A krónikus autoimmun neurodegeneratív betegség, a sclerosis multiplex (SM) elsősorban a központi idegrendszert károsítja. Leggyakrabban a produktív korban lévő, 20–40 éves nőket sújtja. Szlovákiában 9-10 ezerre tehető a betegek száma, világszerte 2,8 milliót beteget jegyeznek.
Sclerosis multiplex – Minél előbb kezdődik el a kezelés, annál jobb
Az új gyógyszereknek, elsősorban az úgynevezett betegségmódosítóknak köszönhetően az elmúlt évtizedekben jelentősen megváltozott a betegségről alkotott kép. Ha korán felismerik a tüneteket, felállítják a diagnózist és időben megkezdik a kezelést, megbízhatóan ellenőrzés alatt lehet tartani a betegséget, s a beteg életminősége jó lehet. A betegségmódosító kezelések célja, hogy megakadályozzák a betegség progresszióját. Ide tartoznak az úgynevezett immunmoduláló és immunszuppresszív kezelések, amelyek csökkentik a fellángolások gyakoriságát és lassítják a fogyatékosság progresszióját. A fellángolások kezelése kortikoszteroidok, erős gyulladáscsökkentők intravénás infúzióján alapul. Más, nem specifikus kezelések enyhítik a fájdalmat, a remegést és a kóros mozgásokat, az izommerevséget vagy akár az inkontinenciát is.
Bár az SM gyógyíthatatlan betegség, a kezelésnek köszönhetően csaknem teljes értékű életet élhet a beteg. Számos gyógyszer áll rendelkezésére, amelyek meg tudják fékezni a betegség előrehaladását. „A kezelés célja, hogy a leghatékonyabban le tudják lassítani a kóros folyamatot és a lehető legjobban meghosszabbítsák azt az időszakot, amikor a betegnek jó az életminősége” – magyarázza dr. Marianna Vitková, a Szlovák Neurológiai Társaság sclerosis multiplex szekciójának elnöke. Hozzáteszi, hogy Szlovákiában minden olyan modern gyógyszer hozzáférhető, amit a Európai Gyógyszerügynökség jóváhagyott. „Minden gyógyszert fizetnek a biztosítók, és mi mint szakmai társaság azon dolgozunk, hogy a beteg minél hamarabb hozzájusson a hatásos gyógyszerekhez” – hangsúlyozza.
Mivel a gyulladásos folyamat visszaszorítása elsősorban a korai szakaszban kulcsfontosságú, a korai kezelés meghatározó jelentőséggel bír.
Minél előbb elkezdődik a kezelés, annál hatásosabban tudja megfékezni a betegséget és elkerülni az idegrendszer károsodását. Ha a beteg nem kapja meg időben a szükséges gyógyszert, rokkantság veszélye fenyegeti. A statisztikai adatok azt mutatják, hogy a betegek csaknem 50 százaléka nem tud elhelyezkedni. Dr. Róbert Babeľa professzor elemzéséből kiderült, hogy ha például egy 32 éves beteg emiatt rokkantnyugdíjassá válik, az állami kasszába több mint 600 ezer euróval kevesebb kerül, mert ez a beteg 32 évvel rövidebb ideig fog dolgozni.
A betegségmódosító gyógyszereket az SM-központokban írják elő, és a biztosítóknak jóvá kell hagyniuk. „A jóváhagyás feltételei viszonylag szigorúak, ezért a betegség kezdetén csak kevesen kapják meg” – magyarázza a szakember, hozzátéve, hogy a helyzet ezen a téren is javul. A cél az, hogy minél több beteg hozzáférhessen a fontos gyógyszerekhez. A gyógyszeres kezelés hosszú ideig tart, és fontos, hogy a beteg ne hagyja ki akkor sem, ha jól érzi magát. Minden változtatást meg kell az orvossal beszélnie.
Az SM leggyakoribb tünete a fáradtság, fájdalom, gyengeség, a vizuális és érzékszervi észlelés zavara, hangulatváltozás, vizelési, emésztési és szexuális problémák. Kialakulásának oka még nem pontosan ismert. Feltételezik, hogy az öröklés és a külső tényezők játszanak benne szerepet, mint például a D-vitamin-hiány, a dohányzás, a túlsúly, a fertőzések.
Sok mítosz övezi ezt a betegséget, például az, hogy az SM kezelhetetlen, hogy törvényszerűen rokkantság vagy korai halál vár a betegre, hogy csak az idősek kapják meg, hogy ha nincs tünet, nem halad előre a betegség és nem kell a gyógyszereket szedni. Mindennek az ellenkezője az igaz.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.