A tavaszi lemosó permetezés a gyümölcsfélék és a szőlő megalapozó jellegű vegyszeres növényvédelmi beavatkozása, amely nélkülözhetetlen a tenyészidőszakban tervezett kezelések hatékonyságához. Éppen ezért elvégzése feltétlen indokolt.
Indokolt a lemosó permetezés
Erős fertőzés várható
Sokan emlékeznek rá, hogy tavaly a kórokozók erőteljesen támadták növényeinket, s a tenyészidőszak második felében ott nevelték ki tömegesen áttelelő képleteiket. Sem a telelés körülményei, sem a tavaszodás folyamata nem csökkentette ezek mennyiségét, ezért a fertőzéshez szükséges feltételek együttállása esetén újbóli erős fellépésükre kell számítani. Ide tartoznak a baktériumos betegségek (pl. almatermésűek tűzelhalása, a diófélék bakteriózisa, a csonthéjasok baktériumos ágelhalása), a gombás betegségek egyik csoportja (pl. a csonthéjasok levéllyukacsosodás betegsége, a különböző levél és vesszőfoltosságok, ágkárosító gombák, az őszibarack levélfodrosodás betegsége, a szőlő ESCA betegsége, stb.)
Az előbb felsorolt kórokozók ellen hatásos védelmet nyújt a réztartalmú készítményekkel végzett lemosó permetezés. A réz ion, mint a hatékony molekula, különböző vegyületek formájában jelenik meg, pl. réz-szulfát, rézoxiklorid, rézhidroxid, tribázikus réz-szulfát, rézoxid, rézoleát, esetenként szerves hatóanyagú kombinációs partnert is tesznek mellé.
A betegségek másik csoportja ellen kéntartalmú készítményeket alkalmazhatunk, amelyek például a lisztharmat betegségek, a szilvalevél vörösfoltossága, a levéllyukacsosodás ellen is hat. A kéntartalmú készítmények egyik csoportjában az elemi kén a hatóanyag, a másik csoportban a poliszulfidkén (hagyományosan mészkénlé). A kén hatóanyag az említett kórokozókon kívül az atkák ellen is hat, olajos formulációban pedig egyéb kártevők ellen is véd (pajzstetvek, levélbolha, levéltetvek). A kártevők közül kimondottan hatásos kezelés a tavaszi lemosó permetezés a levéltetvek, pajzstetvek, atkák, levélbolhák ellen. E célra a különböző olajszármazékokat alkalmazhatjuk (ásványolaj, orsóolaj, vazelinolaj, paraffinolaj, növényi olaj), de a poliszulfidkén hatékony a kártevők ellen is.
A permetezés hatékonyságának tényezői
A lemosó permetezés minőségét, hatékonyságát alapvetően két tényező határozza meg. Ezek egyike az időzítés. A károsítók ellenálló alakban telelnek, gyakran védett körülmények között. A kórokozók termőtesteket nevelnek, telelő spórával vészelik át a kedvezőtlen körülményeket, behúzódnak a rügyek belsejébe, stb., a kártevők elrejtőznek, illetve speciális védelmet ad a telelő alak. Ilyenkor a kezelés kevésbé hatékony, ezért meg kell várni az érzékeny fenológiai állapotukat, ekkor kell a kezelést elvégezni. Ez gyakorlatban a növények fakadásával egyidőben jön el, esetleg kevéssel megelőzi azt (megkezdődik az aszkospóra szóródás, a micélium növekedése elindul, a körte levélbolha megkezdi tojásrakását, kikelnek a levéltetű ősanyák, stb., vagyis a károsító aktivizálódik). Mindezek alapján a rügyfakadás idejére ütemezett kezelés javasolható. Idén az időzítés különös jelentőséget kap, a tél nagyon sokáig kitartott, a tavasz várhatóan egy gyors felmelegedéssel, robbanásszerűen érkezik meg, s kevés időnk lesz a feltorlódott munkák elvégzésére.
Egy vagy két permetezés?
Általában egy kezelés elegendő, de egy kivétel ez alól is van. Ha korán végeztünk a metszéssel, és betartjuk a szabályt, hogy a metszési sebeket zárjuk le egy rezes lemosó permetezéssel, akkor szükség van egy rügyfakadásra időzített lemosó kezelésre is.
A hatékonyságot befolyásoló másik tényező a permetlé fedettség. Alapelv, hogy a fa, bokor, tőke teljes felületét, kérget, repedéseket tökéletesen vonjuk be, áztassuk el a permetlével. Ez biztosítja, hogy a hatóanyag eléri a kórokozót, az olaj bevonja a kártevőt, s megakadályozza légzését.
A konkrét permetlémennyiséget megmondani nem lehet, változik a fakorona méretétől, a művelésmódtól, a tenyészterülettől, ezért csak irányszámokat lehet adni. Gyümölcsösökben 800-2000 liter/ha (házikertben 8-20 l/100 négyzetméter), bogyósoknál 400-800 l/ha (házikertben 4-8 l/100 m2), szőlő esetében 1000-1400 l/ha (házikertben 10-14 l/100 m2).
A szerző szaktanácsadó
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.