Időszerű növényvédelmi teendők

Egyik legveszélyesebb kártevőnk a májusi cserebogár. Igaz, csak időnként okoz károkat, de akkor az egész lombozatot elpusztíthatja. Ezért kísérjük figyelemmel a májusi cserebogár rajzását.

A rajzás idején a cserebogár ellen a kártevő elpusztításával védekezhetünk eredményesen . Legegyszerűbb a dermedt bogarakat a hajnali órákban lerázni a fákról, bokrokról.

Három év alatt fejlődik ki

A kártevő három év alatt fejlődik ki. A nőstények május végén, június elején csomókba helyezik el tojásaikat 20–30 cm mélyen a talajban. A tojások – amíg a talajnedvesség hatására megduzzadnak – igen érzékenyek, ezért ebben a stádiumban talajmunkával (kapálással) könnyen elpusztíthatók. Táplálékigényük, így a kártételük is a rajzást követő második évben a legnagyobb. A talajfertőtlenítés a fiatal pajorok ellen hatásos a rajzás évében, nyár végén, majd a rajzást követő év tavaszán, amikor a pajorok már a gyökérszinten tartózkodnak. Az idős pajorok csak csalogatóvetéssel (erre kiváló a saláta vagy a mustár) gyűjthetők össze.

A hagyma legveszélyesebb károsítója

a hagymalégy (Delia antiqua), amely különösen a csapadékos évben okoz jelentős károkat, terméskiesést. Az imágó a házilégyre emlékeztet, 6,5 mm hosszú, hamuszürke színű. A tojás hosszúkás, mindössze 1 mm-es, fehér színű. A lárva 5–7 mm hosszú, fehér nyű. Évente két, esetleg három nemzedéke fejlődik ki. Bábállapotban a talajaban telel át.

A legyek tavasszal, április végén, május elején jelennek meg, rajzásuk június közepéig, végéig tart. A nőstény csoportosan helyezi tojásait a hagyma levelei közé. A kikelő nyüvek befurakodnak a levélbe, és annak csövén keresztül a hagymába, amelyet belülről fogyasztanak el. Az átfúrt hagymát elhagyják, és egy másik hagymát keresnek fel, amelybe a gyökér felől hatolnak be. A kifejlett lárva a talajban bábozódik. A következő nemzedék imágói 8–14 nap múlva kelnek ki.

A megtámadott hagyma levelei lankadnak, sárgulnak, majd később a növény elpusztul. A hagymában a pikkelylevelek között egyszerre több nyű is táplálkozhat, annak belsejét teljes egészében felélheti. A rágások nyomán másodlagos kórokozók is megtelepednek a növényen. A nyári nemzedék nem mindig okozza az egész hagymafej pusztulását, viszont a megtámadott növény a tárolás során elrothad. Ha a kártevő túlszaporodik, a tavaszi magvetést teljes egészében elpusztíthatja.

A védekezés mindig a rajzó legyek ellen irányuljon, nem a kikelő nyüvek ellen. Az időzítésnek pontosnak kell lennie, mivel a legyek rajzása előtt fölösleges rovarölő szerekkel védekezni, viszont a tojások lerakása után már elkéstünk a védekezéssel. A lerakott tojásokat ugyanis a hagyma levelei között csak részben tudjuk elérni, ill. elpusztítani. A lárvák pedig – miután berágták magukat a levélbe –, permetszerrel már elérhetetlenek.

A legyek rajzása megfigyelhető minden hagymatermesztő helyeken, így nálunk is. Rajzásuk az időjárás melegedésével – május elejétől – felgyorsul. A legyek néhány nappal a párzás után csoportosan rakják le tojásaikat. Tehát ebben az időszakban kell és érdemes ellenük védekezni. Kevés hatásos permetszer van ellenük. A nálunk engedélyezett szerek közül a legjobb hatásúnak a következő szerek bizonyultak: Diazol 50 EW (0,1%) /a várakozási idő 7 nap/, Pyrinex 25 ME (0,4%) /14 nap/, Nurelle D (0,1%) /14 nap/, Reldan 40 Ec (0,125%) /14 nap/. A permetlébe ajánlatos tapadószert is adatolni, ilyen például az Agrovital (0,05%) vagy a Silwett L 77 (0,1%). Engedélyezett továbbá a Cyper 10 EM (0,1%), amelynek várakozási ideje 8 nap. A védekezést 8-10 naponként meg kell ismételni.

A káposztalégy lárvája is károsít

A hernyókártétel csak megelőző védekezéssel hárítható el. A felhaszálható készítmények azonosak a hagymánál felsoroltakkal. A vegyszerek hatásosak a káposztabolhák és a levéltetvek ellen is.

A káposzta- és a hagymaperonoszpóra ellen használhatók a következő szerek: Merpan 50 WP (0,2%), Folpan 48 SC (0,2%), Dithane M 45 (0,2%), Novozir MN 80 (0,2%), valamint a réztartalmú készítmények közül például a Cuprocaffaro (0,4%), Kuprikol 50 WP (0,5%) vagy a Champion 50 WP (0,4%) stb. A permetléhez ajánlatos tapadószert is adagolni.

Erős fertőzés esetén a kezelést 7 nap után ajánlatos megismételni.

Kíméletesebb növényvédelmet

A palánták kiültetésekor az ültetési sokk elkerülése érdekében használjunk Agrisorbot (0,1%). A kezelt palánták egész évben jó fejlődnek. A gyakori gombaölő szeres permetezések csökkentése érdekében használjunk lúgos kémhatású levéltrágyákat. Ilyen például a Humix és a Lamag termékcsalád. Az említett készítmények magas (9-12) pH-értéküknek köszönhetően gátolják a gombacsírák fejlődését a növényzet felületén. Nincs várakozási idejük, adagolásuk egyszeri kijuttatásban 0,5%. Ez a mennyiség 7-10 napi ismétlés után hosszantartó védekező hatást nyújt. További előnye, hogy gyakorlatilag minden növényre használható.

A szerző növényvédelmi szaktanácsadó

Levéltetvek és gyümölcsmolyok

A csonthéjasokban megjelentek a levéltetvek, a kolóniák egyre gyarapodnak, párás meleg időben komoly kártétel fenyeget. A védekezések időzítésénél figyelembe kell venni, hogy ezek a gyümölcsök korán érnek, a felhasznált készítmény élelmezés-egészségügyi várakozási ideje ne akadályozza a szüretet. A gyümölcsmolyok közül évek óta megfigyelhető a keleti gyümölcsmoly térhódítása a barackmollyal szemben, április végétől rajzik. A védekezés időzítéséhez nélkülözhetetlen a feromon csapdás megfigyelés. A szilva virágzása május derekán fejeződik be, a szilvamoly rajzása már tart, időben védekezzünk károsítása ellen. (tóth)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?