Időben végezzük a kezelést

Ahhoz, hogy a repceállomány megfelelő állapotban viselje a tél megpróbáltatásait, már az ősz folyamán olyan szintre kell hoznunk, hogy azt lehetőleg ne károsíthassák az állati kártevők, a fejlődésben pedig ne korlátozzák a gyomok.
A repceállomány gyomosodása ellen már ősszel határozottan fel kell lépni.

Ahhoz, hogy a repceállomány megfelelő állapotban viselje a tél megpróbáltatásait, már az ősz folyamán olyan szintre kell hoznunk, hogy azt lehetőleg ne károsíthassák az állati kártevők, a fejlődésben pedig ne korlátozzák a gyomok.

A repceállomány gyomosodása ellen már ősszel határozottan fel kell lépni. A termelők a védekezés többféle formája közül választhatnak: a gyomirtó szerek vetés előtti bedolgozásától kezdve a tavaszi kezelésekig kidolgozott eljárások állnak a szakemberek rendelkezésére. Célszerű, ha semmit nem bízunk a véletlenre, és már a vetés előtt megtervezzük a hatékony növényvédelmet, s a lehetőségek szerint időben el is végezzük azt.

Megtörténhet, hogy az időjárási viszonyok miatt nem lehet elvégezni a betervezett kezeléseket. A vetési időszakban és az utána várható őszi esők keresztül húzhatják a számításokat, vagyis lehetetlenné teszik a vegyszerek alkalmazását, illetve olyan időszakra halasztják el, amikor a gyomok már túlnőttek az állományon és az ellenük való védekezés már nem hatékony.

Emil Krajeí, az FN Agro szakembere szerint az említett problémára megfelelő megoldást jelenthet a COMMAND és BUTISAN 400 SC készítmények alkalmazása. A szereket preemergensen, a vetéssel egyidőben, vagy legkésőbb 3 nappal a vetés után 0,1+1,5 l/ha adagolásban kell kijuttani. A Command fontos tulajdonsága, hogy a ragadós galaj elleni kiválóan hat, s ez a repcetermesztésben szinte nélkülözhetetlenné teszi. Hosszú ideig (90-120 napig) hat, ezáltal a ragadós galajjal szemben egészen az állomány bekötéséig véd. A Command partnere a Butisan 400 SC, amelyet a gyomok részben a leveleik által is képesek felvenni. A repcében legveszélyesebbnek tartott gyomok ellen, mint például a pipitérek, tyúkhúr, az árvacsalán, a veronika, a sebforrsztó zsombor, a nagy széltippan vagy a parlagi ecsetpázsit ellen megfelelően hat, egyúttal növeli a Command hatásfokát a mezei tarsóka és a pásztortáska ellen. Nem elhanyagolható a gabona utánkelése elleni hatása sem.

A Command és a Butisan készítmények jól előkészített aprómorzsás szerkezetű talajba vetett állományokban fejtik ki a kívánt hatásukat. A göröngyös talajokon az alkalmazás kevésbé hatékony, mivel a göröngyök alól kelő gyomok nem kerülnek közvetlen kapcsolatba a gyomirtó szerrel. A talaj tökéletes lefedettsége érdekében megfelelő mennyiségű víz felhasználása (minimálisan 300 l/ha), illetve a permetezőben finomabb szelepek használata ajánlott.

A Command a repcében LASSO MTX, vagy SALTO 50 EC készítményekkel is alkalmazható 3,5 – 4 l/ha adagolásban. Érdemes megfontolni az őszi kezelést, mivel a tavaszi gyomirtószeres permetezés jóval költségesebb, ugyanakkor a túlnőtt gyomok ellen kevésbé hatásos, és a megkésett kezelés következtében az állományban jóval nagyobb károk keletkezhetnek.

A repce a foszforral szemben is rendkívül igényes. A szakemberek megállapításai szerint a növényekben a szaporító szerveknek van legnagyobb szükségük a foszforra. Azoknak a növényeknek, amelyeket elsősorban a fehérje- és zsírtartalmuk miatt termesztenek (olajosok és a hüvelyesek), kifejezetten magas a foszfor-igényük. A foszforhiány viszont korlátozza a generatív fejlődést, csökkenti a virágzást, növeli a virágok sterilitását, amelynek a maghozam csökkenése a következménye.

A repce termesztésében a foszfor felvétele a terméshozamok egyik meghatározó tényezőjévé vált. A legoptimálisabbnak a természetes hiperfoszfát alapú trágyák mutatkoznak, ilyen például a Hyperkorn és a Hyperkali, amelyek 50%, illetve 35% CaO-t tartalmaznak. A Hyperkorn a 6,5 pH-érték alatti talajok számára ajánlott. 50% CaO-t, magnéziumot, nátriumot és egyéb nyomelemeket tartalmaz. Elsősorban a magas foszforigényű növények számára, pl. a repce vagy gabonafélék tápanyagpótlására hassználják. Főleg azon a helyeken érvényesül, ahol elegendő kálium van, de a foszfor hiányzik. A műtrágyát a repcében 200-350 kg/ha adagban, a búzában 200-250 kg/ha adagban kell kijuttatni. A Hyperkáli a foszfort hiperfoszfát formában tartalmazza, a kálium KCl, formában van jelen. Elsősorban a 6,5 pH-érték alatti talajokra ajánlott. 35% CaO-t, megközelítőleg 1,5% MgO-t, nátriumot és egyéb nyomelemeket is tartalmaz. Mind a repce, mind pedig a többi növény tápanyagpótlására alkalmas, repcében 350-450 kg/ha, gabonafélékben 250-350 kg/ha az adagja. Mindkét trágya alkalmas készletező műtrágyázásra is. (sz)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?