Hogyan szedjük a diót?

Téves az a nézet, hogy a diófát alaposan meg kell verni ahhoz, hogy a következő évben jól teremjen. Az igazság éppen ennek a fordítottja, óvatosan kell az ágakat verdesni, hogy a dióval együtt ne verjük le a jövő évi termőrügyeket is. A sérülések elősegítik a kórokozók és kártevők fertőzését is.

Téves az a nézet, hogy a diófát alaposan meg kell verni ahhoz, hogy a következő évben jól teremjen. Az igazság éppen ennek a fordítottja, óvatosan kell az ágakat verdesni, hogy a dióval együtt ne verjük le a jövő évi termőrügyeket is. A sérülések elősegítik a kórokozók és kártevők fertőzését is. A lehullott diót szedjük fel és pucoljuk meg zöld héjától. Ha a héj nehezen válik le, akkor rakjuk őket halomba, kissé öntözzük meg, majd tegyük fóliazsákba. Két-három napi füllesztés után a héjat könnyen leválaszthatjuk a dióról. Padláson vagy más száraz helyen tároljuk, nehogy megdohosodjon.

Az alma- és körtefák törzséről szedjük le a hernyófogó öveket és azokat égessük el. A fák alól szedjük fel és semmisítsük meg, vagy felhasználásukig tartsuk külön a hullott almát, körtét, birset. A raktározás idején veszélyeztető kórokozók károsításának megelőzésére fontos teendő a leszedett termés átválogatása, gondos előkészítése a tárolásra. A tárolóhely lehetőleg hűvös, levegős, széltől, napsütéstől védett legyen.

Azonnali felhasználásra szedhető a másodterményű vöröskáposzta, a karalábé és a karfiol. Éjszakai fagyveszély esetén a karfiol rózsáira törjünk rá néhány levelet, így akár a mínusz 2–3 fokot is elviseli. Vonjuk meg a frissítő öntözést a téli tárolásra szánt karalábétól és karfioltól, mert eltarthatóságukat a nagy víztartalom rontaná. Szedjük le a karós bab hüvelyeit. A zsengébbek zöldbabként fogyaszthatók, az éretteket szellős helyen szárítsuk.

A felszabadult ágyásokban kezdjük meg az őszi talajmunkát.

Vethetünk megfelelő fajtájú petrezselymet tavaszi szedésre. A halványító zellert tövestől szedjük fel és pincében, veremben szorosan egymás mellé nyirkos homokba rakjuk le.

Még egyszer sor kerülhet a fűnyírásra, de később – hacsak túl sok csapadék és igen enyhe időjárás nem lesz – már ne nyírjuk a gyepet. Dísznövényeinket érdemes fóliatakarással óvni, mert elég egy fagyos éjszaka, és szirmaik, bimbóik megfeketednek. A virágágyásból kiszedett elszáradt növények, növényrészek közül a fertőzötteket minél előbb égessük el. Legtöbb díszcserjénk legkedvezőbb ültetési ideje az október. A kívánt növényanyag megvásárlása előtt jelöljük ki a telepítések helyét és készítsük azt elő. Az ültetőgödröt ássuk ki, sövénytelepítéskor hosszanti árkot készítsünk. A megüresedett virágágyak helyét, a fák, cserjék alját porhanyítsuk, hogy az őszi csapadékot minél jobban befogadhassa. Az ásással egyszerre a szerves anyagot és a műtrágyát is a talajba forgathatjuk.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?