell
Hiperaktív húgyhólyagról akkor beszélünk, ha naponta nyolcszor vagy többször kell toalettre menni. A nappali vizelésen kívül gyakran éjszaka is fel kell kelni, ez a noktúria. „Kórosnak számít, ha éjszaka toalettre kell menni, mert megzavarja az alvást. Nagy problémát jelent az éjszakai vizelési inger” – mondta a szakember.
Az ok ismeretlen
A hiperaktív húgyhólyag valódi okát általában nem találják meg. „Ilyenkor általában sérülnek az idegvégződések. Ez a betegség gyakran a medencefenék műtétje után alakul ki, de nemegyszer néhány neurológiai betegség – Alzheimerkór, Parkinson-kór – tünete is lehet” – pontosított az orvosnő.
Gyógyíthatatlan, de...
Bár a hiperaktív húgyhólyag gyógyíthatatlan betegség, jó hír, hogy a kezelés enyhíti a tüneteket. „A gyógyszeres kezelés mellett nagyon fontos az életmódváltás – a folyadékpótlás megváltoztatása, a medencefenék edzése. Ki kell hagyni az étrendből azokat az ételek és folyadékokat, amelyek ingerlik a húgyhólyagot és rontják a betegség tüneteit” – mondta Nikoleta Ledererová. Ajánlatos megszabadulni a súlyfeleslegtől, és elhagyni a rossz étkezési és ivási szokásokat.
Néha az életmódváltás annyira eredményes, hogy gyógyszerre nincs is szükség. „Ellenkező esetben még mindig van lehetőség a műtéti beavatkozásra. Vagy botulotoxint alkalmaznak, vagy neurostimulátort ültetnek be. A kezelés legfeljebb 3 hónapig tart, de ha szükséges, a preparátumot tovább is lehet szedni” – tette hozzá a szakember.
Jó tanácsok
- Ne dohányozzon, kerülje az alkoholt, naponta legfeljebb két kávét igyon.
- Gyakran és kortyolgatva igyon, két órával a lefekvés előtt már ne igyon semmit.
- Kerülje a pikáns és szénsavas italokat, erősítse a medencefenék izmait, hogy minél tovább kibírja vizelés nélkül.
Dáša Balogová, Zdravie
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.