Hatékony védekezési módszer a liszteskék ellen

Egyre kellemetlenebb kártevője az üvegházaknak, a fóliasátraknak és az utóbbi években már a szabadföldi veteményeskerteknek is a liszteske vagy más nevén az üvegházi molytetű (Trialeurodes vaporariorum).
Az apró, fehér, gyorsan repkedő rovarok nagy tömegben jelennek meg, és gyorsan szaporodnak.

Egyre kellemetlenebb kártevője az üvegházaknak, a fóliasátraknak és az utóbbi években már a szabadföldi veteményeskerteknek is a liszteske vagy más nevén az üvegházi molytetű (Trialeurodes vaporariorum).

Az apró, fehér, gyorsan repkedő rovarok nagy tömegben jelennek meg, és gyorsan szaporodnak. Kedvelt gazdanövényei az uborka, paradicsom, paprika, tojásgyümölcs, de támadja a káposztát és a dísznövényeket is. Szívásuk nyomán a növények legyengülnek, élettartamuk megrövidül. A liszteskék által kiürített ragadós mézharmaton megtelepszik a korompenész nevű gomba, és csökkenti a növények aktív asszimilációs felületét. A liszteskék vírusos betegségeket is terjesztenek.

Az ellenük való védekezés elég körülményes, mert meglehetősen ellenállóak a rovarölő szerekkel szemben. Ezért dolgoztak ki ellenük két biológiai növényvédelmi módszert. A védendő területen több, sárga színű karton- vagy műanyag lapot függesztenek ki. Ezeknek mindkét oldala tartósan és vízállóan ragacsos anyaggal van bekenve. A liszteskék, amelyek igen vonzódnak a sárga színhez, rárepülnek a sárga lapra, és beleragadva elpusztulnak.

A ragasztóanyag házilag is elkészíthető. Kell hozzá 2,5 l repceolaj, 20 dkg sertészsír, 2,5 dl terpentin és 20 dkg gyanta. A repceolajat a zsírral összefőzzük, majd állandó keverés közben hozzáadjuk a terpentint és a gyantát. A massza olyan sűrű legyen, hogy ecsettel 2-3 mm vastagon kenhessük a hernyóenyvet a sárga lapra. Vigyázat, tűzveszélyes! (A recept Győrffy Sándor Szerszámok a biokertben c. összeállításából származik. Biofüzetek, 23. Mezőgazdasági Kiadó, 1988.)

Eredményesen lehet védekezni a molytetvek ellen az Encarsia formosa nevű fürkészdarazsak felszaporításával is. A 0,6 mm nagyságú fekete torú, sárga potrohú parazita tojásait tojócsövének segítségével a liszteske lárváiba helyezi.

A parazitált lárva 8-10 nap alatt megfeketedik és elpusztul; belőle röplyukat rágva magának, előbújik a fürkészdarázs.

A fürkészdarazsakat kartonlapra nyomott lárvák formájában hozzák forgalomba. A lapokat a növények felső részére kell kiakasztani, lehetőleg egyenletes területi elosztásban.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?