Vegyes Nobel-visszhangok

Bár Sara Danius, a Svéd Akadémia főtitkára szerint „nagy egységgel” ítélték Bob Dylan amerikai költőnek, dalszerzőnek, énekesnek az irodalmi Nobel-díjat, az irodalmi közeg reakciói korántsem egyhangúak: egyesek szuper választásnak, mások sokkolónak minősí-tették a rendhagyó döntést.Gordon Ball angol

Bár Sara Danius, a Svéd Akadémia főtitkára szerint „nagy egységgel” ítélték Bob Dylan amerikai költőnek, dalszerzőnek, énekesnek az irodalmi Nobel-díjat, az irodalmi közeg reakciói korántsem egyhangúak: egyesek szuper választásnak, mások sokkolónak minősí-tették a rendhagyó döntést.

Gordon Ball angol professzor, aki 1996 óta 15 éven keresztül folyamatosan jelölte az amerikai költőt, dalszerzőt az irodalmi Nobel-díjra, igazolva érzi kitartását. „Hihetetlen, hogy ez végre megtörtént. Az emberek úgy vélték, hogy őrült vagyok, nem állok be a sorba, amikor azt javaslom, hogy Bob Dylant egy ilyen díjjal kell kitüntetni” – nyilatkozta az amerikai irodalomra és a beatnemzedékre szakosodott egyetemi tanár. Megjegyezte, hogy a Nobel-bizottság is felhívta a figyelmet a műfaj széles palettájára, köztük az ugyancsak irodalmi Nobel-díjas Winston Churchill szónoki művészetére, és arra a meggyőző érvre, hogy Dylan jó hatással volt a világra. „Olyan dalaival, mint a polgárjogi mozgalom himnuszának tartott Blowin' in the Wind Dylan nem mindennapit alkotott. Úgy érzem, hogy jobbá tette a világot” – hangsúlyozta Gordon Ball.

Salman Rushdie indiai-brit író, akit hosszú évek óta a Nobel-esélyesek között emlegetnek, „szuper választásnak” nevezte Twitter-üzenetében a döntést. Per Wästberg svéd író, a Svéd Akadémia tagja „valószínűleg a legnagyobb ma élő költőnek” nevezte Dylant. A kérdésre, hogy a díjazottak hagyományos stockholmi előadásán a Nobel-díj átvétele előtt vajon Dylan koncertet ad-e, azt válaszolta: nagyon reméli.

Mircea Cartarescu, a legsikeresebb kortárs román író, aki román nyelvre fordította és 2010-ben kötetben jelentette meg Bob Dylan dalszövegeit, fanyalogva fogadta és „sokkolónak” nevezte a dalszerző kitüntetésének hírét. „Senki sem vonja kétségbe Dylan zenei tehetségét, költészetének értékét – én fordítottam is őt –, de annyira sajnálom az igazi írókat, Adoniszt, Ngugit, DeLillót és még két-három másikat, akiknek szinte a zsebükben volt a díj! Hogy a fenébe érezhetik ők most magukat? És annyira sajnálom azokat a nagy írókat, mestereimet és kedvenceimet, Pynchont, Lobo Antunest, Ámosz Ozt, John Ashberyt, Vila-Matast, akik megöregednek, miközben sorban állnak... Jól kibabrált velünk ezúttal a Nobel-bizottság!” – írta Facebook-bejegyzésében a román szerző.

Tőzsér Árpád Kossuth-díjas költő kérdésünkre meghökkenésének adott hangot: „A Litera irodalmi portálon olvastam a hírt, hogy Bob Dylan az új irodalmi Nobel-díjas. Kétszer is megnéztem a nevet: első olvasásra azt hittem, Dylan Thomasról van szó. Másodpercekig még örültem is – Dylan Thomas híres verse, a Csöndben ne lépj az éjszakába át ihletésében nemrég én is írtam egy villanellát –, aztán eszembe jutott, hogy már legalább ötven éve halott, és meghökkentem. Úgy emlékszem, Alfred Nobel korszakos végrendelete csak fizikusokról, vegyészekről, orvosokról, írókról és békeharcosokról beszél mint lehetséges díjazottakról. Zeneszerzőkről, dalszövegírókról nem. Ismerik a stockholmi akadémikus urak egyáltalán a Nobel-végrendeletet?!”

„Ha Bob Dylan irodalmi Nobel-díjat kaphat, akkor Stephen Kinget fel kellene venni a Rock and Roll Dicsőségcsarnokának legendái közé” – írta a Twitteren Jason Pinter amerikai krimiíró. Hasonlóan reagált Irvine Welsh skót regényíró is. Mint írta, maga is Dylan-rajongó, de ez „a szenilis, makogó hippik rosszul fogant nosztalgiadíja”, és azt tudakolta, hogy Don DeLillo amerikai írót beiktatták-e a Rock and Roll Dicsőségcsarnokába.

A Nobel-bizottság a kihirdetés után csak Bob Dylan szóvivőjét érte el Los Angelesben – helyi idő szerint csütörtök hajnalban. Elliot Mintz nem kommentálta a döntést, csupán annyit közölt, hogy Dylan este koncertet ad Las Vegasban. A 75 éves rocklegenda a Cosmpolitan Szállodában lépett fel mintegy 2000, nagy többségében középkorú rajongója előtt, de egyetlen szóval sem tett említést az elismerésről, és nem reagált a közönség ovációjára, és a Nobel-díját emlegető, egy rockkoncerten valószínűleg még sosem hallott bekiabálásokra (Nobel laureate!) sem. A The Washington Post című lap úgy értesült a dalszerzőhöz közel álló személyektől, hogy Dylan egész nap nem reagált a díjra. A zenész közösségi oldalai órákig némák maradtak az ügyben, és később is csak a tényt közölték, minden kommentár nélkül. A Svéd Akadémia mindeddig hasztalanul próbálta meg elérni az énekest, csak ügynökével és koncertszervezőjével tudott kapcsolatba lépni. Így azt sem tudják, hogy Dylannek szándékában áll-e részt venni a december 10-i díjátadón. (MTI, k)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?