Időszerű permetezési tanácsok

A jelenlegi időszakban már mindenképpen rendszeresíteni kell az almafa-lisztharmat elleni vegyszeres védekezést. A kórokozó a rügypikkelyek között telelt át. Jelenleg fokozódik a gomba micéliumának aktivitása, és a fertőzött rügyekből fertőzött levelek, hajtások fejlődnek.

A rügypattanást követően, ha a fakadó hajtások 5%-a fertőzött, mindenképpen védekezzünk a betegség ellen. A védekezéskor részesítsük előnyben a kontakt hatású permetszereket, ilyen például a Karathane (0,075%), Kumulus WG (0,6%), Sulika (0,4%), Thiovit (0,4%). A felsorolt szerek jó atkaölő hatással bírnak. A permetezést 7 naponként ismételjük meg.

A gyakori esőzések és a növekvő hőmérséklet felgyorsította az almavarasodás aszkospóráinak fertőzőképességét. Csírázásukat a levegő magas páratartalma, az erős éjszakai harmatképződés folyamatossá teszi. A legkorábbi fertőzések nyomán a napokban már az első tünetek megjelenésére is számíthatunk. Ellene a következő olcsó, kontakt hatású permetszerekkel védekezhetünk: Delan 700 WDG (0,07%), Dithane M 45 (0,3%), Novozir MN 80 (0,3%), Mancosan 80 WP (0,3%), Merpan 5 WP (0,3%), Folpan 80 WDG (0,2%) stb.

Az almásokban a levélatkák tömeges lárvakelése a virágzáskor várható. Ezért ahol tavaly a kártevő elszaporodott, ott a virágzás után azonnal védekeznünk kell. Ugyanis később, amikor a kártevő valamennyi fejlődési alakja megtalálható, a védekezések már kevésbé hatékonyak. Használható készítmények: Apollo 50 SC (0,04%), Nissouron 10 WP (0,07%). A felsorolt készítmények az atkák áttelelő alakjait pusztítják.

A fiatal almaleveleken megjelentek a levélpirosító alma levéltetű kártételének tünetei is. Már most kezdjük meg a védekezést szívókártevők elleni rovarölő szerekkel, hogy megelőzzük a kártevő felszaporodását és kártételét.

A meggy virágzása során – ha párás, esős marad az időjárás – a virágokon keresztül fertőző monília tizedeli meg a termést. Erős fertőzés esetén vesszők, ágak is elpusztulhatnak. Tanácsos ezért a meggy virágzásakor is védekezni a betegség ellen. Használjuk a következő permetszerek valamelyikét: Baycor 25 WP (0,05%), Delan SC 750 (0,07%), Merpan 5 WP (0,3%), Syllit 65 (0,075%), Systhane 12 EC (0,06%).

Tovább tart az őszibarack tafrinás fertőzésének a veszélye is. Ezért folytatni kell a védekezést ellene az előbb felsorolt permetszerekkel. A tojásalakban telelő takácsatkák lárvakelése már elkezdődött, a tömeges lárvakelés azonban még várat magára. A szilvásokban, ahol a virágzás a végéhez közeledik, vagy a szirmok már lehullottak, már most kezdeni kell a védekezést.

Az elmúlt években a szilvafákon is megjelent a tafrinás betegség. Érdemes az idei évben is odafigyelni a szilvákra, mert később a termésnövekedés, fejlődés időszakában a fertőzött és megtermékenyített virágokból „bábaszilva” alakul ki, mely a későbbiekben már nem használható fel sem gyümölcsként, sem a cefrében.

A szőlő rügypattanása idején kezdik elhagyni telelőhelyüket a szőlőilonca és a kormospille hernyói. Rügypusztításuk megakadályozása érdekében használjuk a következő szereket: Oleoekol (1%) vagy Aliekol (1%). E szerek kitűnően pusztítják a most kelő atkákat is. Ha az éjszakai hőmérséklet már nem esik 10-12 C fok alá, használhatunk speciális atkaölő szereket is, ilyen az Apollo 50 SC.

Ha a káposztafélék palántanevelő helyein a bársonylégy lárvák pusztítását észleljük, szórjunk a növények közé 10 m2 nagyságú területre Diazinon 10 G vagy Basudin 10 G (3-4 dkg) granulátumot, majd sekélyen dolgozzuk a talajba. A munkát gumikesztyűben végezzük. Hasonlóképpen járjunk el a most rajzó és a tojásait rakó káposztalégy lárvák ellen.

A már szabadföldbe kiültetett korai termesztésű fejes káposztát, vöröskáposztát, karalábét, karfiolt is most kell védenünk a káposztalégy lárvái ellen. A kezelést a kiültetett káposzta megilledése után végezzük beöntözéses módszerrel – 1 növényhez 0,2–0,5 l permetlével. Erre a célra használható: Actara 25 WG (0,04%) vagy Diazol 60 EC (0,1%) stb.

A frissen kiültetett káposztafélék leveleit rágásával károsítja a káposztabolha is. Ellene napsütéses időben használható: BI 58 EC Nové, Calypso 480 EC, Diazol 60 EC (0,1%), Decis 25, Flow vagy Karate 2,5 WG (0,05%), Nurelle D (0,1%), Vaztak 10 SC (0,03%), Orion 30 EC (0,1%) stb. A permetlébe ajánlatos tapadószert is tenni, ilyen például az Agrovital (0,025%) vagy a Silwet L 77 (0,01%).

A palánták kiültetésekor a jobb eredés, megilledés érdekében használjunk Agrisobot. A 0,1%-os oldatba mártsuk be a kiültetésre szánt palánták gyökerét.

A gyümölcs és zöldségkultúrákban, de az erdészeti kultúrákban is az első kezeléseket a levéltetvek ellen az előrejelzésre alapozva a levéltetvek betelepedésekor, megjelenésekor kell elvégezni, és ez már a napokban elkezdődött. A továbbiakban a kártevő tömeges elszaporodását lehet feltételezni.

A levéltetvek ellen engedélyezett inszekticidek a következők: Acord, Actara 25 WG, Actelic 50 EC, Aztec, BI 58 EC Nové, Calypso 480 EC, Cyper 10 EM, Decis EW 50, Diazol 60 EC, Dursban 480 EC, Fury 10 EW, Karate 2,5 WG, Komplet, Metanoin 48 EM, Mospilan 20 SP, Nurelle D, Orion 30 EC, Pirimor 25 WG, Polytrin 200 EC, Pyrinex 48 EC, Reldan 40 EC, Talstar 10 EC, Vaztak 10 EC, Zolone EC stb. A töménység a készítmény csomagolásán fel van tüntetve.

A szerző növényvédelmi szaktanácsadó

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?