Domenico di Michelino firenzei freskója (1465) az Isteni Színjátékot bemutatót Dantét ábrázolja.
Hétszáz éve halt meg Dante Alighieri
Hétszáz éve, 1321. szeptember 14-én (más források szerint 13-án) hunyt el Dante Alighieri, az Isteni színjáték írója.
Valószínűleg 1265 májusában született, nemesi családban. Szerzetesiskolákban tanult, a retorikában Arisztotelész, Cicero és Seneca művei váltak műveltségének alapköveivé, és a Bibliát is gyakran forgatta. Jogot, orvostudományt is tanult az egyetemen, széles körű tudásával a kor egyik legműveltebb emberévé vált.
Kilencéves korában találkozott leendő múzsájával, Beatricével, akit műveiben a világirodalom egyik legismertebb nőalakjává tett. A lány nagyon fiatalon egy bankár felesége lett, 1290-ben bekövetkezett halála mélyen lesújtotta a költőt.
1294-ben Beatrice emlékére összeállította első jelentős költői művét, az Új élet című lírai regényét, amely az új irodalmi stílus, a dolce stil nuovo minden jegyét magán viseli. Beatrice alakja itt már a magasztos és tiszta középkori szerelem örök érvényű jelképévé vált. A Devín rádió ma 18.30-kor e mű modern feldolgozásával, Forgács Miklós szlovákul írt rádiójátékával emlékezik meg Dantéról. (Előtte beszélgetés hallhatnak a szerzővel, Laco Kerata rendezővel és Peter Pavlač dramaturggal.)
A Színjátékot Dante 1320-ban fejezte be, a mű később kapta a divina (isteni) jelzőt. „Az emberélet útjának felén” eltévedt szerző misztikus utazása ez a Poklon, a Purgatóriumon és a Paradicsomon keresztül, Vergilius és Beatrice kíséretében. A mű 100, részenként 33-33 énekből áll, az egyes birodalmak háromszor három részre tagolódnak, és háromsoros terzinákban íródtak. Legizgalmasabb része a Pokol, itt Dante főként politikai ellenfeleit helyezte el, kínzásokkal büntetve őket, eszményképeit pedig a boldogabb tartományokkal jutalmazta. Magyarra először Szász Károly ültette át, ám a fordításirodalom csúcsa a Babits Mihály-féle Színjáték.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.